שתף קטע נבחר

רבנים: עין הרע פגעה בקצב

במשך כל שנותיו בפוליטיקה הקפיד הנשיא לקיים קשרים אדוקים עם רבנים חרדים, הכוללים מפגשי חברותא עם רב ישיבת "נהר השלום" בירושלים, ואף ביקור בקברי צדיקים. הרבנים מצדם זוכרים אותו בשעתו הקשה. ראש מוסדות שטפנשט: "מדי שבוע אנחנו מספרים לו על סדר התיקון והתפילה בשבילו"

לאורך כל דרכו הפוליטית הקפיד נשיא המדינה, משה קצב, לקיים קשר הדוק עם חצרות רבנים ומקובלים. כשבועיים לפני הבחירות לנשיאות שנערכו בשנת 2000 הגיע קצב לביתו של זקן המקובלים, הרב יצחק כדורי, שבשבוע שעבר ציינו שנה לפטירתו. כדורי הבטיח לו אז, כי הוא יהיה נשיא.

 

מקורבי הרב מספרים כי המקובל הקשיש אף דאג להשפיע על גורמים בש"ס שיצביעו עבור קצב, למרות שהנטייה במפלגה היתה אז לתמוך בשמעון פרס. משה נמני, מבאי ביתו של הרב כדורי, סיפר היום (יום ד') ל-ynet כי קצב נהג להגיע לישיבת "נחלת יצחק", ישיבתו של הרב כדורי, כדי להתפלל בכל ערב ראש חודש וכי הרב היה מקבל את קצב בביתו. "קצב קיבל יחס שמקבל כל אדם ברמה שלו. הוא היה שר בכיר, בין ראשי המדינה. אז, אף אחד לא התעסק במה שמתעסקים היום. כולם עסקו בלהלל את הילד בן ה-24 שהגיע לגדולות".

 

 

חצר נוספת אליה מקפיד קצב להגיע היא חצרו של הצדיק משטפנשט, שקברו נמצא בבית העלמין "נחלת יצחק" בגבול תל-אביב - גבעתיים. סביב קברו של הצדיק נקשרו סיפורי ניסים רבים, אחד מהם נקשר סביב סיפור קבורתו של הצדיק שנפטר בשנת 1933 בעירו שטפנשט שברומניה. בשנת 1969 הובאו עצמותיו לקבורה בישראל וחסידיו מספרים שכאשר פתחו את קברו, מצאו שם את גופת הצדיק כשהיא בשלמותה, למרות שעברו 36 שנים ממותו.

 

ראש מוסדות שטפנשט, הרב אברהם יעקב סלומון, סיפר ל-ynet כי בחודשיים האחרונים נהג הנשיא קצב להגיע למקום מדי שבוע, בעיקר בימי חמישי כשבקבר נערכים טקסי תיקון המוניים. "הקשר שלנו עם לשכת הנשיא ידוע", מספר הרב סלומון, "לפני שנבחר הוא השתתף בהילולה השנתית של הצדיק והגיע לתפילה בבית הקברות. עם בחירתו הוא גם הגיע לתפילת הודיה ולאורך השנים שמר על קשר חם". הוא הוסיף שבחצי השנה האחרונה מייחדים בסביבות קברו של הצדיק תפילה מיוחדת לשלומו, לבריאותו ולהצלחתו של הנשיא. "מאז שעין הרע פגעה בו, להמשך דרכו", כך לדבריו של הרב סלומון.

 

על ההאשמות שנקשרו בשמו של הנשיא קצב לא רצה הרב סלומון להתייחס. "אנחנו לא רשות שופטת, אנחנו מתפללים על כל עם ישראל ועל כל יהודי שנמצא בצרה. מחובתנו להתפלל להצלחתו ולשלומו". לדבריו, גם כשנבצר מהנשיא קצב להגיע לקבר, הוא דואג לשמור על קשר עם אנשי מוסדות שטפנשט וכי "מדי שבוע אנחנו מדברים בטלפון ומספרים לו על סדר התיקון והתפילה בשבילו".

 

"בירכנו אותו שימשיך להיות נשיא ישראל"

ישיבת "נהר השלום" הממוקמת בשכונת נחלאות בירושלים היוותה אף היא מעוז נוסף אליו הקפיד קצב להגיע. עם רב הישיבה, הרב בניהו שמואלי, ואחת הדמויות הבולטות בעולם הישיבות הספרדי, נהג קצב לשמור על קשר הדוק וללמוד עימו בחברותא מדי שבוע.

 

בחג הסוכות האחרון, כשהפרשה בה מעורב קצב ריחפה כעננה כבדה מעל משכן הנשיא, הוא החליט בכל זאת לפתוח את ביתו כבכל שנה למבקרים. בין המבקרים היה גם הרב שמואלי שהגיע לתמוך בידידו. באותו ארוע אמר הרב שמואלי ל- ynet כי הגיע לבית הנשיא מכיוון שהוא אוהב ומעריך את הנשיא: "יש לי שמחה גדולה לברך אותו לכבוד החג. ברכתי אותו שימשיך להיות נשיא ישראל".

 

זמן לא ארוך לאחר מכן, הנשיא קצב אף הוזמן להכנסת ספר תורה חגיגית שנערכה בישיבה, במעמד רבנים ומכובדים, ביניהם אף הרב הראשי לישראל, הרב שלמה עמאר. באותו אירוע חגיגי, קצב היה הפולטיקאי היחיד שהוזמן ונכח במקום. אפשר לומר, כי היחידים שהמשיכו לחזק את ידיו בימיו הקשים היו הרבנים איתם שמר על קשר הדוק לאורך השנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא והרב בניהו
צילום: ישראל נוי, צילום נוי'
צילום: זום 77
הרב כדורי. ברך את הנשיא
צילום: זום 77
מומלצים