שתף קטע נבחר

סקירה: נגן Archos 604 עם אינטרנט אלחוטי

הנגן מציע יכולות נוספות בהן תמיכה ב-Wi-Fi ומסך מגע, אך כדי לנצל את מלוא יכולותיו - להקליט וידאו ממיר הטלוויזיה וצפייה בסרטים באמצעות המסך, יש לרכוש את תחנת העגינה והמחיר הכולל גבוה למדי

בסקירה הקודמת, הוכתר נגן ה-604 של היצרן Archos כמלך נגני הוידאו הניידים. לקחו את אותו המלך, הוסיפו לו יכולת תקשורת אלחוטית ומסך מגע ומה קיבלנו? מכשיר עם הרבה יותר יכולות, ואפשרויות חדשות ומלהיבות העומדות בפני המשתמש.

 

נגן ה-604Wi-Fi, כמעט אחיו התאום של ה-604, הוא בן נוסף למשפחת הדור הרביעי של Archos, ומצטרף אל נגני ה- 404 וה-504, כולם נגני וידאו המסוגלים בעזרת מתאמים ותחנות עגינה גם להקליט וידאו. האם היכולות החדשות הללו שוות את ההשקעה הכספית?

 

במבט ראשון, נראה ה-604Wi-Fi זהה כמעט לחלוטין למכשיר ה-604. פרט לבליטה קטנה בצידו הימני של הנגן, והכיתוב 604Wi-Fi אין כל הבדל בין המכשירים. הנפח של הנגן זהה לזה של ה-604 – 30Gb, הסוללה אותה הסוללה, הגודל הפיזי של המסך זהה, הגודל של המכשיר זהה.

 

סנונית ראשונה לנגן wifi

מה שונה? לשם כך יש להפעיל את המכשיר. כאשר המכשיר פועל, ניתן להבחין כי נוסף לו צלמית חדשה (icon) אשר מעוצבת בצורת כדור הארץ, וכתוב מתחתיה – web.

 

מדובר באחת מהסנוניות הראשונות מבין שלל הנגנים החדשים העומדים להציף אותנו, אשר כוללים יכולות קישוריות Wi-Fi 802.11g. הוא מסוגל להתחבר לרשתות אלחוטיות, לגלוש ברשת האינטרנט, להתחבר לדואר מבוסס רשת, ואם ישנו מחשב עם תיקיות שיתופיות בבית, תוכלו גם להתחבר אליהן ולמשוך את התכנים אל המכשיר, לשם צפייה או האזנה.

 

חשוב להבהיר כי המכשיר אינו מסוגל לבצע הזרמת מידע (streaming) אולם הוא כן יכול להתחבר לתיקייה שיתופית ברשת אלחוטית ולמשוך קבצים אליו.

 

מסך מגע

כאשר נבחר בצלמית ה-web, ייפתח מסך המודיע כי הנגן מאתר את כל הרשתות האלחוטיות הקיימות בסביבה. לאחר מספר שניות יוצגו על המסך הרשתות שנמצאו, איכות הקליטה שלהן ונגישות הרשת – האם הרשת מוצפנת או רשת פתוחה.

 

המכשיר אינו יכול להתחבר לרשתות "אד הוק". הוא כן יכול לרשתות מוצפנות. במידה והרשת מוצפנת יש להזין קוד גישה, ולשם כך קופצת מקלדת וירטואלית על המסך. וכאן מגלים בעצם את היתרון הנוסך של ה-604Wi-Fi: יש לו מסך מגע.

 

הקלדה עם המקלדת די פשוטה, המקשים גדולים ונוחים ואין לחיצות שגויות. המכשיר מסופק עם עט סטיילוס אבל אין חובה להשתמש בו כי כל התפריטים בנויים בצורה נוחה לשימוש עם האצבעות.

 

לאחר הזנה הסיסמא ואישור החיבור, המכשיר מנסה להתחבר לרשת האלחוטית. אם הוא הצליח, נפתח דפדפן מסוג Opera אשר מותקן במכשיר ואתם מופנים ישירות לעמוד הבית. הזנת כתובות האינטרנט מתבצעת עם המקלדת הווירטואלית, בחירת קישורים מתבצעת באמצעות לחיצה עליהם במסך המגע, ממש כפי שהייתם עושים עם העכבר בדפדפן רגיל.

 

מסך המגע מספק משמעות חדשה לשליטה בנגן שלכם, ולמעשה מצאנו עצמנו פחות ופחות לוחצים על הכפתורים הרגילים של התפעול ויותר נוגעים ברפרוף עדין בנקודות אסטרטגיות על המסך כדי לדלג בין שירים או סרטים, לגלול תפריטים, להחליש או להגביר את עוצמת השמע ועוד ועוד.

 

פס הגלילה בין התפריטים הופך לעבה ברגע שנוגעים בו כך שלא צריך אצבעות זערוריות כדי לשלוט במסך או את העט המסופק עם המכשיר. זה כל כך נוח לעבוד עם מסך המגע עד כדי שברגע שאחזנו את ה-604 הרגיל ניסינו מתוך הרגל להפעילו באותו האופן, מופתעים מכך שלא קורה דבר בתגובה.

 

הבדל נוסף בין ה-604Wi-Fi לבין ה-604 הרגיל מתבטא בכך שהצג בהיר יותר. לא ידוע אם זה תוכנן כך במקור, אך צג המגע של Archos מוצלח יותר מהצג "הרגיל", למרות שצג בהיר יותר זולל יותר סוללה.

 

באשר לשאר תכונות המכשיר, אין הבדל בינו לבין ה-604 “הרגיל". הצליל איכותי וטוב, חדות התמונה נשארה מושלמת, עדיין אין רדיו, ההקלטה מהרשמקול הפנימי נשמרת לפורמט wav. יש תמיכה בקבצי aac (בתשלום נוסף), וקבצי vob (גם בתשלום נוסף) כך שניתן לראות קבצי DVD ולהאזין באיכות שמע דיגיטלית של AC3. כמו כן יש תמיכה במסמכי PDF. בניגוד ל-604 הרגיל, ה-604Wi-Fi מגיע עם נרתיק עור מהודר, ועט סטיילוס.

 

תחנת העגינה

ניתן לרכוש בנפרד את תחנת העגינה, אשר משמשת מטען (ללא התחנה טוענים את הסוללה בחיבור למחשב) וגם מתחברת לממיר ולטלוויזיה ומאפשר להקליט וידאו ולשדר את הסרטונים במכשיר באמצעות הטלוויזיה. אם יש ברשותכם ממיר של yes, תחנת העגינה תדע להפעיל אותו. 

 

אם תרצו לתכנת הקלטה מראש מכמה ערוצים שונים, תחנת העגינה תוכל לעשות זאת באופן עצמאי. ניתן גם לגשת באמצעותה לסרטים השמורים במחשב ברשת האלחוטית ולגלוש ברשת ישירות בטלוויזיה.

 

על הגלישה עם הנגן

חווית הגלישה נחלקת לשני מצבים: גלישה על גבי המכשיר עצמו וגלישה כאשר המכשיר מחובר לתחנת העגינה. כאשר גולשים על המכשיר עצמו נוחות הגלישה סבירה אך מאכזבת. הגלישה והמעבר בין הקישורים השונים נעשית פשוט על ידי נגיעה במסך המגע, אולם יש בעיה של תצוגת העמוד על המסך הקטן. כדי לראות את כל העמוד יש לעשות zoom out אולם אז הכיתוב קטן מדי לקריאה ולא נוח.

 

בעיה זו לא קיימת כאשר מחברים את המכשיר לטלוויזיה (עם תחנת העגינה). עם זאת, כאשר גולשים ברשת בישיבה מהספה, יש להשתמש בשלט הרחוק שמגיע עם תחנת העגינה. חווית הגלישה אינה נוחה כלל כיוון שאין לנו עכבר ביד כי אם שלט רחוק: על מנת להפעיל קישור מסוים יש להעביר את הסמן הרבה אובייקטים עד אשר מגיעים לקישור אותו נרצה להפעיל.

 

עניין מרגיז נוסף נוגע לתכנון המעט לקוי בצפייה בתכנים שהורדו מהרשת. כיוון שאין מדובר במחשב כי אם בנגן, כל הקבצים שתורידו מתיבת הדואר שלכם ישמרו בתיקייה מיוחדת. אם תרצו לצפות בתוכן שהורד – לדוגמה - סרטון שנשלח אליכם, תצטרכו לצאת מהדפדפן לחלוטין, לגשת לתיקיית ההורדות למצוא את הקובץ ולהפעילו. כמובן שרק קובצי מוזיקה וסרטונים או מסמכי PDF נתמכים. קבצים מכווצים או מסמכי word, לדוגמה יהיו חסרי שימוש.

 

סיכום

באופן טבעי הנגן מתומחר יקר יותר מיתר הנגנים של היצרן, ויש להחליט האם היכולות שהוזכרו כאן – קישוריות Wi-Fi ומסך מגע מצדיקות את הפרש המחירים. חווית השימוש במכשיר עם מסך המגע משפרת פלאים את אופן תפעולו ואין ספק כי מדובר באחת המעלות הגדולות של הנגן.

 

לעומת זאת, חווית הגלישה הייתה מאכזבת. יש לזכור כי על מנת לנצל את מלוא היכולות של המכשיר, שהן ביצוע הקלטות ישירות מהממיר ושידורן על מסך הטלוויזיה, יש לרכוש את תחנת העגינה, אשר מוסיפה לעלות המכשיר הבסיסי.

 

מה באריזה

פרט לנגן עצמו וזוג האוזניות הטובות המגיעות עם המכשיר, מקבלים כבל USB לסנכרון וטעינה דרך המחשב. כמו כן, מצורף נרתיק עור ועט סטיילוס, ומתאם פלסטיק עבור תחנת העגינה במידה ותרכשו כזו. בנוסף קיימת חוברת הפעלה.

 

מה כלול בתחנת העגינה

מלבד תחנת העגינה מצורף שלט רחוק עם סוללה שטוחה. מטען המחבר לתחנה, כבל RCA לשמע ולווידאו, כבל מתאם בין חיבור component וחיבור RCA למחבר scart בצד השני (21 פינים). בנוסף קיימת חוברת הפעלה.

 

מחיר: לחצו כאן להשוואת מחירים (חפשו את גירסת ה-Wi-Fi)

ציון:

 

מפרט טכני:
 • קבצי מוזיקה נתמכים: קבצי mp3 בדגימה של 30 עד 320kbps ב-CBR או VBR.
  קבצי wma מוגנים ולא מוגנים
  קבצי wav (pcm/adpcm(.
  פלאג-אין: aac, ac3
 • קבצי ווידאו נתמכים: mpeg4 באיכות של עד dvd. (קבצי avi)
  wmv באיכות של עד dvd.
  פלאג-אין: H264 באיכות של עד dvd עם שמע aac (קבצי mov)
  mpeg2 באיכות dvd עם שמע היקפי ac3. (קבצי vob)
 • קבצים נוספים: jpeg, bmp, png, pdf.
 • זיכרון: כונן קשיח של 30Gb. בדגם ה-504 קיימת האפשרות לרכישה עם כונן 80Gb או 160Gb.
 • ממשק USB: ממשק usb 2.0 כולל תמיכה בתקן usb 1.1.
 • קישוריות: תמיכה בתקן אלחוטי 802.11g.
 • סוללה: הסוללה נתיקה - Lithium-Ion Polymer. זמן מוצהר לסוללה 16 שעות האזנה ו-5 שעות צפייה. בפועל נמדדו 12 שעות האזנה ו-4 שעות צפייה.
 • צג: 4.3'' TFT (480X272 pixels) 16/9, over 16 million colors
 • מימדים ומשקל:Approx. 133 x 78 x 18 mm, משקל 290 גרם.
 • כללי: תמיכה מלאה בעברית. כולל ממשק בעברית.

 

ממשקים בתחנת העגינה:

 • כניסות צליל ותמונה: RCA (וידאו צהוב, סטראו לבן ואדום), S-Video
 • יציאות צליל ותמונה: RCA (וידאו צהוב, סטראו לבן ואדום), S-Video, component, spdif
 • ממשקי חיבור usb: שתי כניסות usb host.
 • כללי: כולל שלט רחוק עם ממשק אינפרה אדום. לתחנת העגינה משדר אינפרה אדום עם עוצמה חזקה המיועד לשליטה על הממיר. יש תמיכה בחלק מממירי הלוויין.

 

הכותב הוא מנהל פורום מוזיקה דיגיטלית בקהילות ynet ‏. אם יש לכם שאלות נוספות או אתם מעוניינים במידע נוסף - היכנסו לפורום .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים