שתף קטע נבחר

חוק הסב החביב

אתם רשאים, רבותי חברי הכנסת, לבחור בכל אדם - כל עוד הוא בנה כור, אוחז במבטא גלותי קל ושמו מתחרז עם כרס

חבריי חברי הכנסת הנכבדים, נא לשבת. אני מבקש מכם הערב לאשר את התיקון לחוק נשיא המדינה, שהתקבל ברוב דעות בישיבת ועדת השרים לחקיקה. כידוע, החוק המחודש כולל שני סעיפים מרכזיים: סעיף 2ב' קטן, הקרוי "סבא חביב", וסעיף 22ד', שזכה לכינוי "פויה". וברשותכם, אסביר.

 

עד כה, נהגנו לבחור את נשיא מדינת ישראל בהצבעה חשאית של 120 חברי הבית. אלא שהפעם, בעקבות הפרשה העגומה עם הנשיא היוצא (שלא רוצה), החלטנו לשנות את אופן הבחירה. ולא, זה ממש לא קשור למועמד כזה או אחר. ממש ממש לא.

 

קחו לדוגמה את הסעיף הקובע, כי רק מועמד שדומה לסבא חביב ואוחז במבטא גלותי קל יוכל להתמנות לתפקיד. המדובר, תסכימו איתי, בקוצו של יו"ד ממש. הרי אנחנו עמוסים בסבים, רבותיי חברי הכנסת. צריך כמובן להזכיר, עם זאת, שסעיף "סבא חביב" מתיר לכל מועמד להיבחר, כל עוד שם משפחתו מתחרז עם המילה "כרס". נו באמת, כמה אלפי מועמדים אפשריים יש לנו כאן?

 

ולגבי סעיף ה"פויה" - ובכן, סעיף זה קובע כי מעכשיו תהיה ההצבעה לנשיא גלויה לחלוטין. לא עוד יוכלו חברי הכנסת להתחבא בפחדנות מאחורי הפרגוד ולהצביע בהתאם למצפונם, וכך לחמוק מאחריותם המפלגתית. מעתה יעמוד כל ח"כ על רגליו, וכשיפנה אליו היו"ר - הוא ישיב בקול רם ויקרא בשם המועמד שלו לנשיאות. במקרה שהשם מתחרז (בהתאם לסעיף "סבא חביב") עם המילה "כרס", הוא יתקבל במחיאות כפיים מהגזוזטרה. אחרת, יופעל בזאת סעיף ה"פויה" לחוק, המאפשר ליו"ר הכנסת להכריז על הח"כ החוטא כ"פויה" לפי כל קנה מידה. לאחר מכן, יובהל למקום כלב השמירה הנמצא בתורנות במשכן וישתין בקשת על רגליו של אותו חבר כנסת, ללמדו פויה מהי.

 

חברי הכנסת, אני משוכנע שתסכימו איתי שתיקונים קטנים אלה הם אך נחוצים, והם ממלאים חלל עמוק שהשתרבב לו לתהליך בחירת הנשיא שלנו. חלילה לא מדובר - כפי שטענו כמה לשונות זדוניות באופוזיציה - בניסיון למנות למשרה הרמה אדם מסוים. כל המועמדים ראויים הם, במיוחד אלה שהקימו את הכור בדימונה; שעצרו את האינפלציה; ושעמדו שני מטרים מיצחק רבין בעצרת ההיא בכיכר. אבל בלי רגשות אשמה - שימו יד על הלב, וביחרו אתם את המתאים ביותר מביניהם. כמובן, מיד לאחר שתצביעו על תיקון החוק.

 

וזיכרו: אנשים עושים חוקים, לא חוקים עושים אנשים. ניתן לעשות חוקים כאילו אין אנשים, אבל לא לעשות אנשים כאילו אין חוקים. ומורי בן-גוריון היה מוסיף ואומר: איש מעש ניכר במעשיו, בעוד איש פטפטת - כוחו בפטפוטיו. זכורה לי פעם, עת נפגשתי עם המלך חוסיין המנוח להיוועדות חשאית בדרום קמצ'טקה, הוא אמר לי: שמע לי, שמעון, אתה פשוט הרבה יותר מוצלח ממני, אולי תהיה אתה מלך? השבתי לו: ידידי הטוב, בן-גוריון היה אומר: מקום שמלך אחד עומד בו, שני טבחים שלמים אינם יכולים לבשל בו תרנגולות, גם בלילה. או כמאמר האקדמיה השוודית למדעים, שהעניקה לי פרס נובל לשלום...

 

ועכשיו, חברי הכנסת, לכו להצביע. בתודה מראש. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים