שתף קטע נבחר

מקורב לחלוץ: המשקל על גבו נעשה כבד מדי

עבור רבים התפטרותו של הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, היתה הפתעה גמורה. עם זאת, קצין בכיר הנמנה על חבריו של חלוץ מספר כי הביקורת בתוך הצבא ומחוצה לו - השפיעו עליו מאוד. "לכל אדם יש יכולת לשאת על גבו משקל, אך כשזה נהיה כבד מדי - אין ברירה"

מאז סיום המלחמה, למרות חצי הביקורת הרבים שנשלחו לעברו, ניסה הרמטכ"ל להציג "עסקים כרגיל". מבחוץ נדמה היה כי חלוץ דוחה את הקריאות הרבות להתפטרותו וכי בכוונתו להמשיך בתפקידו, אולם אחד מחבריו, קצין בכיר בצה"ל סיפר הלילה (ד') ל-ynet כי האווירה הציבורית השפיעה עליו מאוד.

 

 

"ההתנהגות שלו כלפי חוץ לא הייתה הצגת פנים. הוא באמת היה בטוח בעצמו", הוא אומר. "גם עכשיו הוא משוכנע כי הוא מסוגל להוביל את צה"ל קדימה. הוא מודה שעשה טעויות במלחמה, אבל לא כאלה שצריכות להביא לסיום תפקידו. היה לו קשה לשמוע רחשים בתוך הצבא נגדו, לשמוע את המשפחות השכולות, לשמוע את הקצינים הבכירים במילואים, שגם הם חלק מהמערכת, זורקים רפש ולא תמיד מבקרים בהגינות".

 

לדברי אותו קצין, "ההחלטה של חלוץ התגבשה בימים האחרונים, הוא לא תכנן במדויק מועד ושעה. באותה מידה זה יכול היה לקרות בעוד שבוע או שבועיים".

 

הופעה פומבית אחרונה

הופעתו הפומבית האחרונה של הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, הייתה במוצאי שבת בכנס הוקרה לפצועי חיל השיריון. בנאומו בכנס, הזכיר חלוץ את תהליך תחקור המלחמה, את יישום הלקחים שנעשה אחריה ואמר: "אנו נחושים להמשיך בדרכנו להגן על העם ועל המדינה".

 

בהמשך דבריו אמר "כשבליבנו חקוקים החברים, רעינו שנפלו בקרב, ואחינו אשר עודם מתמודדים עם פצעיהם - נמשיך לפעול לאור הערכים ומורשת הקרב שהונחלה לנו על ידם. נמשיך לשאת את הדגל". חלוץ הסתובב בין באי הכנס, עבר בין השולחנות ושוחח עם הפצועים. דבר לא העיד על כוונתו לסיים את תפקידו.

 

בראיון ל-ynet לפני מספר שבועות, באימון מילואים בצאלים, אמר חלוץ כי "קל יותר להילחם באויב מאשר בקולגות שלי". דבריו חשפו את התחושות הקשות איתן הוא מסתובב. "כל מי שצריך לדעת למי הוא התכוון - יודע", מסביר הקצין הבכיר. "זה חלק מהאווירה שלא הייתה במקומה".

 

בתדרוך עיתונאים בו נשאל חלוץ לגבי החלטתו להמשיך ולפקד על צה"ל חזר על עמדתו כי אין בכוונתו לעזוב את לשכת הרמטכ"ל בקומה ה-14 בבניין צה"ל בקריה. עם זאת, הוא הודיע כי אם ועדת וינוגרד תמליץ על כך - יפרוש.

 

"זה מחזק את את העובדה כי הוא ראה עצמו ממשיך בתפקיד ואפילו מגיע להישגים, אבל כמו שהוא אמר בעבר לכל אדם יש יכולת לשאת על גבו משקל מסוים וכמרגישים שזה נהיה כבד מדי, כבר אין ברירה". אמר הקצין הבכיר.

 

עם זאת, ניתן היה לשמוע הלילה גם קולות אחרים בצמרת צה"ל. קצינים בכירים אמרו כי התפטרותו של חלוץ התחייבה נוכח אופן התנהלותה של המלחמה. "בסופו של דבר אי אפשר לנהל מערכת צבאית אחרי משבר כל כך קשה. זה נכון שלא כל הטעויות היו של הרמטכ"ל, אבל הוא עומד בראש הפירמידה", אמר אחד מהם. 

  

לדבריו, "אחריות זה לפעמים גם ללכת כדי להחזיר את האמון בתוך הצבא, את האמון לצבא ולהתכונן באמת למחר. ההחלטה הזאת נכונה ובאמת טובה לכולם. אולי אפילו קצת מאוחרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
ניסה לשדר עסקים כרגיל
צילום: ניב קלדרון
מומלצים