שתף קטע נבחר

צילום: מיכאל קרמר

"להקים ממשלת חירום וללכת לבחירות"

תגובות סוערות במערכת הפוליטית בעקבות התפטרות הרמטכ"ל. הבוקר נמשכות הקריאות לראש הממשלה ולשר הבטחון לקחת אחריות וללכת הביתה. ח"כ זהבה גלאון: "לראש הממשלה ושר הבטחון אין תוקף מוסרי למנות רמטכ"ל". ח"כ ישראל כץ: "להקים ממשלת חירום וללכת לבחירות"

הרמטכ"ל הולך, הכנסת גועשת. במערכת הפוליטית לא המתינו זמן רב, לפני שהחלו לסמן את הצעדים הבאים ב"כדור השלג" של תוצאות מלחמת לבנון השניה, בעקבות התפטרות הרמטכ"ל. הבוקר (ד') כבר נשמעות קריאות רבות לשר הבטחון ולראש הממשלה לקחת דוגמא מחלוץ וללכת הביתה.

 

 

ישראל כץ (ליכוד) אמר כי "התפטרות הרמטכ"ל מקבעת רשמית את כשלון מלחמת לבנון המחייבת את ראש הממשלה ושר הביטחון להפסיק להיאחז בקרנות המזבח ותהתפטר מתפקידם. יש להקים ממשלת חירום זמנית שתכלול נציג מכל מפלגה ציונית. הממשלה תכהן במשך חצי שנה עד לבחירות".

 

שר התמ"ת, אלי ישי, (ש"ס) פנה לראש הממשלה אהוד אולמרט, בבקשה שימנה בהקדם האפשרי רמטכ"ל חדש. "חשוב להשיב באופן מיידי לצה"ל את השקט המבצעי והפיקודי. אל לנו להותיר את צה"ל בסערה שכזו. כל עיכוב נוסף במינוי מפקד עליון יותיר את המערכת הצבאית בתוהו ובוהו מסוכן", אמר ישי.

 

עמי אילון (עבודה) קורא "להוציא את הפוליטיקה ממינוי הרמטכ"ל הבא". לדבריו, "מינוי הרמטכ"ל ושיקום צה"ל הם נושאים שצריך להפעיל לגביהם רק שיקולים לאומיים וממלכתיים ולא שיקולים פוליטיים. בעניין זה אין קואליציה ואין אופוזיציה וכולנו צריכים לפעול יחד.ף. אילון קורא לראש הממשלה ולשר הביטחון להרחיב את הליך ההתייעצות בנוגע למינוי הרמטכ"ל ולשתף בו גם את ועדת חוץ וביטחון של הכנסת.

 

אופיר פינס (העבודה) אומר כי "התפטרותו של חלוץ הינה מהלך מחייב ובלתי נמנע. יש לקוות שההתפטרות הינה צעד ראשון לקראת שיקום משבר האמון החריף אליו נקלעו הצבא ומערכת הביטחון ובבנייתו מחדש של כוח ההרתעה של צה"ל".

 

זהבה גלאון (מרצ-יחד) אומרת כי לראש הממשלה ולשר הבטחון "אין תוקף מוסרי למנות את הרמטכ"ל הבא. האחריות למחדל של מלחמת לבנון אינו יכול להסתכם בדרג הצבאי אלא גם בדרג המדיני שקיבל החלטות חסרות אחריות לפני שיצא למלחמה".

 

אריה אלדד (איחוד לאומי-מפד”ל) מוחה על הזמן הרב שנדרש לחלוץ להגיע להחלטה: "חבל שחלוץ ביזבז למדינת ישראל ארבעה חודשים יקרים הנחוצים לשיקום צה"ל. עכשיו צריכים גם פרץ ואולמרט ללכת שכן כל המדינה ולא רק צהל זקוקים לשיקום וטיהור".

 

ישראל חסון (ישראל ביתנו) אומר כי "הרמטכ"ל הוא אדם ראוי שעשה מעשה ראוי. אני קורא גם לעמיר פרץ לגלות מנהיגות ולעשות מעשה דומה".

 

יושב ראש סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, קרא לראש הממשלה ולשר הביטחון ללכת בעקבות הרמטכ"ל ולהתפטר מתפקידם גם כן. לדברי סער "לא יתכן שהרמטכ"ל יישאר באחריות והממונים עליו בדרג המדיני, הנושאים באחריות מלאה למחדלי המלחמה וימשיכו להתחמק מאחריותם וימשיכו בתפקידם".

  

גם אפי איתם (איחוד לאומי-מפד"ל) הגיב על התפטרותו של הרמטכ"ל בקריאה דומה. לדבריו: "דן חלוץ הוא קצין עתיר זכויות שמדינת ישראל חבה לו חוב גדול על עשרות שנות פעילותו להגנת המדינה. התפטרותו היא תוצאה בלתי נמנעת של כישלון המלחמה בלבנון, והיא מימוש ראוי של עיקרון הנשיאה באחריות האישית. כעת מונחת התביעה ללקיחת אחריות אישית על תוצאות המלחמה על כתפיהם של ראש הממשלה ושר הביטחון".

 

חבר הכנסת גלעד ארדן (ליכוד) אמר כי מינוי הרמטכ"ל הבא צריך להתבצע על ידי ועדת מומחים שתקים הממשלה ולא על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון. "הבנתם של אולמרט ופרץ בביטחון המדינה שואפת לאפס ושיקוליהם בבחירת הרמטכ"ל הבא כעת, עלולים להיות נגועים בשיקולים פוליטיים זרים", אמר ארדן.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
כץ. "ממשלת חירום"
צילום: אלכס קולומויסקי
פינס. "בלתי נמנע"
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
גלאון. "אין תוקף מוסרי"
צילום: גיל יוחנן
צילום: ניב קלדרון
אלדד. "ביזבוז זמן"
צילום: ניב קלדרון
מומלצים