שתף קטע נבחר

לשכת פואד נגד אולמרט: "כמו רפובליקת בננות"

האחריות על מיזם "תעלת הימים" הועברה למשרדו של פרס. בן-אליעזר לא אהב את זה

ראש הממשלה אהוד אולמרט הכריע בקרב בין פרס לבן אליעזר והודיע שהמשנה לו הוא שיהיה מופקד על פרויקט תעלת הימים - תעלת מים שתחבר בין הים האדום לים המלח. אנשי פרס הביעו סיפוק מן ההחלטה, אולם בסביבתו של בן אליעזר הגיבו בכעס: "ראש הממשלה ומזכיר הממשלה מנהלים את הממשלה כמו רפובליקת בננות". 

 

המחלוקת בין השניים החלה לאחר שפרס טען שהוא השר לפיתוח אזורי, ומעצם תפקידו הרי הוא מופקד על מיזמים מהסוג של תעלת הימים. פרס הדגיש שיש בידיו שלושה מכתבי התחייבות - מראש הממשלה אהוד אולמרט, מיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ומהמלך עבדאללה - על פיהם הם יפעלו ליישום הפרויקט.

 

על פי תוכניתו של פרס, בתעלה יוזרמו מים במטרה להעלות את מפלס ים המלח הגווע, ונסוג בשיעור של כמטר בשנה. מסביב לתעלה, כך על פי יוזמת פרס המתגבשת כבר שנים, תוקם שורת מיזמים כלכליים, בהם כריית נחושת משותפת לישראל ולירדן באזור תמנע, שדה תעופה ישראלי-ירדני משותף בצד המזרחי של הגבול, אזור תעשייה ישראלי-פלסטיני-ירדני ומיזמי תיירות בערבה.

 

שר התשתיות בן אליעזר טען מאידך כי מעורבותו של פרס מחבלת בפרויקט. לטענתו, הירדנים חוששים שניהול המיזם על ידי פרס עלול לחבל בו.

 

"החלטה מנוגדת להתחייבויות"

במשרד התשתיות אמרו כי רק לפני שבוע נערכה פגישה בירדן עם הפלסטינים ועם הירדנים בנושא, ובה נכחו גם נציגי המדינות התורמות. "החלטה לתת את המיזם לאחריות של פרס קובעת למעשה שישראל אינה עומדת מאחורי ההתחייבויות אותן קיבלה על עצמה ועליהן חתמה - זה מנוגד למחויבות מול ירדן, מול בנק העולמי ומול המדינות התורמות. פרס מנסה ליטול בעלות על מיזם שכ-95 אחוזים ממנו עובר בכלל בשטח ירדן", אמרו בלשכתו של פואד.

 

יועץ התקשורת של השר בנימין בן אליעזר מסר: "ראש הממשלה ומזכיר הממשלה מנהלים את הממשלה כמו רפובליקת בננות. הנושא לא היה כלל על סדר היום ועלה במחטף על שולחן הממשלה. תמוה שהנושא אשר טופל על ידי בן אליעזר בשנים האחרונות הועבר לשר אחר".

 

בלשכת פרס, כאמור, הביעו סיפוק מהחלטת אולמרט. הם ציינו שפרס חבר כבר לגורמים בינלאומיים וישראליים שמוכנים להשקיע במיזם, אשר עשוי להפריח את אזור הערבה ולסייע לקידום השלום עם הפלסטינים ועם הירדנים.

 

מקורביו ציינו שבמהלך העת האחרונה עסק פרס בנושא בכל מרצו והפעיל קשרים בסוגיה זאת, שהגיעו עד לנשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, שלדבריהם עשוי לעמוד בראש המועצה המנהלת את המיזם. "החלטת ראש הממשלה ראויה ואנו מברכים עליה", נמסר ל-ynet.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי כהן
ים המלח. עולם הולך ונעלם
צילום: יוסי כהן
צילום: ניב קלדרון
בן אליעזר. כועס
צילום: ניב קלדרון
צילום: עופר עמרם
פרס. יש סיבה לחייך
צילום: עופר עמרם
מומלצים