שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

רוסיה: מביעים צער על הוצאת סדאם להורג

רוסיה, איטליה, שוויץ, ספרד, אירלנד, שוודיה, נורווגיה, דנמרק, אוסטריה, הונגריה, הולנד ואוקראינה הן רק חלק מהמדינות שבהן גינו גורמים רשמיים את הוצאתו להורג של סדאם חוסיין. בהודעת משרד החוץ הרוסי נאמר כי "למרבה הצער, הקריאות החוזרות ונשנות לא הצליחו לשכנע את הרשויות בעיראק לבטל את גזר הדין"

בעוד שרבים בעולם המערבי בירכו על הוצאתו להורג של רודן עיראק המודח, היו כאלה שהביעו הערב (שבת) צער על תלייתו של סדאם חוסיין. רוסיה הביעה חשש שההוצאה להורג תצית גל חדש של אלימות בעיראק המסוכסכת. נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, אומר כי נעשה צדק, "שסדאם מנע מקורבנות משטרו האלים". מחלקת המדינה האמריקנית הורתה לשגרירויות ברחבי העולם להעלות את רמת הכוננות מחשש לפעולות טרור בעקבות ההוצאה להורג.

 

 

שלוש שנים לאחר שנלכד בידי הצבא האמריקני, הובא הרודן העיראקי לשעבר סדאם חוסיין אל הגרדום והומת בתלייה. זה היה עונשו של מי שכונה "הקצב מבגדד" והורשע בפשעים נגד האנושות. ההוצאה להורג התרחשה סמוך לשעה 5:00 בבוקר (שעון ישראל), בנוכחות מספר עדים מהממשל העיראקי ואיש דת מוסלמי. סגן שר החוץ העיראקי, נתן את החותם הרשמי כשהודיע: סדאם הוצא להורג. ברגעים שלפני ההוצאה להורג הוא לא התנגד וגם לא ביקש להתנצל. לפני שהחבל נכרך סביב צווארו, צעק: "אללה הוא אכבר. תחי האומה העיראקית. פלסטין ערבית".

 

במדינות רבות גינו את ההוצאה להורג. בין היתר נשמעו גינויים רשמיים מרוסיה, איטליה, שוויץ, ספרד, אירלנד, שוודיה, נורווגיה, דנמרק, אוסטריה, הונגריה, הולנד ואוקראינה. סגן ראש הממשלה ההולנדי הגדיר את המעשה "ברברי". ארגון זכויות האדם אמנסטי אומר כי "בית המשפט לערעורים נתן גושפנקא להליך שיפוטי שהיה לקוי מיסודו".

 

בהודעת משרד החוץ הרוסי נאמר כי "למרבה הצער, הקריאות החוזרות ונשנות של מדינות וארגונים רבים, לא הצליחו לשכנע את הרשויות בעיראק לבטל את גזר הדין". הלאומן ולדימיר ז'ירינובסקי, שנודע בקשריו עם סדאם, היה חריף יותר ואמר: "הוצאתו להורג של סדאם חוסיין היא הפשע המפלצתי הגדול ביותר של המאה ה-21. זו פעולה ברברית ופשיסטית. אנחנו חוזרים לימי הביניים".

 

הליגה הערבית: זה סוף טרגי 

שגריר עיראק לשעבר במוסקבה, עבאס חלאף, התראיין ארוכות לרשתות הטלוויזיה ברוסיה, וביכה את מותו של סדאם: "הוא היה הבן האמיתי של האומה. כשאנו רואים את כל הדברים שקורים תחת הכיבוש האמריקני, כשהגופות נערמות ברחובות ויותר מ-100 בני אדם נהרגים מדי יום, אז בהשוואה לכל אלה - סדאם היה מלאך".  

 

הליגה הערבית פרסמה הודעה בקהיר ובה נאמר ש"הוצאתו להורג של נשיא עיראק לשעבר, סדאם חוסיין, היא סיום טרגי לשלטון העיראקי הקודם". דובר הליגה הערבית, עלאא רושדי, הביע תקווה ש"הוצאתו להורג לא תוביל להידרדרות נוספת במצב הביטחוני בעיראק". הוא הדגיש שיש לשמור על אחדותה של עיראק ולהמשיך במאמצי הפיוס בין הצדדים כדי להתגבר על המשבר.

 

בלוב הכריזו על שלושה ימי אבל. בהודעה שפירסם הממשל בלוב הוגדר חוסיין כ"שבוי מלחמה".

 

סעודיה גינתה אף היא את ההוצאה להורג וטענה שמשפטו והוצאתו להורג בוצעו ממניעים פוליטיים, שפגעו בקדושת חג הקורבן. בהודעה שמסרה רשת הטלוויזיה הממלכתית "אל-אחבריה", נמסר ש"יש הפתעה וחוסר שביעות רצון מהעובדה שגזר הדין בוצע ביום הראשון של חג הקורבן. מנהיגים במדינות איסלאמיות צריכים לכבד את החג הקדוש ולא לפגוע בו. ציפינו שהמשפט ייארך זמן רב יותר ולא ינוצל לצרכים פוליטיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החבל נכרך סביב צווארו
צילום: רויטרס
צופים בסדאם מובא אל מותו
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
רוסיה מגנה. פוטין
צילום: איי פי
צילום: איי פי
גם הליגה הערבית מגנה. מוסא
צילום: איי פי
מומלצים