שתף קטע נבחר

צילום: מיכאל קרמר

חלוץ: "שליחות היא לקיחת אחריות"

בהופעתו הפומבית הראשונה מאז הודעת ההתפטרות, נאם הרמטכ"ל דן חלוץ בפני קציני חיל הים בטקס סיום קורס החובלים. "מפקד טוב ומנהיג צריך לרכוש את אמון פקודיו", אמר. "שליחות היא קודם כל נכונות לקחת אחריות ולהוביל". שר הביטחון פרץ נאם אף הוא בטקס ואמר: "חלוץ הפך את משבר המלחמה למנוף בהיקף התחקירים ועומקם. אני מצטער על כך שהוא לא יהיה איתנו להמשיך במטלות הנדרשות"

הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, הגיע אתמול (ד') - עדיין במסגרת תפקידו - לטקס סיום קורס חובלים של חיל הים, ונשא דברים לראשונה מאז הודעת ההתפטרות שלו ביום שלישי בחצות. שר הביטחון, עמיר פרץ, הגיע אל הטקס בעיצומו של סבב שיחות עם המועמדים להחליף את חלוץ בתפקיד ונאם גם הוא.

 

 

חלוץ פתח בדברי ברכה אל הקצינים החדשים, אך דיבר גם על דמות המפקד בצבא והדגיש כי "מי שמבקש להיות מפקד טוב ומנהיג, צריך לרכוש את אמון פקודיו. שליחות היא קודם כל נכונות לקחת אחריות ולהוביל".

 

על היממה האחרונה סיפר: "הבוקר כינסתי את פורום המטה הכללי לישיבה שלא מן המניין, תוך שאני נשען על מסד איתן של ערכים שרכשתי בבית אבי ובשירותי כלוחם ומפקד - מוסר גבוה, נאמנות, נקיון כפיים, רעות ואחריות. חדור בתחושה זו מילאתי את שליחותי במשך ארבעה עשורים ואיתה נשארתי גם בחודשים אחרונים - בהפקת לקחי המלחמה - ובגינה הודעתי לראש הממשלה על החלטתי לסיים את תפקידי".

 

כשאפסע אל פיסת חיי הבאה", אמר חלוץ, "אשא עמי בתרמילי את דמותכם שלכם - מפקדי צה"ל וחייליו. היתה זו זכות גדולה מאוד לפקד עליכם - אודה ולא אבוש להודות בדברים, אני אוהב אתכם. משחר שנותיה עומדת ישראל בפני איומים. טרם ידענו שלום מלא. ישראל מחוייבת לצבא חזק איכותי ומרתיע. גורלנו נתון בידנו, בידיכם. בני משפחות, לכם מגיעה תודה מיוחדת. דעו כי בניכם מופקדים בידי טובי המפקדים".

 

פרץ: "חלוץ הפך את משבר המלחמה למנוף"

לאחר נאומו של חלוץ עלה שר הביטחון אל הדוכן והתייחס גם הוא אל מי שעמד במרכז סדר היום: "הרמטכ"ל הודיע על החלטתו לסיים את תפקידו. מדובר בטייס מהולל ובמפקד המשרת בצה"ל שירות רב פעלים במשך ארבעים שנה. אלו היו שנים של הקרבה למען ביטחון ישראל".

 

בהמשך דבריו דיבר השר על הערך המוסף שהביא עימו חלוץ - בעיקר לאחר תום המלחמה בקיץ. "הרמטכ"ל עשה את התהליך הנדרש כדי להפוך את משבר מלחמת לבנון השנייה למנוף. היקף התחקירים ועומקם הינם ללא תקדים. כמי שמעורב באופן אישי אני יכול לומר כי מדובר בתהליך חשוב מאין כמוהו. אין זה פשוט כלל וכלל לפעול בים גועש וסוער כאשר לעיתים הכותרות אינן קרובות למציאות. האחריות והנאמנות למדינה עומדים מעל לכל שיקול. צה"ל ומערכת הביטחון ערוכים לכל תרחיש".


חלוץ ופרץ בטקס. "ההחלטה התקבלה בטרם עת" (צילום: דורון גולן)

 

"החלטתו של הרמטכ"ל היא בטרם עת", אמר פרץ. "אני מצטער על כך שהוא לא יהיה איתנו להמשיך במטלות הנדרשות. אני מצטער על החלטתך אך אני מכבד אותה. כבר היום התחלתי בתהליך הנדרש על מנת לקיים את הליך בחירת הרמטכ"ל. אני פונה אל קציני צה"ל לקשור את גורלם עם הצבא ומדינת ישראל. אני פונה לאזרחי ישראל - זה הזמן לחבק את צה"ל ומפקדיו. ולאויבינו אני רוצה לומר - אל תפרשו בדרך לא נכונה את עזיבת הרמטכ"ל, אתם יודעים מהי עוצמתו של צה"ל, זהו סימן לחוסן הלאומי".

 

פרץ ייפגש גם עם אילן בירן

כאמור, אתמול אחר הצהריים החל שר הביטחון פרץ בהתייעצויות לקראת ההחלטה מי יהיה הרמטכ"ל ה-19 של צה"ל. פרץ ערך פגישות עבודה אישיות עם סגן הרמטכ"ל, משה קפלינסקי, ולאחר מכן נפגש גם עם מפקד זרוע היבשה, האלוף בני גנץ. הוא צפוי להיוועד גם עם מנכ"ל משרדו, האלוף (מיל') גבי אשכנזי, וכן עם אישים נוספים - בהם האלוף במילואים אילן בירן -  על מנת להחליט מיהו המועמד המתאים ביותר לתפקיד.

 

בישיבת פורום מטכ"ל, שנערכה בבוקר, פירט חלוץ בקצרה בפני קציני צה"ל את הסיבות שהובילו להחלטתו להתפטר. "אני לא מתכוון לקחת את חפציי ולעזוב בחופזה", אמר לאלופים. חלוץ הבהיר שיעביר את התפקיד בצורה מסודרת וציין כי שקל את צעדיו רבות והחליט כי ההתפטרות היא הצעד שבו עליו לנקוט לאחר סיום התחקירים. הרמטכ"ל הוסיף כי הוא סומך על האלופים ושהם אלו שצריכים להוביל את צה"ל קדימה.


פורסם לראשונה 17/01/2007 19:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חלוץ. שולח אהבה לחיילים
צילום: דורון גולן
מומלצים