שתף קטע נבחר

"יש מחסור בדם, צריך לקחת תרומה גם מהומואים"

תנועת "הצבעים שלנו", הנוער הגאה של מרצ, תקיים מחר כנס במלאת ארבע שנים להקמתה. במהלך הכנס ייערך פאנל בנושא מדיניות מד"א, לפיה לא מתקבלות תרומות דם מהומואים. "מדובר בסעיף הומופובי", טוענים בעמותה. "אנחנו רק רוצים דם בטוח", מגיבים במד"א

במלאת ארבע שנים להקמתה תקיים מחר (יום ג') תנועת "הצבעים שלנו", הנוער הגאה של מרצ, כנס רב משתתפים הקורא לשינוי המדיניות בשירותי הדם של מד"א, לפיה לא מתקבלות תרומות דם מהומוסקסואליים. חברי התנועה יוצאים נגד המדיניות האמורה וטוענים כי מדובר ב"סעיף הומופובי".

 

במהלך הכנס ייערך פאנל בהשתתפותם של ראשי ארגונים מהקהילה ההומו-לסבית וכן נציגת מד"א, ד"ר ורד יהלום. הפאנל נערך גם על רקע המחסור החמור בדם עליו הודיעו לאחרונה במד"א. יו"ר תנועת "הצבעים שלנו", דרור מזרחי: "המחסור בדם הוא קריטי, ולמרות שהדבר העיקרי שמוביל אותנו למאבק הוא ההפליה שבמדיניות מד"א, עצם זה שיש מחסור ומתוך דאגה למאגר הדם, אנחנו חושבים שעל אחת כמה וכמה יש צורך לקחת מאיתנו דם ולא להגיד זה תורם וזה לא תורם".

 

מזרחי מוסיף: "מיום הקמת התנועה חרתנו על הדגל את המאבק בסעיף ההומופבי ולו מהסיבה הפשוטה שהוא מציב נערים בפני האפשרות - או לתרום דם ואז התרומה הולכת לפח, או לא לתרום דם ואז לעורר שאלות בבית ספר. צריך לזכור שכשנער בבית הספר לא תורם זה מעלה שאלות, וזה פוגע בפרטיות. הקו שלנו במפגש מחר הוא לעורר דיאלוג בינינו לבין מד"א".

 

לדברי מזרחי, התנועה תפעל לפגישה עם שר הבריאות, יעקב בן יזרי, במטרה לנסות ולראות כיצד ניתן להביא לביטול הסעיף. "אנחנו לא רוצים להמשיך ולהיאבק, אנחנו רוצים להגיע למעשים תכל'ס", הוא אומר. "למעשה, הפתרון הוא לבטל את הסעיף בצורה מוחלטת או להגיע לאיזשהו שינוי בנוסח שיעסוק בשאלת יחסים מוגנים או לא מוגנים".

 

עמית אשכנזי, יו"ר תנועת "קול קורא" - תנועת סטודנטים למודעות ועשייה חברתית, חושב כי ההחלטה שלא לקחת תרומות דם מהומואים היא החלטה משפילה ופוגעת. "זה מעליב ומזעזע שאני בא ומוכן לתרום לאנשים שהם במצוקה כנה ואמיתית, ואני מוצא את עצמי מקבל תגובות כמו 'אנחנו מעדיפים שלא תתרום לנו את הדם, כי אנחנו בכל מקרה נזרוק את השקית, אז חבל על הכסף'".

 

אשכנזי מוסיף כי "כשמדובר בסיטואציות חברתיות, כמו לדוגמא בצבא, שבהן תרומות דם הפכו לסוג של ריטואל, אז בעצם כל הנושא הזה מעצים את הניכור והתפיסות המוטעות על הומואים. אני לא מוכן לשקר בשביל לתרום דם, כי זה נראה לי מזעזע. כמו שלא הייתי משקר לגבי זה שאני יהודי, אני בטח לא אשקר לגבי זה שאני הומו בשביל לתרום דם".

 

משרד הבריאות: מגינים על המקבלים

מנהלת שירותי הדם של מד"א, פרופ' אילת שנער, מסרבת לקרוא לסעיף המדבר על קיום יחסי מין בין גברים "סעיף הומופובי". לדבריה, מדובר באחד מכעשרה סעיפים שפוסלים שימוש במנת דם לעירוי לחולים. "אין כאן שום עניין שיפוטי -לא הומופובי, ולא לא-הומופובי", היא אומרת.

 

פרופ' שנער מבקשת להדגיש כי "בכל העולם, ולא רק במדינת ישראל, יש מספר אנשים שבגלל ששכיחות האיידס יותר גבוהה בקרבם לא ניתן להשתמש במנות הדם שלהם לעירוי. גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים הם אחת הקבוצות". שנער מסבירה שלמרות שעושים בדיקות איידס לתרומותיהם של כל האנשים, עדיין יש בעייתית בתרומה של ההומואים מאחר שיש תקופות שבהן הבדיקות לא מגלות את הזיהום, למרות שהוא כן קיים בדם.

 

מנהלת שירותי הדם אומרת כי הפתרון הוא הגברת המודעות לאיידס בקרב אנשי הקהילה: "בשנים האחרונות אנחנו רואים בישראל ובעולם כולו עלייה נוספת במספר נשאי איידס בקרב גברים הומוסקסואלים צעירים. לכן, במקום לצעוק 'סעיפים הומופובים' יותר טוב שאנשי הקהילה יקדישו את זמנם ואת מרצם לטפל בצמצום השכיחות".

 

שנער מסכימה כי אי לקיחת דם מהומוסקסואלים מקטינה את הסיכויים לקבלת תרומות של סוגי דם נדירים, אבל טוענת כי "מהצד השני יש לזכור שמנה כזו עלולה להדביק שלושה מקבלים. אז עם כל הכבוד לזכויות התורמים, יש גם זכויות למקבלי הדם – גם עליהם צריך לשמור ולהגן. אין לנו שום דבר נגד אף אחד, אנחנו רק רוצים דם בטוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
לא מקבלים תרומות של הומואים
צילום: ויז'ואל/פוטוס
צילום: אודי ניר
דרור מזרחי. רוצים פתרון תכל'ס
צילום: אודי ניר
מומלצים