שתף קטע נבחר

הישג לש"ס: ייבחן חוק לתקצוב מוסדות חרדיים

למרות עמדתה העקרונית של שרת החינוך יולי תמיר, ראש הממשלה הורה להכין תסקיר חוק שיבחן העברת כספים למוסדות הלימוד החרדים מתוך תקציב החינוך שמועבר לרשויות המקומיות. תמיר: "עמדתי, לפיה יש לדחות לעת עתה את ההצעה ולהכין תסקיר חוק בנפרד, התקבלה". אולמרט: "מישהו מכם באמת שבר את הראש ולא ישן בלילה כשילד ערבי, או חרדי לומד בערי קראוונים? שתי האוכלוסיות האלה הופלו במשך שנים"

הישג לחרדים מול שרת החינוך: הממשלה החליטה היום (א') על הכנת תסקיר חוק לתקצוב מוסדות החינוך החרדים, זאת למרות עמדתה של השרה יולי תמיר שהצביעה נגד הצעת החוק כשהובאה לדיון בישיבת הממשלה. את החוק יזם השר משולם נהרי ממשרד האוצר.

 

לפני כשנה ניתנה פסיקה של בית המשפט לעניינים מנהליים לפיה רשות מקומית לא יכולה לתקצב מוסדות לא רשמיים, אלא רק דרך תמיכות. משמעות ההחלטה הייתה פגיעה חמורה במוסדות החינוך החרדיים. בירושלים, לדוגמא, הייתה פגיעה חמורה בשירותים בבתי הספר החרדיים - אפילו בשירותים בסיסיים כחשמל ושירותי ניקיון.

  

לטענת נהרי, בהסכם הקואליציוני נקבע כי בתוך 60 יום מהקמת הממשלה תוגש הצעת חוק שתטפל בבעיה, אך מאז נדחה העניין שוב ושוב. לאחרונה הוקם צוות בראשות השר נהרי ומזכיר הממשלה, ישראל מימון, כדי לגבש פתרון בצורת הצעת חוק ממשלתית - וזו אכן גובשה, יד ביד עם משרד המשפטים. על פי ההצעה, המדינה תתקצב מוסדות חינוך פרטיים מתקציב החינוך לרשויות המקומיות.

 

"מאבק על חיים ציבוריים"

אלא שאז התייצבו מנגד השרה תמיר והרשויות. "אם החוק הזה יעבור, משמעות הדבר היא שכל עמותה פרטית תקבל מימון ממדינת ישראל", טענה תמיר. "אם החוק הזה עובר - אנו בהידרדרות. זהו מאבק על חיינו הציבוריים. צריך להקים קול זעקה לשמיים".

 

היום הועלה הנושא לדיון בישיבת הממשלה והשרים נהרי ואלי ישי דיווחו על המצוקה הקשה של בני הנוער החרדים. הם תבעו מהשרים לאפשר את העברת החוק. בסוף הדיון אמר אולמרט כי לא ירשה להפלות בין ילד ישראלי אחד למשנהו. היועץ המשפטי לממשלה הציע להכין תסקיר באשר ליכולת מימוש החוק. הממשלה הצביעה על ההצעה ותמיר הביעה תמיכה.

 

ראש הממשלה אולמרט אמר כי "הגיע הזמן להפסיק עם הצביעות. שמעתי כבר את כל הטיעונים וכל הצביעויות, וכאשר גורמים מסויימים רוצים - מקימים בתי ספר פרטיים של החב'רה. אני בעד שיוויון מוחלט לכל ילד וילד במערכת החינוך בישראל. מישהו באמת מכם שבר את הראש ולא ישן בלילה כשילד ערבי, או חרדי לומד בערי קראוונים? שתי האוכלוסיות האלה הופלו במשך שנים בהקמת בתי ספר. מישהו פה זעק את הזעקה הזאת, או שנוח לנו לא לעסוק בזה? למה הילדים הערבים הולכים ללמוד בבתי ספר איסלאמיים? אולי אנו, המדינה, לא נתנו מענה לצרכים שלהם. נמאס לי לשמוע את הטיעונים לאפליית יישובים ערביים. אני בעד שילד ערבי יקבל את המגיע לו בדיוק כמו ילד יהודי".

 

שרת החינוך יולי תמיר אמרה בתגובה: "עמדתי, לפיה יש לדחות לעת עתה את הצעת החוק ובינתיים להכין תסקיר חוק נפרד, התקבלה. תוקם ועדה בראשותי שתערוך חשיבה על הנושא ותחליט איך להכין את תסקיר החוק, אשר יכיר באפשרות יצירת בסיס לפעילות להפרטת מערכת החינוך.

 

"אנחנו לא מקבלים עכשיו החלטה על עניין החינוך החרדי, אלא, החלטה האם לחינוך הממלכתי יש מעמד שונה במערכת החינוך הישראלית. זו שאלה מכוננת ולכן אנחנו כרגע בסיטואציה שבודקים את הנושא לעומק. אני התחייבתי לקחת על עצמי ולעשות את התסקיר הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון נוריאל
נהרי. למען המוסדות החרדיים
צילום: אלון נוריאל
צילום: אלי אלגרט
תמיר. "מאבק על החיים הציבוריים"
צילום: אלי אלגרט
מומלצים