שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ישראלי מצא: פרקינסון - הקשר האשכנזי

  יהודים ממוצא אשכנזי הם בעלי סיכון גבוה יותר לחלות בפרקינסון. מחקר ישראלי מאשש את תוצאותיו של מחקר אמריקני רחב היקף בנושא

  מוטציה גנטית לפרקינסון: מחקר ישראלי שנערך במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב) והוצג בכנס האיגוד הנוירולוגי, מחזק תוצאות של מחקר קודם לפיו יהודים ממוצא אשכנזי נושאים מוטציה התורמת להתפתחות מחלת הפרקינסון בגופם.

   

  מחקר החלוץ בנושא שמצא את המוטציה הספציפית אצל יהודים ממוצא אשכנזי נערך לפני מספר חודשים בקרב 100 חולים במרכז הרפואי "בית ישראל" בניו יורק ותוצאותיו פורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

   

  בעקבות המחקר הזה בדק צוות החוקרים בתל-אביב את תקפות הממצאים גם על האוכלוסייה בישראל. במחקר הישראלי, שכלל למעלה מ-450 חולי פרקינסון המטופלים ביחידה להפרעות תנועה במרכז הרפואי תל-אביב, נמצא כי 15 אחוז מהחולים שנבדקו וכרבע מהחולים שבמשפחתם יש פרקינסון נושאים מוטציה ספציפית אשר תרמה להתפתחות מחלתם. מוטציה זו אותרה באחד מששת הגנים הידועים כקשורים להתפתחות מחלת הפרקינסון ששמו LRRK2. קיום המוטציה הספציפית בגן זה מעידה לדברי החוקרים על קיומו של רקע גנטי להתפתחות המחלה, שעשוי להיות תורשתי או משפחתי.

   

  עם זאת התברר שמרבית החולים (כ-85 אחוז) אינם נושאים את המוטציה בגן. עוד נמצא שצורת הביטוי של המחלה אינה שונה אצל נשאי המוטציה ואצל אלו שאינם נשאים. ממצא נוסף מעיד על כך שגם הימצאות של המוטציה אינה בהכרח סימן להתפתחות המחלה: בדומה לתוצאות המחקר מניו-יורק, גם בישראל נמצאו אנשים בריאים בקבוצת הבקרה הנושאים את המוטציה.

   

  החוקרים ד"ר ניר גלעדי, מנהל היחידה להפרעות תנועה ופרקינסון, ופרופ' אבי אור- אורטרגר, מנהל המכון הגנטי במרכז הרפואי תל-אביב מדגישים כי "על פי הידוע כיום, פחות משליש מנשאי המוטציה יחלו בסופו של דבר במחלה. עם זאת, מהווים ממצאי שני המחקרים מהארץ ומניו-יורק פתח של תקווה כי על בסיס המידע החדש ניתן יהיה בעתיד הלא רחוק להבין טוב יותר מדוע אדם מסוים חולה במחלה קשה זו, ואדם אחר, אף אם הוא נושא את המוטציה, אינו חולה ולא יחלה לעולם".

   

  שני החוקרים הביעו תקווה כי על בסיס מחקרים אלו ומחקרים אחרים בנושא הבסיס הגנטי למחלת הפרקינסון, ניתן יהיה לזהות בעתיד הלא רחוק את התפתחות המחלה עוד בשלביה המוקדמים, עוד לפני שהחולה מודע לכך, ואולי אף לעכב את התפתחותה ולהקטין את חומרתה.

  פורסם לראשונה 27/12/2006 23:01

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרקינסון. קשר עדתי
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים