שתף קטע נבחר

אולמרט: דרישות חמאס לשחרור אסירים מוגזמות

בישראל מצננים את ההתלהבות: ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נפגש עם נציגו לשחרור אסירים, סגן ראש השב"כ לשעבר, עופר דקל. השניים הגיעו למסקנה שדרישות חמאס מוגזמות. העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח כי שלושת הארגונים הפלסטיניים שמחזיקים בשליט קיבלו מידי המצרים את פרטי העסקה שמציעה ישראל, המבוססת על שלושה שלבים

אכזבה בירושלים מהדרישות הגבוהות לשחרור אסירים בנושא גלעד שליט - כך עולה לאחר פגישה שנערכה הבוקר (יום ב') בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לנציגו לשחרור אסירים, סגן ראש השב"כ לשעבר, עופר דקל. ראש הממשלה וגם האישים הנוספים שהשתתפו בדיון אמרו שדרישות החמאס מוגזמות.

 

בדיון שבו השתתפו גורמים נוספים בנושא החטופים, התברר שהמו"מ בנושא שחרור שליט אינו מתקדם, עקב מה שמוגדר כדרישות מוגזמות ובלתי פרופורציונליות של החמאס. בתום הדיון סוכם שאין בכוונת ישראל לשחרר אסירים פלסטינים במספרים המדווחים בתקשורת הערבית.

 

בימים האחרונים נפוצו ידיעות אופטימיות, בעיקר בתקשורת הפלסטינית, על התפתחויות במו"מ לשחרורו של גלעד שליט שאמורות להגיע לכלל סיכום בפסגה שאמורה להתקיים ביום חמישי הקרוב בשארם א-שייח בין ראש הממשלה לנשיא מצרים חוסני מובארק. כמו כן התפרסמו ידיעות המצטטות את ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, המביע אופטימיות בסוגיית שחרורו של שליט בתמורה לאסירים פלסטינים.

 

בידיעות השונות נטען שמדובר ב-1,000 עד 1,500 אסירים פלסטינים שישוחררו. גורמים מדיניים בירושלים ובלשכת ראש הממשלה אמרו שאינם מכירים פריצת דרך שכזאת. בשלב זה ימשיכו המצרים, בראשות ראש המודיעין, השר עומאר סולימאן, לנסות ולהשיג פשרה עד לפסגה ביום חמישי הקרוב. במקביל שוהים ראשי החמאס בסעודיה ועוסקים אף הם בנושא הזה.

 

דיווח: ההצעה מתבססת על שלושה שלבים

העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון דיווח כי שלושת הארגונים הפלסטיניים שמחזיקים בשליט קיבלו מידי המצרים את פרטי העיסקה הנוכחית שמציעה ישראל. לפי הדיווח, סולימאן העביר אותה שלשום לידי איסמעיל הנייה וחאלד משעל בשעה שנפגש איתם במסגרת קיום מצוות העליה לרגל למכה. לפי אותם המקורות, המצרים נחפזים לברר את עמדת החמאס בנוגע להצעה זו. מצרים מבקשת להשיג את התשובה עוד לפני פגישתם של ראש הממשלה עם נשיא מצרים, חוסני מובארק, בשארם א-שייח ביום חמישי. בכלי תקשורת ערביים רבים מעריכים שבמהלך פגישה זו יוכרז על השגת הסכם שיביא להחזרתו של שליט לישראל.

 

לפי א-שרק אל-אווסט, מתבססת ההצעה הישראלית על שלושה שלבים. בשלב הראשון המחזיקים בשליט יעבירו הוכחה ברורה כי שליט נמצא בחיים. ישראל הציעה שהדבר יכלול קלטת וידאו בה נראה שליט אומר ביטויים מסויימים שתגדיר ישראל וזאת כדי לוודא שהקלטת עדכנית. בתמורה לכך תשחרר ישראל מספר של אסירות פלסטיניות ואסירים קטינים.

 

בשלב השני יימסר שליט לידי המשלחת המצרית וזו תעביר אותו לקהיר ומשם לתל-אביב. זאת כשבמקביל תשחרר ישראל 450 אסירים מתוך רשימה שיגישו הארגונים הפלסטינים שמחזיקים בשליט. בשלב השלישי, שיתבצע בעוד כחודשיים, תשחרר ישראל מחזור נוסף של אסירים, כאשר לפי הדיווחים ישראל היא זאת שתקבע את מספרם ואת שיוכם הארגוני.

  

למרות כל זאת, מקורות פלסטינים שללו את הדיווחים כי הארגונים הפלסטינים נתנו עד כה את הסכמתם להצעה ומסרו כי הם לומדים אותה לפי שעה. זאת, משום שעמדתם הנוכחית גורסת כי שליט צריך להישאר במצרים עד שישוחררו כל האסירים, כ-1,500 במספר, דבר ששונה במעט מהצעתה הנוכחית של ישראל שבמסגרתה שליט יוחזר עוד לפני שישוחררו כל האסירים.

 

בעיתון אל-וטן הסעודי דווח הבוקר כי ישראל תשחרר מספר גדול של אסירים פלסטינים שנשפטו לתקופות מאסר ארוכות בבתי הכלא בישראל, זאת בנוסף למנהיגים פוליטיים שעצורים בבתי הכלא בישראל. לפי הפרסום, חמאס קיבל את הצעת ישראל בעניין. ההצעה עברה לידי ראש המודיעין המצרי, עומאר סולימאן, בשעה שסולימאן קיים את מצוות העלייה לרגל במכה, שם נמצאים גם ראשי החמאס ובהם ראש הלשכה המדינית של התנועה, חאלד משעל, ראש הממשלה, איסמעיל הנייה, וסגן יו"ר הפרלמנט, אחמד בחר.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מו"מ קשוח. אהוד אולמרט
צילום: גיל יוחנן
הוריו של גלעד מחכים לבשורה
צילום: איי אף פי
צילום: נועם רותם
בינתיים בשבי. גלעד שליט
צילום: נועם רותם
מומלצים