שתף קטע נבחר

רוסיה: הישראלי נבזלין חשוד בהרעלת ליטוויננקו

בהודעה דרמטית של התובע הכללי במוסקבה, נאמר כי איל ההון לאוניד נבזלין, המתגורר בישראל, הוא אחד החשודים בהזמנת הרצח של סוכן הק.ג.ב לשעבר, אלכסנדר ליטוויננקו. מקורביו של נבזלין אומרים: "הטענות מגוחכות ולא ראויות להתייחסות"

פרשת הרעלת סוכן הק.ג.ב לשעבר, אלכסנדר ליטוויננקו, מתפתחת הערב (יום ד') לכיוון ישראל. התובע הכללי ברוסיה טען כי איל ההון לאוניד נבזלין, המתגורר בישראל, הוא אחד החשודים בהזמנת הרצח. נבזלין עצמו שוהה בימים אלו בארה"ב. אמיר דן, דוברו של נזבלין, מסר ל-ynet: "כולם מכירים את השיטות של הקג"ב והקרמלין, שרוצחים עיתונאים ואת אלה המתנגדים למשטר. הטענות מגוחכות ולא ראויות להתייחסות".

 

בהודעה שפורסמה מטעם התובע הכללי, נאמר כי: "אנחנו בוחנים מי הורה על הפשעים הללו והאם מדובר באותם אנשים המבוקשים ברחבי העולם על פשעים חמורים. אחד מהם הוא לאוניד נבזלין".

 

לפני ימים אחדים הודיעה השלוחה הרוסית של האינטרפול כי היא מחדשת את מאמציה להסגרתם לרוסיה של המבוקשים - נייבזלין, גוסינסקי ובריזוסקי. ייתכן שהתובע הרוסי רוצה להסיט את האש מהקרמלין בכל הקשור לפרשה, ולפיכך מפנה כעת את הזרקור לעברו של נייבזלין. לפני שנתיים הוציא בית משפט במוסקבה צו מעצר נגד נבזלין בחשד לרצח בני זוג בשנת 2002. גם אז הכחיש דוברו את החשדות נגדו.

 

בשיאה של הפרשה נחשף שנזבלין נפגש עם ליטוויננקו בהרצליה פיתוח כמה חודשים לפני שנרצח. גורמים בסביבתו של נבזלין אמרו ל-ynet שבפגישה העביר ליטוויננקו מידע על מעשים חמורים מאוד של אנשי שירות הביטחון (FSB), בהוראת הקרמלין, הקשורים לפרשת יוקוס.

 

על-פי הדיווחים, בחקירתו האחרונה לפני שנרצח סיפר ליטוויננקו שאנשי ה-FSB ביקשו להחזיר לקופתה של רוסיה מיליוני דולרים שנמצאים בחשבונותיהם של מנהלי חברת הנפט יוקוס, שנמלטו ומצאו מקלט באירופה. יוקוס הייתה חברת אנרגיה בשווי 10 מיליארד דולר שנמכרה בתקופת הנשיא בוריס ילצין למספר אנשי עסקים (יהודיים), ובראשם מיכאיל חודורקובסקי ולאוניד נזבלין.

 

ברוסיה נטען שליטוויננקו החל להזהיר את אנשי יוקוס מפני אותם סוכנים רוסיים, שתיכננו לנהל נגדם מסע הפחדה בניסיון לגבות מהם את הכספים. בין השאר בא ליטוויננקו להזהיר גם את נזבלין בהרצליה. נזבלין טען שהעביר את הפרטים שלמד לידי חוקרי הסקוטלנד יארד. 

 

מנהלי יוקוס סבלו משורת התנכלויות. הקרמלין התנכל להם והאשים את בעלי החברה בפלילים. מיכאיל חודורקובסקי נכלא בסיביר לאחר שהורשע בהעלמת מס. אנשי חודורקובסקי טוענים שמדובר ברדיפה פוליטית, משם שהם הביעו התנגדות וסייעו לאופוזיציה נגד פוטין. נבזלין, מבעליה של יוקוס, נמלט ומצא מקלט בישראל לאחר שהואשם ברוסיה בהזמנת רצח. רוסיה ביקשה את הסגרתו וישראל סירבה. עוד כמה ישראלים כלואים ברוסיה, והרוסים לא מאפשרים להם לרצות את עונשם בישראל כל עוד לא יוסגר נזבלין לידיה.

 

נבזלין נחשד בעבר ברצח 

העיתון הבריטי "הטיימס" דיווח בחודש שעבר כי לפני מותו, אסף ליטוויננקו נתונים על האופן שבו השתלט הקרמלין על ענקית הנפט "יוקוס". גורמים המקורבים לחקירה מסרו ל"טיימס" כי ליטוויננקו גילה ככל הנראה מידע חדש "ומדהים" על פרשת יוקוס - הנוגע לטיפול הקרמלין בגורמים שהתנגדו להשתלטות על החברה ולמכירתה. כמה מהדמויות הבולטות הקשורות לפרשה נעלמו או מתו בנסיבות מסתוריות - בעוד שהעומדים בראשה, בהם המנכ"ל מיכאיל חודורקובסקי, נאסרו.

 

נבזלין, שעלה לארץ לפני כשלוש שנים מנהל את עסקיו הבינלאומיים מישראל.הוא נמנה על חבורה של אנשי עסקים יהודים רוסיים המכונים "אוליגרכים" - שעשו את הונם בתקופת ההפרטה שאחרי נפילת המשטר הסובייטי.

 

בשנה שעברה הוא נענה להצעה שהוגשה על-ידי ראש עיריית תל אביב לשעבר, שלמה להט (צ'יץ'), המכהן כיושב ראש הדירקטוריון של בית התפוצות, לכהן כיו"ר בית התפוצות. "כמי שכיהן כנשיא הקונגרס היהודי ברוסיה, נושא הקשר בין ישראל לתפוצות קרוב במיוחד לליבי", אמר אז נבזלין. "המכנה המשותף הרחב של כל תפוצות העם היהודי בעולם הוא הקשר לישראל, לשפה ולמסורת, וזאת ניתן להעביר דרך בית התפוצות, המוקדש למטרה זו".

 

בהכנת הידיעה השתתף תני גולדשטיין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאוניד נבזלין
צילום: רויטרס
ליטוויננקו. הורעל
צילום: רויטרס
מומלצים