שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עו"ד שרגא: "פרשת המסים - חלק מהתפוררות"
  יו"ר התנועה לאיכות השלטון רואה בחומרה את החשדות נגד בכירים ברשות המסים: "במידה שהדברים יתבררו כנכונים, המדינה הזאת מגיעה לשיא חדש בקריסת המערכת הערכית שלה". מקור משפטי בכיר: "עדיף להתמודד עם האמת מאשר מצב בו הדברים תקינים למראית עין והשחיתות מתחת לפני השטח"
  כמו במגזרים רבים בשירות הציבורי, גם במערכת המשפט סערו הרוחות ביממה האחרונה (ד') בעקבות החקירות והגילויים בפרשת רשות המסים. מקור משפטי בכיר מאוד אמר הערב ל-ynet כי "ככל שהתמונה המצטיירת אינה קלה, יש תמיד להעדיף את ידיעת האמת וההתמודדות איתה, מאשר מצב בו הדברים תקינים למראית עין והשחיתות מתחת לפני השטח".

   

  גורמים משפטיים אחרים הסבירו ל-ynet אחר הצהריים - בשעה שחקירת בכירי רשות המסים נמשכה (ראו בהמשך הידיעה) - כי לא ייתכן שמי שעומד בראשות הפירמידה של מערכת המס יישא על גבו חשדות כבדים כל כך. חשדות אלו, כך מסבירים אותם גורמים, מקרינים אל עבר הציבור: "כיצד אמור לנהוג אדם מן השורה אשר משלם מיסים ועומד בחובותיו כלפי המדינה?".

   

  עורך הדין אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון, אמר הערב כי מבחינתו "הכותרת היא סיציליה. כאן ועכשיו השמיים נפלו, בשעה שעצרו שני ראשי מערכת אכיפת שלטון חוק במדינת ישראל. במידה שהדברים יתבררו כנכונים, המדינה הזאת מגיעה לשיא חדש בקריסת המערכת הערכית שלה ומתקדמת צעד גדול מאוד לקראת חורבנה הפנימי".

   

  עו"ד שרגא סבור גם הוא כי התנהגות בכירי רשות המס משמשת דוגמה רעה ביותר לאזרחים הנדרשים לשלם מכיסם מסים לקופת המדינה ונענשים בחומרה במידה ואינם עושים זאת. "אין ספק שהדברים האלה מקרינים מלמעלה למטה", אומר שרגא. "אם מותר לראשי מערכת אכיפת החוק והמס לקחת שוחד, מותר לכל אזרח לעשות את זה באותה מידה וזה חלק מהתפוררות. גם האנשים הטובים מתאימים את עצמם לנורמות האלה של ראשי מערכת אכיפת שלטון החוק".

   

  רק לפני מעט יותר מחודש אמר היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, כי קיימת תחושה מובהקת של התגברות תופעות שחיתות בישראל. במהלך דיון בכנסת בפני ועדת החוקה, הוסיף היועץ מזוז כי מצב בו רבים ממנהיגי המדינה ואנשי ציבור מצויים תחת חקירות פליליות ובהליכים משפטיים, הינו "מעורר מבוכה, תסכול ואי נוחות רבה אצל כל אזרח כפרט, ואצל הציבור בכללותו. אותו ציבור שואל את עצמו שאלות כגון: האם אנחנו באמת חברה מושחתת יותר מבעבר?".

   

  מזוז הוסיף אז גם כי היעדר אכיפת חוק ותופעת השחיתות במערכות השלטון חורגים הרבה מעבר לחומרה הקונקרטית של עבירה כזו או אחרת. "יש גם השלכות חברתיות קשות", הסביר.

   

  "זה נותן לגיטמציה לאי כיבוד החוק בכל התחומים. האזרח מסתכל על נבחריו, עם כל הציניות שאנחנו מורגלים לה, וכשהוא רואה שהחוק לא מכובד במדינה בכלל, ובפרט על ידי נבחרי הציבור, זה נותן לגיטמציה לאי קיום החוק בכל תחומי החיים. במדינה שבה מערכת השלטון מושחתת החלטות לא מתקבלות על בסיס שיקולים ענייניים".

   

  היום נמשכה חקירת פרשת ההונאה והמסים. משרד המשפטים הודיע כי בשלב הבא של פרשת השחיתות, בה מעורבים ראשי רשות המיסים, תישקל השעייתם של המעורבים מתפקידם. בשלב זה, בשל מעצרם של המעורבים - אין צורך בהשעייתם. ממשרד המשפטים נמסר כי עמדה זו הינה על דעתו של נציב שירות המדינה, שמואל הולנדר.

   

  במהלך היום חקרה המשטרה פעם נוספת את ראש רשות המיסים, ג'קי מצא, ואת קודמו בתפקיד, איתן רוב, שמעצרם הוארך אתמול . כמו כן צפויה להגיע לחקירה במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה ראש לשכתו של ראש הממשלה, שולה זקן, ששוחררה למעצר בית בן עשרה ימים. במסגרת החקירה נבדקים חשדות כי אנשי עסקים היו מעורבים במינוי בעלי תפקידים ברשות המסים בתמורה להקלות במס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יאיר שגיא
  ג'קי מצא, ראש רשות המסים
  צילום: יאיר שגיא
  צילום: דודי ועקנין
  אליעד שרגא. סיציליה זה כאן
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים