שתף קטע נבחר

מחקר בדק ומצא: מהו הצליל הכי מעצבן בעולם

במחקר שערך מומחה להנדסה אקוסטית, שפורסם בעיתון הבריטי "גרדיאן", דירגו יותר ממיליון גולשים את הצלילים והקולות המעצבנים ביותר בעולם. הקול המנצח: אדם מקיא; אחריו: פידבק של מגבר, בכי תינוקות ועוד. בחנו את עצמכם

מהו הצליל הכי מעצבן בעולם? מחקר בריטי שנמשך כשנה ואשר הסתיים אתמול מצא וגילה: הצליל של אדם מקיא. העיתון הבריטי "גרדיאן" דיווח הבוקר (ד') כי צלילי ההקאה דחו את המאזינים יותר מצלילי ציפורניים השורטות לוח, מקדחת רופא שיניים, תינוקות צורחים ועוד.

 

למקום השני הגיע צליל פידבק של מגבר, אחריו בכי תינוקות וצלילי חריקת רכבת על הפסים. יללות חתול ורינגטונים של טלפונים סלולריים הגיעו למקום ה-12 ובאורח מפתיע, נחירות דורגו במקום ה-26 בלבד. צליל ההקאה הופק עבור המומחים לאקוסטיקה באמצעות שחקן ודלי עם שעועית אפויה מדוללת.

 

במסגרת המחקר של טרבור קוקס, פרופ' להנדסה אקוסטית באוניברסיטת סלפורד, התבקשו גולשים באתרו לחוות דעתם על 34 צלילים שונים. בתום שנה הצביעו ודירגו את הקולות כ-1.1 מיליון גולשים מרחבי העולם.

 

"מנקודת מבט מדעית, אנחנו לא באמת מבינים מדוע צלילים מסוימים נוראיים כל כך, אך התגובות שלנו הן חלק ממה שהופך אותנו לאנושיים", אמר פרופ' קוקס. "אם, כמהנדסים, נדע מה דוחה אנשים, נוכל אולי בחלק מהמקרים לצמצם את השפעתם".

 

עוד נמצא, כי גברים הביעו סלידה גדולה יותר מקולות בכי של תינוקות לעומת נשים. "יתכן שזה קשור לתפקידן של הנשים בהגנה על עצמן ועל צאצאיהן. יתכן גם כי נשים פשוט רגילות יותר לקולות הבכי של תינוקות", אמר פרופ' קוקס.

 

מהמחקר עלה כי ככל שמתבגרים, כך הופכים צלילים וקולות מסוימים למעצבנים יותר. אך בחלק מהצלילים, התמונה מורכבת יותר. כך למשל בקול שהשמיע אדם שאוכל תפוח, שדחה פחות אנשים ככל שגילם עלה.

 

צליל מקדחת רופא השיניים דורג כגרוע ביותר בין הנשאלים בקרב ילדים שגילם פחות מ-10, ואלה בשנות ה-40 וה-50 של חייהם. לדברי פרופ' קוקס, "אלו הגילאים שבהם יותר סביר שתחווה את המקדחה הזאת, לכן האנשים הללו רגישים לכך יותר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
הכי פחות ערב לאוזן. בעעעה
צילום: גבי מנשה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
תינוקות בוכים, גברים מתעצבנים יותר
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים