שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הנייה: גלעד שליט ישוחרר בקרוב

  לפני שהמריא לסעודיה, אמר ראש הממשלה הפלסטיני מהחמאס, איסמעיל הנייה, כי קרוב שחרורו של גלעד שליט: "עניין האסירים הפלסטינים ייפתר בקרוב. הם ישוחררו ובמקביל, ישוחרר החייל הישראלי". נועם שליט: "הנייה כבר הצהיר בעבר הצהרות דומות. המפתח נמצא בחמאס דמשק"

  ראש הממשלה הפלסטיני מהחמאס, איסמעיל הנייה, מצהיר אחר הצהריים (יום ה') באל עריש כי "עניין האסירים הפלסטינים ייפתר בקרוב. הם ישוחררו ובמקביל, ישוחרר החייל הישראלי". הוא שוחח עם עיתונאים באל-עריש. גם דובר ועדת ההתנגדות העממית, אבו מוג'אהד, אמר כי חלה התקדמות במאמצים להגיע לעסקת חילופי אסירים: "קיבלנו איתותים חיוביים מהמתווכים המצריים. הכל תלוי בישראלים".

   

  נועם שליט, אביו של גלעד, אמר בתגובה ל-ynet שעדיף לא לטפח ציפיות ביחס להצהרות הללו. "הנייה כבר הצהיר בעבר הצהרות דומות, שלא יצא מהן דבר. הרי הוא לא זה שקובע, המפתח לא אצלו, אלא בחמאס דמשק. ברור לי שאם זה היה תלוי בו, הוא כבר היה מסיים את המשא ומתן".

   

  הנייה קרא "להמשיך ללחוץ על ישראל עד להבאת הנושא לפתרון מהר ככל הניתן, ולשחרר את האסירים ואת החייל. המשא ומתן לשחרור החייל תקוע סביב מספר האסירים הפלסטינים שישראל מוכנה לשחרר בתמורה. הנייה ייפגש בסוף השבוע עם גורמים סעודים כדי לעדכנם בהתפתחויות בזירה הפנים-פלסטינית.

   

  ראש הממשלה הפלסטיני אמר את הדברים בשדה התעופה אל עריש שבסיני לשם שלחה סעודיה מטוס מיוחד שבו ימריא למכה עם שר החוץ שלו, ד"ר מחמוד א-זהאר, ועם שר הפנים, סעיד סיאם, כדי להשתתף במצוות העלייה לרגל שלפני חג הקורבן. לפני יציאתו במעבר רפיח שוחח הנייה עם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, לראשונה מאז פרצו העימותים בין הפתח לחמאס בעקבות הכרזת אבו מאזן על הקדמת הבחירות.

   

  על הפרק: חידוש המגעים לממשלת אחדות 

  ברשות מקווים כי השיחה היום תהווה פתיחה טובה לשבירת הקרח בין שני האישים ותהיה נקודה חשובה לקראת חידוש מגעי האחדות. ככל הנראה, האישים יכריזו על חידוש המגעים לאחדות בפגישה שיקיימו בשבוע הבא בעמאן בירת ירדן. הנייה זומן לשם בתחילת השבוע על ידי המלך הירדני בצעד שהפתיע רבים בעולם לנוכח המתיחות שהייתה קיימת בין ירדן לתנועת החמאס מאז עלייתו לשלטון בבחירות ברשות. ירדן האשימה את החמאס בהתערבות בענייניה הפוליטיים הפנימיים של הממלכה ובניסיון להבריח נשק לתחומיה. 

   

  הנייה הודה היום לאבו מאזן והשניים סיכמו להבהיר את העניינים הפוליטיים ביניהם בפגישתם בשבוע הבא. בסביבתו של אבו מאזן היו רוצים לראות את פיתרון סוגיית שליט כחלק מהמהלך הכולל של הקמת ממשלת האחדות הפלסטינית. 

   

  בישראל מנסים לקדם את עסקת חילופי האסירים, אך מבקשים לשמור את "סוכריית" שחרור האסירים כמחווה לאבו מאזן. בפגישת אולמרט-אבו מאזן במוצאי שבת, סוכם על הקמת ועדה משותפת שתהיה אחראית לגיבוש הסדרים ופרמטרים חדשים לשחרור אסירים פלסטינים. ועדה זו תתחיל לפעול באופן מיידי ותגיש את המלצותיה לשני המנהיגים בהקדם האפשרי.

   

  אולמרט אמר שהוא מבין את רגישותו של אבו מאזן ואת רגישותה של החברה הפלסטינית לסוגיית האסירים והצהיר שיהיה מוכן לשחרר אסירים, רק לאחר שחרורו של גלעד שליט. לדברי סאיב עריקאת, נושא שחרורו של גלעד שליט לא נדון כלל, כדי לא לפגוע במאמצי התיווך של המצרים.

   

  הפלסטינים מנסים לכרוך בשחרור האסירים את שחרור בכירים פלסטינים הכלואים בישראל, בהם חברי הפרלמנט והשרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נועם רותם
  גלעד שליט
  צילום: נועם רותם
  ההורים, נועם ואביבה
  צילום: איי אף פי
  מומלצים