שתף קטע נבחר

הדיון על הקו הירוק הסתיים בפיצוץ

סערה בוועדת החינוך שדנה בהחלטת השרה תמיר להכניס את הקו הירוק לספרי הלימוד. רוב החברים תמכו בהצעה הקוראת לשרה להקפיא את החלטתה, אולם היו"ר מלכיאור סירב להביאה להצבעה. בקדימה תקפו בחריפות את תמיר. ח"כ חסון: "היא ממצבת את עצמה כשמאלנית של השכונה". תמיר השיבה מעל בימת הכנסת: "גם את תוכניתו של ליברמן, לה אני מתנגדת, אפשר להבין רק כשיודעים היכן הקו הירוק"

דיון בוועדת החינוך סביב החלטת השרה תמיר להכניס את הקו הירוק לספרי הלימוד - הסתיים בצהריים (ב') בפיצוץ. רוב חברי הוועדה, ביניהם גם נציגי קדימה, מתחו ביקורת על השרה. ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל) ביקש לערוך הצבעה על הצעת סיכום שזכתה לרוב וקראה לתמיר להקפיא את החלטתה בדבר סימון הקו הירוק עד לדיון נוסף והחלטה של הוועדה. אולם יו"ר הוועדה מיכאל מלכיאור (עבודה) סירב להביא את ההצעה להצבעה ועורר את זעמם של חברי הוועדה. 

 

ח"כ אורלב, מיוזמי הדיון, הציג בדיון החלטת ממשלה מנומבר 1967 בה נאמר כי מפות ישראל יסומנו על פי "קו הפסקת האש" וללא קווי שביתת הנשק והקו הירוק.

 

לפי אורלב, "החלטת הממשלה מ-67' מוכיחה שהקו הירוק מת וראוי ששרה בממשלה תכבד את החלטות הממשלה. להחלטת השרה אין שום בסיס חינוכי ומדובר בהחלטה פוליטית מובהקת ובניסיון לצרוב בתודעת התלמידים את גבולות המדינה של שלום עכשיו ולהפוך את בתי הספר לסניפי שלום עכשיו".

 

 

ח"כ יואל חסון (קדימה) תקף גם הוא את השרה תמיר. "השרה דיברה על הקו הירוק רק ביהודה ושומרון בלי ירושלים ורמת הגולן וזה מראה שהכל אצלה פוליטי. היא ממצבת את עצמה כשמאלנית של השכונה – יותר משולמית אלוני ויוסי שריד. מה שחמור יותר היה שעל אף שהיה רוב להצעת ההחלטה של אורלב, לא הסכים יו"ר הוועדה מלכיאור לקבל את הסעיף שמדבר על כך שהוועדה קוראת לשרת החינוך להקפיא את החלטתה. אני דורש שהדיון ימוצה, ולא אני אחרים את ועדת החינוך. לא יתכן שיו"ר ועדת החינוך ינצל את סמכויותיו ויגן על השרה פוליטית".

 

גם חברת הכנסת רונית תירוש (קדימה) אשר נכחה בדיון מתכוונת לשקול את צעדיה בעקבות האירוע: "אם ההתנהלות הזו תמשך בוועדה אני לא אמצא בה את מקומי יותר, זו תחושת מרירות ותסכול, השרה חצתה את הקווים בין הפוליטיקאי שבה לבין איש המקצוע, אנחנו רצינו לחזק את אנשי המקצוע במשרד ולקרוא לה לחזור בה או לחלופין להקפיא את ההנחיות עד שהיא תגיע ותספר לנו למה היא בדיוק מתכוונת, אבל יו"ר הוועדה מלכיאור לא הסכים ואין לי ספק שיש פה סתירה פנימית בין יו"ר ועדת החינוך לבין הסיעה שלו".

 

חבר נוסף בוועדת החינוך, זאב אלקין (קדימה), אמר בתום הישיבה: "חשבתי שבדיון אקבל הסברים לגבי מהות ההחלטה אולם לאחר ששמעתי את נציגי משרד החינוך יצאתי מהישיבה יותר מבולבל מאשר נכנסתי אליה. חבל ששרת החינוך, שבשבוע שעבר, עם פרסום ההחלטה, הופיעה בכל כלי תקשורת אפשרי להסביר את כוונתה, לא מצאה לנכון להגיע לוועדה להגן על החלטתה".

 

ויכוח בין תמיר לארדן במליאה

יו"ר הוועדה, הרב מלכיאור, אמר כי "מדובר בהחלטה מקצועית ועניינית. אין זה ראוי או הגון לקבל החלטה בדיון פוליטי מבלי לשמוע את השרה שקיבלה את ההחלטה הפוליטית. כבר מתחילת הדיון, כאשר הביעו חברי הכנסת תרעומת על היעדרות השרה תמיר, ברור היה לכולם שאי אפשר יהיה למצות את הדיון ללא שמיעת הסבריה. מכיוון שכך, ובעצה אחת עם היועצת המשפטית של הוועדה, ביקשתי לכנס את הוועדה לדיון המשך בהקדם האפשרי כדי לשמוע את עמדת השרה ולקבל החלטות מושכלות".  

 

זמן קצר לאחר סיום הישיבה בוועדת החינוך נשאה תמיר דברים מעל בימת הכנסת והתייחסה לסוגיה. "הקו הירוק משרטט - גם מבחינה מדינית וגם מבחינה משפטית ופוליטית - דבר שיש לו גם משמעות עכשווית. ולכן מפת הקו הירוק חשובה למציאות של ימינו. גם את תוכניתו של אביגדור ליברמן, שאינני מקבלת כלל ועיקר, אפשר להבין רק כאשר יודעים איפה זה הקו הירוק".

 

ח"כ ארדן קרא לעברה: "האם צריך לציין היכן היה הכפר שייח מוניס?" תמיר השיבה: "העמדה של הימין שדין אלקנה ויצהר כדין תל אביב תערער את מעמדה של תל אביב. גרמתם בזה נזק אדיר למדינת ישראל". 

 

ארדן: "המפלגה שלך גרמה נזק".

 

תמיר ענתה: "המפלגה שלי בנתה את המדינה ואני גאה בכך".  

 

"המציאות משתנה"

החלטתה של תמיר לחדש את סימון הקו הירוק במפות שיוצגו בפני התלמידים בספרי הלימוד, עוררה לאחרונה סערה. ביום עיון לזכר השר משה ברעם ז"ל, ציינה שרת החינוך כי היא "חשה שיש סיכוי להידברות עם המתנגדים, אבל המציאות טופחת על פני ואומרת שהסכמה בנושא לא אפשרית". 

 

ה"מטה להצלת העם והארץ" ובראשו הרב שלום וולפא, הוציא פסק הלכה, בו הוא אוסר ללמוד בספרי הלימוד החדשים של שרת החינוך, יולי תמיר.

  

במקביל, שוחח ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עם שרת החינוך על החלטתה. אולמרט אמר כי "אין מניעה לציין מה היה הקו הירוק ומה היו גבולות המדינה ב-67', אולם חלה חובה להציג את העובדה שעמדות הממשלה והקונצנזוס במדינה שוללים חזרה לקווי 67'". 

 

תמיר הסבירה לאחר ההחלטה כי "אין אפשרות לשרטט את גבולות מדינת ישראל בלי לערב פוליטיקה. יש דברים דוגמת עזה שפשוט מתבקשים. מה לעשות שהמציאות משתנה". לדעתה, הוצאות הספרים לא יתנגדו למהלך. "להוצאות הספרים אין יד ורגל בתכנים - ובין כה וכה מדובר במהדורות חדשות ולא בשינוי של ספרים קיימים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
תמיר. לא הגיעה לישיבה
צילום: אלי אלגרט
צילום: גיל יוחנן
תירוש. "חצתה את הקווים"
צילום: גיל יוחנן
חסון. "השמאלנית של השכונה"
צילום: גיל יוחנן
מלכיאור. "החלטה מקצועית"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים