שתף קטע נבחר

וינה: מכחיש השואה אירווינג ישוחרר מהכלא

בית המשפט העליון בווינה החליט לקבל את ערעורו של מכחיש השואה הבריטי דייוויד אירווינג ולשחררו מהכלא לאחר 13 חודשים בלבד - במקום שלוש השנים שנגזרו עליו. השופט שקיבל את העירעור ידוע כתומך מפלגתו של הלאומן היידר

בית המשפט העליון בווינה פסק הבוקר (ד') כי הסופר וההיסטוריון דייוויד אירווינג, שהורשע בהכחשת השואה, ישוחרר מהכלא. בכך קיבל בית המשפט את ערעורו של אירווינג, והחליט לנכות שני שלישים מעונש מאסרו, ולהמירם בשנתיים מאסר על-תנאי.

 

אירווינג נעצר בנובמבר 2005, בשל דברים שאמר בשתי הרצאות שקיים במדינה האירופית לפני כ-16 שנים, שהיו משום הכחשת השואה, ומאז הוא שהה בכלא האוסטרי. בפברואר הרשיע אותו בית משפט באוסטריה וגזר עליו שלוש שנות מאסר. אירווינג ערער על פסק דינו, ובמקביל, דרשה התביעה להחמיר את עונשו, מאחר שהכחשת שואה באוסטריה היא עבירה שעונשה עד 10 שנות מאסר. 

 

בכלי התקשורת באוסטריה דווח כי השופט שקיבל את הערעור, ארנסט מאורר, מזוהה עם מפלגת "החופש" של הלאומן ירג היידר. בעבר פסק מאורר לטובתו של היידר בתביעות דיבה שהגיש נגד עיתונאים ואקדמאים שהאשימו אותו בהצדקת הנאציזם. בשנת 2000 נבחר מאורר לשמש כנציג מפלגת "החופש" במועצת הפיקוח של רשות השידור האוסטרית ORF.

 

בראיון לרשת "סקאיי", בירך אירווינג על החלטת בית המשפט, אך הוסיף כי ייקרא לחרם אקדמי על היסטוריונים גרמנים ואוסטרים עד אשר ממשלותיהם יפסיקו לכלוא היסטוריונים. "נכלאתי בשל דיעה שהבעתי לפני 17 שנים", אמר. "אני חוזר לאנגליה. שלומי טוב, אך אני מצר על הסבל שנגרם למשפחתי".

 

מנהל מרכז שמעון ויזנטל בישראל, הד"ר אפרים זורוף, גינה בחריפות את החלטת בית המשפט. זורוף ציין כי אירווינג לא שינה את דעותיו - שבגינן הורשע ונאסר - וטען כי שחרורו רק יחזק את מכחישי השואה ברחבי העולם. לדבריו, עיתוי ההחלטה הוא גרוע במיוחד, נוכח כנס השואה שנערך בטהרן בשבוע שעבר.

  

"אושוויץ הוא אגדה"

אירווינג, בן 67, חיבר למעלה מ-30 ספרים, בהם טען כי מימדי השואה היו קטנים מכפי שחושבים. הוא גם טען בעבר כי אין כל עדות לכך שהנאצים הוציאו לפועל את תוכנית "הפתרון הסופי". בהרצאה הראשונה שנשא באוסטריה, שנערכה בפני קהל של כ-300 מאזינים בעיר לובן, טען כי ליל הבדולח בשנת 1938 בוצע בידי "אלמונים" לבושים בבגדים של חברי ה-SA, שאנה פרנק לא יכולה היתה לכתוב את יומנה משום שהעט בו טענה שהשתמשה לא הומצא עדיין, ושהיטלר לעולם לא נתן את ההוראה להשמיד את היהודים.

 

הוא גם טען שממחקרו של מומחה אמריקני (שהופרך בינתיים) עולה שלא נמצאו שרידים משמעותיים של ציאניד באושוויץ, והאשים את הקונגרס הציוני העולמי בהפצת "האגדה" ב-1942 לפיה הרייך השלישי מתכנן את הפיתרון הסופי.

 

בהרצאה השנייה, שנערכה בחדר אחורי של פאב וינאי, היה אירווינג בוטה אפילו יותר. בהקלטה של ההרצאה הוא נשמע אומר שאושוויץ הוא "אגדה" וש"קיומם של עדים מוכיח שלא הייתה השמדה המונית". כריסטה צוכלינג, עיתונאית אוסטרית שנכחה בהרצאות היתה עדת התביעה היחידה. היא אף ראיינה את אירווינג סמוך להרצאה השניה והוא אמר לה במפורש שהוא עומד מאחורי דבריו, "לא היו תאי גזים באושוויץ".

 

בעקבות צו המעצר נמנע אירווינג במשך שנים רבות מלהגיע לאוסטריה, אולם בנובמבר 2005 הוא הגיע לביקור בן יום אחד בווינה, להרצות בפני קבוצות סטודנטים ימניות - ואז נעצר. מקורביו טענו כי המשטרה למדה על בואו מהאזנות סתר לשיחות הטלפון שלו וממעקב אחר הודעות הדואר האלקטרוני שקיבל.

 

במשפטו, שארך יום אחד, הודה אירווינג באשמה והודה כי טעה כאשר טען שלא היו תאי השמדה במחנה ההשמדה אושוויץ. אירווינג אף הביע צער על "כל האנשים התמימים שנהרגו במהלך מלחמת העולם השנייה".

 

אירווינג התפרסם לאחר שתבע את דיבתו מהסופרת האמריקנית דברה ליפשטאט, שכינתה אותו מכחיש שואה בספרה "הכחשת השואה". הוא הפסיד במשפט וספג הפסדים כספיים גדולים עד כדי פשיטת רגל. השופט שדחה את תביעתו כינה אותו "מכחיש שואה פעיל, אנטישמי וגזען". בשנת 1992 קנס אותו שופט גרמני בסכום של כ-6,000 דולר בשל התבטאות פומבית בה טען שתאי הגזים הנאציים היו מתיחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אירווינג. עונשו הומר למאסר על-תנאי
צילום: רויטרס
מומלצים