שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אסד מחכה לאהוד

  דווקא כאשר המזרח התיכון הופך למסוכן מאי פעם, בוחרת ישראל להפנות כתף קרה לחיזורים מדמשק

  מחדל, אטימות, עיוורון מדיני, פחדנות ויהירות - אין מילים טובות מאלו על מנת לתאר את האופן בו נוהגת ממשלת ישראל בהצעת סוריה לחזור לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים. בעתיד הלא רחוק עלולה הסרבנות הישראלית להידבר עם הממשל הסורי להתברר כטעות הטראגית ביותר של ממשלת אולמרט, וזאת חרף התחרות הלא קלה על ה"תואר".

   

  כל בר דעת מבין כי בקיץ האחרון נלחמה ישראל לא רק בלבנון ובחיזבאללה, אלא גם באיראן ובסוריה. גם אם על הגבול הסורי-הישראלי לאורך רמת הגולן לא נורתה ירייה אחת, בפועל נעזר חיזבאללה בדמשק, אשר סייעה להעביר ללוחמיו נשק וציוד מאיראן. בין אם נרצה ובין אם לא נרצה, על היעדר השלום עם סוריה והאחיזה בגולן שילמנו כולנו כבר במלחמה האחרונה מחיר כבד.

   

  עתה, ערב פיתוחה של פצצה גרעינית באיראן והפיכה אפשרית בלבנון, סוריה שבה וקוראת לישראל לחזור לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים ומתוך רצון להגיע להסכם שלום. בניגוד לחיזבאללה ולאיראן, סוריה מכירה בקיומה של ישראל ואיננה קוראת להשמדתה. המשטר הסורי מדבר כל העת על הרצון לקבל בחזרה את רמת הגולן, כשם שקיבלה מצרים את סיני, ולהגיע לשלום ונורמליזציה עם מדינת ישראל.

   

  אמנם, צודקים שלל הפוליטיקאים והפרשנים אשר מתארים ללא הרף כיצד משמשת סוריה כמדינת טרור, כיצד נהנים חמאס וחיזבאללה מהבית החם שמעניקה להם דמשק, וכיצד ממשיכה סוריה להיות החוט המקשר בין איראן ללבנון. הניתוחים של כל אלה מדויקים, אך מסקנתם הסופית - זו הקוראת להימנע מדיאלוג עם סוריה - היא השגויה. דווקא בשל היותה של סוריה גורם כה משמעותי במזרח התיכון, אין מכה גדולה יותר לחיזבאללה ולאיראן מאשר הסכם שלום בין ישראל לסוריה. הסדר שכזה ייבש את נסראללה, יבודד את טהרן וישפר באופן דרמטי את המאזן האסטרטגי באזור לטובתה של ישראל.

   

  על ישראל לדרוש מהסורים - במסגרת המשא ומתן, ולא כתנאי מוקדם - להתנתק מארגוני הטרור ואיראן ולפעול יחדיו למען יציבות האזור

   כולו, לרבות בלבנון. הדרישה מהממשל הסורי לבצע פעולות מעין אלו עוד בטרם יחל המשא ומתן אינה רצינית, ומהווה תירוץ בלבד על מנת להצדיק את הסרבנות הישראלית. כל משטר שפוי, לרבות המשטר הסורי, לא ייכנס לעימות עם הגורמים הקיצוניים בתוך ארצו, בטרם החלו השיחות ובטרם התבררו תוצאותיהן. אין שום סיבה לסוריה לשנות את מדיניותה כלפי ישראל בטרם תיענה הממשלה בירושלים להצעה לשוב לשולחן המשא ומתן. גם אם הסורים אינם מתכוונים ברצינות לצעוד בדרך אחרת, ניתן יהיה לבדוק זאת רק לאחר פתיחת המשא ומתן ובחינת רצינותם של שני הצדדים.

   

  דווקא היום, כאשר המזרח התיכון הופך למקום מסוכן מאי פעם, כאשר האיום האיראני הופך ממשי מיום ליום והגורמים האיסלאמיים הקיצוניים צוברים תאוצה - דווקא כעת חייבת ממשלת ישראל למצות כל אפשרות לשלום ונורמליזציה, ולבדוק במלוא הרצינות את כוונות הסורים להגיע להסכם. משמעותו של הסכם כזה אינה מסתכמת באכילת חומוס בדמשק; השלום עם סוריה הוא בראש ובראשונה צורך אסטרטגי-קיומי, שנועד לבודד את איראן והאיסלאם הקיצוני, להכשיר את הקרקע לקראת הסכם שלום עם לבנון ומדינות ערביות נוספות ולהבטיח את הישרדותה של מדינת ישראל במזרח התיכון.

   

  הכותב הוא מזכ"ל "שלום עכשיו"

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים