שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

ראש בראש: ח"כ שלום וח"כ טיבי על מות סדאם

ח"כ סילבן שלום סבור שאין סיבה להצטער על הוצאתו להורג של האיש שביקש לפגוע בישראלים במלחמת המפרץ: "זו נורה אדומה לכל העריצים בעולם הערבי". ח"כ אחמד טיבי מאמין שאחרי 11 בספטמבר חיפש בוש שעיר לעזאזל ומצא אותו בסדאם: "הריגתו היא צעד לא מוסרי"

הוצאתו להורג של רודן עיראק לשעבר סדאם חוסיין עוררה הדים ברחבי בעולם וגם בישראל הדעות חלוקות. חברי הכנסת סילבן שלום (ליכוד) ואחמד טיבי (רע"מ-תע"ל), באופן לא מפתיע, אינם מסכימים.

 

 

שלום: נורת אזהרה לעריצי העולם הערבי

אין לנו סיבה להצטער על מותו של סדאם, ובווודאי שלא לבכות. אסור לשכוח את עשרות הטילים שהוא שיגר לעבר מדינת ישראל במטרה לפגוע בחפים מפשע. הרודן האכזר הזה עשה הכל כדי לפגוע במדינת ישראל ולפגוע ביציבות של המזרח התיכון. במשך שנים הוא סייע ומימן את הטרור הפלסטיני בשטחים ובתוך ישראל.

 

הסתלקותו היא יום חג לעולם הערבי המתון: במשך שנים המתונים חששו ליצור קשר כלשהו עם ישראל מחשש שנחת ידו של סדאם תגיע גם אליהם. הוא סייע ומימן גורמי אופוזיציה בתוך מדינותיהם כדי להביא להפיכות שלטוניות, רק בשל העובדה שהם דיברו עם ישראל. מיד לאחר הפלישה האמריקאית לעיראק והדחתו של סדאם העולם הערבי הפך להיות פתוח יותר ובעל רצון עז לשוחח עם ישראל.  


שניות לפני ההוצאה להורג (צילום: רויטרס)

 

העריץ האכזר הזה, פגע בראש ובראשונה בבני עמו. במשך שנים הוא הרג אלפים מאלה שהתנגדו לו וחפים מפשע רבים. הוא הוציא את עמו למלחמה חסרת תועלת מול אירן, שבמהלכה נהרגו כמיליון איש משני הצדדים. הוא פגע בכורדים, בשיעים ובכל אחד שהוא חשש ממנו.

 

לסדאם חוסיין היה חלום להפוך למנהיג הבלתי מעורער של העולם הערבי, לסלאח א-דין של זמננו. הוא כבש את כווית, נלחם באיראנים, ניסה לערער את המשטרים הערביים, סייע לפלסטינים הקיצוניים במלחמתם נגדנו, וידו לא בחלה בדבר.

 

הוצאתו להורג של סדאם היא נורה אדומה בוהקת מול עיניהם של כל העריצים בעולם הערבי והמוסלמי. זו נורה מהבהבת שאומרת להם שגם יומם עשוי להגיע. הם בוודאי יפגינו בטחון עצמי ונחישות כלפי חוץ, אך בלילה, כשהם ילכו לישון, אין ספק שהסיוטים ימלאו את שנתם. אחמדי-נג'אד צריך לדעת שגם אליו יכולה להגיע הזרוע הארוכה של העולם החופשי, ומוטב שעה אחת קודם.  

 

טיבי: זה אקט לא מוסרי

כאשר שופטים את הוצאתו להורג של סדאם חוסיין חייבים להתייחס בעיקר לזהותם של אלה שגזרו עליו את העונש וביצעו אותו בחג הקורבן. אלה הם הכובשים האמריקנים ועושי דבריהם בעיראק. אקדים ואומר את מה שאמרתי בעבר: סדאם חוסיין היה דיקטטור אכזרי שהנהיג משטר טוטליטרי בעיראק. ואלה שביצעו את גזר הדין הברוטאלי בסדאם הם אלה שמנהיגים שלטון שהביא אנרכיה ואסון לעיראק וחילק את העם העיראקי לעדות ולמיליציות רצחניות, שהורגות עשרות עיראקים בכל יום.

  

אלה הם האנשים שהשתמשו במערב כדי להפיל את שלטונו של סדאם, לכבוש את עיראק, להשתלט על משאביה, לרבות משאבי הנפט. הכובשים בעיראק ביקשו לייצב את בסיסי הצבא האמריקני במפרץ כאוות נפשם. הם השמרנים החדשים של ממשל בוש שהוכיחו את עיוורונם המדיני ואת שנאתם לאיסלאם ולעולם הערבי פעם אחרי פעם.  

 

תמונות המעצר של סדאם היו משפילות וזכו לתגובות ביקורתיות במערב עוד לפני המזרח וכך גם היה במקרה של ההוצאה להורג. מאז ומתמיד התנגדתי באופן עקרוני להוצאות להורג, וכך אני עושה גם היום. עיראק בתקופת סדאם הייתה יציבה, חזקה ומשגשגת, מבחינה כלכלית ומדעית, למרות החסרונות הבולטים והחטאים הקשים של סדאם ואנשיו.

 

ואילו היום עיראק היא מדינה - ולמעשה שלוש מדינות מרוסקות - בלתי בטוחה לאזרחיה, שבה מעשי רצח, שוד, אונס וחטיפות הן דבר יום-יומי. הדמוקרטיה והשגשוג הכלכלי שהבטיח בוש רחוקים שנות אור ממנה. זהו רק עוד שקר של השמרנים החדשים שמתנפץ מול עיני כולנו בצוּרת מצעד ארונות קבורה של עיראקים תמימים וחיילים אמריקנים. האחריות למותם מוטלת על הנשיא ג'ורג' בוש באופן אישי.

 

הריגת סדאם היא צעד לא מוסרי מצד אחד ובלתי יעיל מצד שני. אין לו בסיס חוקי מאחר שמדובר בבית משפט של בובות אמריקניות, שהובאו לשם כדי לבצע פקודה בלתי חוקית בעליל שהיא ההוצאה להורג של נשיא מודח. גם האקט עצמו וגם התזמון הפרובוקטיבי, האכזרי, הפוגעני כלפי המוסלמים ביום הראשון של חג הקורבן, אומר הכל על הזוממים, המתכננים והמבצעים. זו אטימות וטפשות.

 

אחרי ה-11 בספטמבר חיפש בוש שעיר לעזאזל. הדביקו לסדאם חוסיין ולעיראק את אשמת הטרור והתמיכה בארגון אל-קאעידה, דבר שהוכח כשקרי. עיראק יכולה הייתה, למרות המשטר הטוטליטרי, להמשיך להיות מדינה חזקה וייתכן שאף להיות גורם מסייע לתהליך שלום אמיתי באזור. צחוק הגורל הוא שכעת שני אנשים מחככים את ידיהם בהנאה בראותם את החבל מסביב לצווארו של סדאם חוסיין - ג'ורג' בוש ואחמדי-נג'אד. וזה אומר הכל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
שלום. לא בוכה
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
טיבי. פגיעה במוסלמים
צילום: גיל יוחנן
סדאם ברגעיו האחרונים
צילום: רויטרס
מומלצים