שתף קטע נבחר

נשקל איחוד של הציונות הדתית, תקומה ומולדת

הציונות הדתית, תקומה ומולדת - נציגות הימין המובהק - שוקלות להתאחד. המהלך המתוכנן יכלול הצבת נשים ומועמדים חילונים, בניסיון למשוך מצביעי ימין פוטנציאלים שאינם דתיים

אחרי הדיבורים במפלגות המרכז-ימין על איחוד אפשרי, ועל רקע הגישושים במפלגות המרכז-שמאל - מגיע כעת תורן של המפלגות הימניות יותר לחשוב על אפשרות של חיבור והתעצמות. המהלך שנשקל בצד הימני של המפה הפוליטית הוא הקמת מפלגת גג אחת לציונות הדתית (מפלגתו של אפי איתם), תקומה ומולדת, בשאיפה להתמודד בבחירות הבאות על לבם של יותר מצביעים פוטנציאליים.

 

בשלוש התנועות הוחלט לפני כשבועיים למנות את ח"כ הרב יצחק לוי לעמוד בראש ועדה שתבחן את האפשרות לשלב בין המפלגות, וכן את דרך הפעולה העתידית. כך, למשל, שוקלים אפשרות של קיום פריימריס, שילוב נשים ברשימה ושילוב חילונים. כל זאת, בעיקר, כדי למשוך יותר מצביעי ימין חילוניים אל המפלגה.

 

"השאלה היא איך אנחנו יוצאיך לבחירות הבאות ואיך אנחנו נסיים אותן", אומר הרב לוי. "הציבור מכיר אותנו כאיחוד לאומי, אבל אנחנו צריכים לבדוק אם ניתן לחבר את המפלגות דה-פקטו, וליצור רשימה מושכת".

 

במפלגות האיחוד הלאומי אומרים כי לפי שעה שאלת המצע המשותף לא על הפרק, שכן שלושת המפלגות "רואות עין בעין" בנושאים מהותיים. אבל הרב לוי אומר כי עדיין קיים צורך לערוך שינויים שיקרצו לציבור הרחב ויקרבו אותו למפלגות.

 

"יש חשיבות ללכת לפריימריס כדי לקרב את הציבור", הוא אומר. "אנחנו צריכים גם לשאול את עצמנו אם קיים צורך באפליה מתקנת ולהכניס יותר נשים, יותר חילוניים, כדי שאנשי הימין החילוניים ירגישו בבית. כרגע אין לימין בית, ואנחנו רוצים שאנשים יבואו אלינו. אין סיבה שלא נהיה הבית של הימין. אולי אריה אלדד אחד לא מספיק וצריך עוד כמוהו".

 

לוי מוסיף כי המשמעות המרכזית של המהלך היא בחירת הרשימה והעומד בראשה. "במצב שבו אנחנו נמצאים היום זה קצת יותר קשה, ולכן צריך להחליט אם הולכים לפריימריס, לוועדה מסדרת או לשילוב של שני הדברים האלה".

 

לפי שעה, האיחוד הלאומי והמפד"ל פועלים יחד בכנסת, אולם באיחוד הלאומי מעריכים כי הזוגיות הזאת לא תמשיך כך גם בתחום המפלגתי. "להערכתי", אומר הרב לוי, "המפד"ל ירצה לשמור על עצמאותו ועל איחודו. עם זאת, אני מקווה שנרוץ יחד איתם גם בבחירות הבאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
ח"כ לוי. לקראת הבחירות הבאות
צילום: עופר עמרם
צילום: אתר הכנסת
אלדד. אחד לא מספיק
צילום: אתר הכנסת
מומלצים