שתף קטע נבחר

מתחדשת חקירת מותה של הנסיכה דיאנה

פחות מחודש לאחר שהחקירה המשטרתית קבעה כי הנסיכה דיאנה ובן זוגה נהרגו בתאונת דרכים ולא במזימת רצח קונספירטיבית, מתחדשת היום חקירה נוספת של תעלומת מותה של הנסיכה

כמעט תשע וחצי שנים לאחר שנהרגה הנסיכה דיאנה, תתחדש היום (ב') חקירת מותה בבריטניה, ביומיים של שימועים מקדימים שייערכו בבתי הדין המלכותיים של לונדון. בראש החקירה עומדת השופטת בדימוס, הברונית אליזבת בטלר-סלוס.

 

מטרת החקירה תהיה לברר מה גרם למותם של הנסיכה מוויילס ומאהבה אל-פאייד, שנהרגו לאחר שמכונית המרצדס שבה נסעו התרסקה במנהרת פון ד'אלמה בפריס ב-31 באוגוסט 1997, מתוך כוונה לסיים את החקירה לפני יום השנה העשירי למותה של הנסיכה, באוגוסט 2007.

 

סיקור חקירת מותה של הנסיכה דיאנה:

 

בשימועים המקדימים, שלהם בעיקר תפקיד פרוצדורלי, תתקבש ליידי בטלר-סלוס להכריע בשני עניינים: האם לבצע חקירה אחת למותם של דיאנה ואל-פאייד, או לפצל אותה לשתיים. כן תתבקש בטלר-סלוס להחליט האם בכוונתה למנות חבר מושבעים שילווה אותה בחקירה. בתחילה, היו השימועים אמורים להתקיים בדלתיים סגורות, אבל באטלר-סלוס החליטה לפתוח אותם לציבור.

 

החקירה נפתחה ב-2004 אך ננעלה זמן קצר לאחר מכן. לפי החוק הבריטי, חקירת מקרה מוות נערכת רק כאשר אדם מת באופן בלתי צפוי, באלימות, או מסיבות בלתי ברורות. בתחילתה, עמד בראש החקירה השופט מייקל ברג'ס, אך הוא החליט ביולי האחרון לפרוש מניהולה, לאחר שטען כי הוא סובל מעומס עבודה ולא יוכל לקחת על עצמו את התפקיד.

 

בשנה שעברה, הגיעה לקיצה חקירה משטרתית של נסיבות מותה של הנסיכה ובאמצע החודש שעבר, פורסם הדו"ח שסיכם את החקירה. בדו"ח, שחובר על ידי מפקד משטרת לונדון לשעבר, הלורד ג'ון סטיבנס, נכתב כי דיאנה, בן זוגה דודי אל פאייד ונהגם נהרגו בתאונת דרכים קטלנית משום שהנהג, הנרי פול, היה שיכור בעת שאחז בהגה, וככל הנראה איבד את השליטה ברכב.

 

הדו"ח שלל תיאוריות קונספירציה שהועלו, בין השאר על ידי אביו של דודי אל פאייד, המיליונר מוחמד אל-פאייד, לפיהן התאונה בה נהרגה הנסיכה הייתה תוצאה של מזימה חשאית שנרקמה בארמון המלוכה הבריטי. החקירה של באטלר-סלוס תסייע בדו"ח שחיבר סטיבנס, אך בסופו של דבר, תחליט השופט אילו מבין הראיות הן הרלבנטיות, ואילו עדים יש לזמן לחקירה.

 

מסקנות הדו"ח של סטיבנס התקבלו בברכה בארמון באקינגהם, אך אל-פאייד דחה אותן נמרצות, כינה את הדו"ח "זבל", ואת שירותי הביון הבריטיים "גנגסטרים". לטענתו, הם אלה שעומדים מאחורי "תאונת הדרכים" שבה נהרגה הנסיכה ובנו, מאחר שרצו למנוע ממנה ללדת "בן חצי-מוסלמי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הנסיכה דיאנה. מתה או נרצחה?
צילום: איי פי
דיאנה עם אל-פאייד, שבוע לפני מותם. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים