שתף קטע נבחר

למרות זעם החרדים: אל על שוב טסה בשבת

פרסום ראשון: בה בעת שאל על מנסה לשכך את כעסם של החרדים על טיסותיה בשבת לאחר שביתת המשק הגדולה, מטוס נוסף של החברה נצפה בשבת בשמי גוש דן. צילום של הטיסה הגיע באופן בלעדי לידי ynet. מזכיר ועדת הרבנים לנושא השבת רתח: "אני המום ומזועזע". אל על: "מדובר בטיסת מבחן, ולא בטיסת נוסעים"

עשו שבתם חול: בעוד שבחברת אל על מנסים למזער נזקים מול הציבור החרדי בעקבות הטיסות שהפעילה בשבת לאחר השביתה הגדולה של ההסתדרות, מתברר שגם השבת שוב נצפה מטוס של החברה באוויר. מאל על נמסר כי מדובר בטיסת מבחן של מטוס מטען, אבל את הוועדה לשמירת השבת זה לא ממש מעניין ומגביר את הקריאות לחרם - "שבת היא שבת", טוענים שם.

 

לפני כשלושה שבועות, עם סיום השביתה הגדולה של ההסתדרות, המריאו בשבת מספר מטוסי אל על ליעדיהם בכדי לכסות על הפער שנוצר מהשבתת נתב"ג. בחברה הוסיפו כי מדובר בצעד חריג, שנועד להחזיר את נוסעיה שהיו תקועים בנמלי תעופה שונים ברחבי העולם.

 

התירוצים לא עניינו את החרדים. בעקבות חילול השבת בידי החברה, הודיעו רבנים חשובים כי ימליצו לחסידיהם להחרים את הנסיעה במטוסי החברה. הדי הסערה הזו עוד לא שככו, וביום שבת האחרון, בסביבות השעה 13:30, הבחינו מבקרים חדי עין שבילו באזור הפארק הלאומי ברמת גן במטוס נושא את סמל אל על כשהוא מתכונן לנחיתה בנמל התעופה בן גוריון.


טיסה נעימה. טיסת המבחן במהלך השבת (צילום: עמרי)

 

לידי ynet הגיע צילום המתעד את הטיסה. עמרי, אחד מהמבלים בפארק, מספר: "שמעתי רעש של מטוס, הסתכלתי לשמיים וראיתי מטוס של אל על. המלחמה בין אל על לדתיים הייתה רק לאחרונה בכותרות - והחלטתי לצלם את האירוע".

 

כאמור, גורמים באל על הסבירו כי המטוס יצא זמן קצר קודם לכן מסדרה של בדיקות, והטיסה האמורה הייתה טיסת מבחן וביקורת למטוס לפני טיסה ארוכה, שהיה אמור לבצע עם צאת השבת.

 

הרב יצחק גולדקנוף, מזכיר ועדת הרבנים של גדולי ישראל לנושא השבת, התפלא לשמוע על הטיסה. "אני המום ומזועזע מכך", אמר, "אם במהלך המשא ומתן בינינו טס מטוס של אל על בשבת זה חמור מאוד.

 

"רק היום ישבתי עם נציגי ההנהלה והבעלים הצהירו שהם שומרי שבת - זה לא משנה אם המטוס ריק או מלא, התורה לא הבדילה בנושא חילול שבת מי במטוס. כשמסתכלים לאוויר לא יודעים מי בפנים, זה חילול השבת לעיני כל. ברור שאנחנו מניחים שאם יהיה לנו הסכם איתם, לא יהיו דברים כאלה".

 

מחברת אל על נמסר בתגובה: "אין מדובר בטיסת נוסעים אלא בטיסת מבחן של מטוס שיצא מביקורת תחזוקה".

 

הדיווח הראשוני הגיע במייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס המטען שנצפה בשבת
צילום: עמרי
צילום: רויטרס
על כבש המטוס. ימשיכו לטוס אל על?
צילום: רויטרס
מומלצים