שתף קטע נבחר

דיווח: ארה"ב מממנת סורים החותרים תחת אסד

מחלקת המדינה אישרה את חשיפת המגזין "טיים" לפיו הממשל תומך בחשאי בגורמים באופוזיציה הסורית הפועלים בוושינגטון, באירופה ואף בדמשק. ממסמך פנימי של הממשל עולה תמיכה אמריקנית במתנגדיו של אסד לקראת הבחירות לרשות המחוקקת הסורית

הממשל האמריקני תומך בחשאי במתנגדים למשטר הסורי במאמץ לחתור תחת הנשיא בשאר אסד. השבועון "טיים" פירסם אמש (יום ד') מסמך פנימי של ממשל בוש בן שני עמודים, החושף כי ארה"ב כבר תומכת במפגשים המתקיימים באופן קבוע באירופה במטרה "לקדם אסטרטגיה עקבית ותוכנית לפעולות של כל הפעילים נגד אסד".

 

בממשל האמריקני אישרו את הדיווחים, לפיהם ארה"ב מסייעת לגורמים באופוזיציה הסורית. "אנחנו פועלים לסייע לקבוצות אזרחיות שמעוניינות בקידום החופש והדמוקרטיה במזרח התיכון. כמו כן, אנחנו עוזרים לכל מי שרוצה לקדם את חופש הביטוי בסוריה, כמו בכל מקום אחר בעולם", אמר דובר מחלקת המדינה, שון מק'קורמק.

 

המסמך קובע כי הבחירות לרשות המחוקקת הסורית, שיתקיימו בעוד כשלושה חודשים, מהוות פוטנציאל למבקרי המשטר. בממשל האמריקני מאמינים כי ניתן לנצל את ההזדמנות עם דרישה לפיקוח סודי על הבחירות, כאשר "חומרים נגישים לאינטרנט יהיו בהישג יד להדפסה ולהפצה בתוך המדינה ובמדינות השכנות".

 

הממשל מציע להעניק סיוע כספי לקבוצה פוליטית אחת לפחות המתכוונת להתמודד בבחירות, ולבצע סקרי דעת קהל בתוך סוריה. זאת במסווה של מסע לחינוך הבוחרים לקראת הבחירות.

 

יצויין שממשל בוש מקיים קשרים אינטנסיביים עם גורמים רבים המתנגדים למשטר אסד בוושינגטון, באירופה ובתוך שטחה של סוריה. אולם, תוכנית הסיוע לקראת הבחירות טרם אושרה, מכיוון שייתכן שהבחירות בסוריה יידחו או יבוטלו לחלוטין.

 

"טיים" פירסם כי חלק מהמאמץ מתבצע באמצעות קרן שבסיסה בוושינגטון ואשר מנוהלת על-ידי עמאר עבדול חמיד, אקדמאי סורי גולה. עבדול חמיד פעל בעבר במכון ברוקינס בארה"ב ועם שובו לסוריה, הוא הביע את עמדותיו בפומבי - וגורש. כיום, הוא פועל במסגרת "החזית להצלה לאומית", הכוללת את האחים המוסלמים ואת סגן נשיא סוריה לשעבר, עבד אל-חלים חדאם.

 

גורמים בוושינגטון אמרו ל-ynet כי "אין סיכוי שהאמריקנים יכשירו את חדאם, שהוא רוצח המונים, ולא את האחים המוסלמים בסוריה, שמנהיגם גולה בלונדון. עבדול חמיד עצמו מוגדר כאינטלקטואל חסר השפעה בסוריה או יכולת אמיתית לגבש אופוזיציה משמעותית לאסד".

 

בתוך כך, נראה כי מדיניותו הנוקשה של ממשל בוש לא זכתה לגיבוי מצד חברי המפלגה הדמוקרטית. לפני כמה ימים נפגש אסד עם הסנטור הדמוקרטי מפלורידה ביל נלסון, ואתמול נפגש עם שני הסנטורים הדמוקרטים ג'ון קרי וכריס דוֹד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אסד. מתנגדיו מקבלים מימון
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
בוש. מקדם את חופש הביטוי
צילום: איי פי
צילום: איי פי
חדאם. לא צפוי לקבל תמיכה
צילום: איי פי
מומלצים