שתף קטע נבחר

הסטודנטים נפגשו עם תמיר: נחריף המאבק

פגישה בין שרת החינוך, יולי תמיר, לנציגי הסטודנטים בלשכתה נגמרה בלא תוצאות. תמיר הציעה לסטודנטים ייצוג בוועדת שוחט, אך הסטודנטים דרשו רפורמה בוועדה לרפורמה בהשכלה הגבוהה: "נילחם עד הסוף. נגביר את תדירות השביתות, נצא לרחובות ועוד יש לנו הפתעות רבות"

נציגי ארגוני הסטודנטים שנפגשו עם שרת החינוך, יולי תמיר, בתל-אביב יצאו מאוכזבים והודיעו בתום הפגישה שיחריפו מהשבוע הקרוב את מאבקם במחאה על "ועדת שוחט" לבחינת הרפורמה בהשכלה הגבוהה. הירייה הראשונה להחרפת המאבק נורתה באוניברסיטת תל-אביב, שם חסמו כאלף סטודנטים כבישים ברמת אביב והתעמתו עם המשטרה.

  

בפגישה הראשונה שהתקיימה בין נציגי ארגוני הסטודנטים מכל הארץ לבין שרת החינוך לא היו תוצאות. השרה הציעה לסטודנטים לקבל נציגות בוועדת ההיגוי שתאפשר להם להיות חברים מלאים בדיוני הוועדה על שכר הלימוד, להשתתף בהצבעות, ולהביא מומחים מטעמם.

 

הסטודנטים דחו את הצעתה, לאחר שדרשו ממנה להדיח את העומד בראשה, אברהם (בייגה) שוחט, לשעבר שר האוצר, להחליף את הרכב חברי הוועדה ולא להתחיל כלל בדיוני הוועדה עד שלא ייושמו במלואן ההמלצות הקודמות של ועדת וינוגרד להפחתה בשכר הלימוד. שרת החינוך אמרה בישיבה כי ועדת וינוגרד שקראה להפחתה של עד 50% בגובה שכר הלימוד פגעה במצב ההשכלה הגבוהה בישראל.

 

השרה אמרה ל-ynet בתום הפגישה: "אמרתי לפני הבחירות כשבדקתי את השלכות ועדת וינוגרד על ההשכלה הגבוהה, שהיא פגעה בנגישות למוסדות להשכלה גבוהה, משום שקטן מספר המכסות לקבלת סטודנטים לאקדמיה. גם מצבן הכלכלי של האוניברסיטאות והמכללות נפגע. זו ללא ספק נקודת מפנה רעה בהיסטוריה של ההשכלה הגבוהה למדינת ישראל. צריך למצוא פיתרון שיחזיר את המשאבים, שיאפשר להגדיל את מספר הסטודנטים באקדמיה, ישפר את איכות המחקר וההוראה וייצב את מערכת ההשכלה הגבוהה".

 

הסטודנטים יצאו מאוכזבים מהפגישה עם השרה. לדברי איתי ברדה, יו"ר ארגון הסטודנטים בישראל, המייצג 29 מכללות ואת הסטודנטים באוניברסיטה הפתוחה: "זה היה תרגיל בפוליטיקה. השרה ביקשה להיפגש איתנו כדי להראות כביכול שהיא מוכנה לדבר עם הסטודנטים. אנחנו לא רוצים לעסוק בפוליטיקה. מנהיגי הסטודנטים רוצים להתמקד בלמידה".

 

יושב ראש התאחדות הסטודנטים הארצית בישראל, איתי שונשיין: "שרת החינוך מחזיקה בדעה שונה לחלוטין משלנו ולא מותירה לנו ברירה אלא להמשיך ולהיאבק על המשך יישום הפחתת שכר הלימוד, פירוק ועדת שוחט והקמת ועדה אמיתית שתוסיף תקציבים להשכלה הגבוהה. קראנו לשרה ביד אחת להיאבק איתנו מול המדיניות של האוצר ולהוסיף תקציבים למערכת ההשכלה הגבוהה אולם היא אמרה שיש לה סדרי עדיפויות אחרים כרגע, כמו השקעה בחינוך היסודי ובגיל הרך". 

 

יושב ראש אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, בועז טופורובסקי, שנעצר שעות ספורות לפני הפגישה במהלך ההפגנה בתל-אביב: "נמשיך להילחם עד הסוף. השבוע השבתנו את הלימודים לשעה-שעתיים, עכשיו נגביר את התדירות ונשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותנו עד השבתה כללית, יציאה לרחובות ועוד יש לנו הפתעות רבות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
בועז טופרובסקי
צילום: ניב קלדרון
צילום: ניב קלדרון
הפגנת סטודנטים בתל-אביב
צילום: ניב קלדרון
צילום: צפריר אביוב
יולי תמיר
צילום: צפריר אביוב
מומלצים