שתף קטע נבחר

ספירת הרקטות: רגיעה? לא בטוח

מנתונים שנאספו על-ידי מערכת הביטחון מתברר כי בחודש האחרון, בו הוכרז על הפסקת אש, ירו חמושים פלסטינים יותר רקטות קסאם מאשר בכמה מהחודשים שבהם לא היתה רגיעה. במערכת הביטחון חוששים כי רק פגיעה בישראלים תביא לשינוי דפוס הפעולה של צה"ל

דווקא בזמן שצה"ל נוצר את האש, הפלסטינים יורים יותר רקטות קסאם. מאז שהוכרזה הפסקת אש לפני כחודש, ירו חמושים פלסטינים כ-50 רקטות קסאם לעבר שדרות, אשקלון ויישובי הנגב המערבי. עשרות רקטות נוספות נפלו בשטחים פלסטינים או בים. כך עולה מנתונים שנאספו על-ידי מערכת הביטחון.

 

כמה ימים לפני סוף שנת 2006, ותמונת המצב בכל הקשור לירי רקטות קסאם לעבר ישראל אינה מבשרת על שינוי מגמה, למרות הרגיעה. מנתונים נוספים של מערכת הביטחון התברר כי רק בחודשים יוני, יולי ונובמבר נורו יותר רקטות קסאם באופן משמעותי, מאשר בחודש הרגיעה. לעומת זאת בחודשים ינואר, פברואר, אפריל, אוגוסט וספטמבר, חודשים בהם לא היתה רגיעה, נורו פחות רקטות קסאם מאשר בזמן הפסקת האש.


ירי רקטות הקסאם לעבר ישראל 

 

בצה"ל אומרים כי למעשה אין קשר בין פעילות צה"ל ברצועת עזה, לבין מספר הרקטות הנורות לעבר ישראל, כנקמה על אותן פעולות.

 

בכל הדיונים הביטחוניים שהתקיימו לאחרונה, נשמעה מגמה ברורה של צמרת צה"ל ושר הביטחון, עמיר פרץ, כי יש לשנות את המשוואה הקיימת ולפעול בצורה ממוקדת נגד חוליות הקסאמים. אולם, בינתיים, ממשיך צה"ל לפעול על-פי הנחיית הדרג המדיני, לנצור את האש. החשש במערכת הביטחון כי המשך הירי המוגבר מרצועת עזה יביא לנפגעים, דבר שייאלץ לשנות את דפוס הפעולה, ולכן יש לפעול כבר כעת ולא להמתין למצב שבו ישראל תפעל כתגובה לאירוע חמור שיקרה.

 

גם היום נמשך ירי רקטות הקסאם לעבר ישראל. רקטה שירו פלסטינים מצפון רצועת עזה נחתה בשטח פתוח במתקן אסטרטגי באשקלון. עובדים באזור סיפרו שההתרעה על נפילת הרקטה התקבלה במכשירי הזימונית של קציני הביטחון, שכן באשקלון לא מופעלת מערכת ההתרעה צבע אדום. "הורו לנו במערכת הכריזה להיכנס למרחבים המוגנים. שמענו פיצוץ חזק, זה היה קצר יחסית. חזרנו די מהר למקומות העבודה שלנו", סיפר אחד העובדים.

 

במקביל, נמשכים הקולות, גם בממשלה, להגיב לירי רקטות הקסאם. שר הביטחון, עמיר פרץ, אמר ל-ynet: "יש לפעול נגד יורי הקסאם וחוליות השיגור אם מזהים אותם לפני הירי או אחריו. אסור לתת לחוליות הירי להסתובב חופשי". גורמים ביטחוניים ציינו כי את עיקר הירי מבצעות חוליות הג'יהאד האיסלאמי. מצב בו אנחנו לא יורים על חוליות משגרי קסאמים אפילו בשטח פתוח גורם לכך שאנשי הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני מסתובבים כגיבורים. אני לא חושב שזה תורם ליציבות הפסקת האש".

 

גם השר לענייני אסטרטגיה, אביגדור ליברמן, תומך באותה גישה. "מדינת ישראל צריכה לפעול נגד יורי הקסאם בפעולה מסודרת ומתוכננת היטב. אסור שזו תהיה פעולה שמטרתה להרגיע את דעת הקהל בלבד. פעולה כזו אמורה לגרום להפסקת ירי הקסאם שממנו סובלים תושבי אשקלון, שדרות והנגב המערבי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
קסאם בנגב. הירי לא נפסק
צילום: צפריר אביוב
מומלצים