שתף קטע נבחר

אורח בישראל: שביט בהיר במיוחד

בעוד מספר ימים יחצה את שמי הארץ שביט חדש ובהיר שהתגלה לאחרונה בקרבת השמש. השביט בהיר במיוחד, כך שניתן להבחין בו בעין בלתי מזויינת - אפילו באור יום

אורח בשמי הארץ: שביט בהיר נראה באופק המערבי של שמי הארץ, מיד לאחר השקיעה. כנראה ששביט זה יהיה אחד השביטים הבהירים ביותר במאה השנים האחרונות ויתחרה בבהירותו בשביטים הייל-בופ, היאקוטקה והאלי הזכורים משנות ה-80 וה- 90. השביט החדש, שנקרא "שביט מקנוט" (McNaught) על שם מגלהו, הוא שביט שמסלולו קרוב מאוד לשמש.

 

שביטים הם גופי קרח גז ואבק, שמקורם בקצה מערכת השמש והם בין גרמי השמים המרשימים ביותר - הופעת שביט בשמים, כאשר זנבו משתרך לעתים על כל רוחבה של כיפת השמים – היא מראה מלא הוד והדר שבימים עברו הטיל מורא על בני האדם. השביטים מורכבים משלושה חלקים עיקריים: גרעין, הילה וזנב.

 

השביטים מבלים את רוב זמנם במרחקים גדולים מהשמש וזאת בשל מסלולם המוארך. הגרעין מורכב בעיקר מקרח, גזים ואבק. עם התקרבותו אל השמש, השביט מפתח בהדרגה הילה (coma). הילה נוצרת כתוצאה מהשתחררות גז ואבק מהגרעין המתחמם. כאשר השביט מוסיף להתקרב לשמש, הוא מפתח זנב שמגיע לגודלו המקסימלי סמוך לפריהליון – הנקודה הקרובה ביותר לשמש במסלולו.

 

השביט יגיע לנקודה הקרובה ביותר לשמש ב- 12 בינואר ומרחקו ממנה יהיה 25 מליון ק"מ בלבד (כשישית ממרחקו של כדור הארץ מהשמש) וקרוב יותר מהמרחק הממוצע של שביטים מהשמש. מסיבה זו נידוף הקרח ושחרור האבק מהשביט יהיו בקצב מאוד מוגבר, מה שעשוי להבטיח שהשביט ייראה באור יום.

 

בשעה 5 בערב, עם שקיעת החמה, השביט נראה כ- 6 מעלות מעל האופק כשהוא מצוי כל יום דרומית (משמאל) למיקומו ביום הקודם. אפשר יהיה לראותו מישראל לאחר השקיעה רק עוד מספר ימים כיוון שכל יום הוא קרוב יותר לשמש (ולאופק המערבי). אם יפתח השביט זנב מרשים כמצופה, ייתכן ואפשר יהיה לראותו גם באור יום. השביט והזנב נראים היטב במשקפת שדה והם נצפו היום, יום רביעי, ממצפה הכוכבים בגבעתיים. 

 

 חשוב – בגלל קרבתו של השביט לשמש, יש להישמר מלהביט בעין או במשקפת או בכל כלי אופטי אחר - סכנת עיוורון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים