שתף קטע נבחר

האש התחדשה בעזה: אנשי פתח הרגו איש חמאס

ביום הרביעי לעימותים בין חמאס לפתח נהרגו חמישה פלסטינים בעזה, האחרון נורה למוות הערב. בכך הגיע מספר ההרוגים מאז יום חמישי ל-25. בשכם עלה מפלס האלימות, כאשר אנשי פתח חטפו לפחות עשרה פעילי חמאס, בהם חבר עירייה ומנהל משרד הפנים. הנייה: "הפסיקו את המלחמה הזו. שימרו על האחדות הלאומית"

עוד חמישה הרוגים נמנו בעזה ביום הרביעי לעימותים בין חמאס לפתח. חמושים פלסטינים ירו למוות הערב (יום א') בחבר בכוח הביטחוני המיוחד של ממשלת חמאס ברצועת עזה, כך דיווחו גורמים רפואיים. מאז יום חמישי נהרגו במהומות 25 בני אדם, וכ-80 נפצעו. בעזה נמשך מצעד ההלוויות, ובין ההרוגים שהובאו לקבורה גם פעוט בן שנתיים.

 

המאמצים של המשלחת הביטחונית המצרית לתווך בין הארגונים השונים הצליחו להפסיק את הפעולות האלימות בין הצדדים לכמה שעות, אך באותו זמן מעשי החטיפות נמשכו.

 

 

בחמאס המשיכו להאשים את הפתח בכך שהם מבקשים לבצע הפיכה נגד תוצאות הבחירות. היום קרא ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, לפלסטינים להפסיק את מלחמתם הפנימית. בפתח ישיבת החירום של הממשלה הפלסטינית קרא הנייה לכל הפלסטינים לשמר את אחדותם הלאומית ולהמשיך את הדו-שיח: "אני קורא לכולם פעם, ועוד פעם, ועוד פעם. הפסיקו את המלחמה הזו. הפסיקו את האלימות, שימרו על האחדות הלאומית".

 

ראש הממשלה הפלסטיני גם קרא לנשיא הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), להורות למנגנוני הביטחון הפלסטינים להסיג את החמושים מהרחובות ולהסיר את כל המחסומים והמוצבים שהוצבוו ברחובות עזה "איננו זקוקים לעוד סימנים של כוח ושל מפגנים צבאיים. האחריות של כל המנגנונים, הן אלה הכפופים לראיס והם אלו הכפופים למשרד הפנים, היא להשליט סדר וביטחון. נמשיך לפעול לשים קץ למשבר הזה. אנו עם אחד הסובל מהכיבוש והמצור ועלינו לחשוב ולפעול יחדיו כדי לשים קת לסבל של העם הפלסטיני".

 

חטפו בכירים בחמאס והבעירו משרד ממשלתי 

היום גלשו המהומות לשכם ביתר שאת. אנשי גדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, חטפו לפחות עשרה פעילים של חמאס בהם בכירים וחברי עירייה. אבו נאסר, ממפקדי גדודי חללי אל אקצה בשכם, אמר ל-ynet כי חמושים מהחמאס ירו באוויר בעיר ובאזור הכפר קליל והבטיחו לנקום בכל מי שהיה מעורב בחטיפתם של תשעה פעילי חמאס בכפר ביום שישי. 

 

התשעה נחטפו במחאה על אירועי יום שישי ברצועה, כאשר חמושים מהחמאס כיתרו בית של בכיר בפתח. בתגובה חטפו אנשי אל אקצה מספר פעילי חמאס בשכם ודרשו את הסרת המצור מעל הבית בתמורה לשחרור החטופים.  


בעזה מבכים את מותם של ההרוגים (צילום: איי.פי)

 

היום הגיעה תגובת החמאס באמצעות האיום לנקום במעורבים בחטיפות. לא עבר זמן רב ואנשי גדודי חללי אל אקצה השתלטו על העיר והחלו לחטוף פעילים ומנהיגי חמאס "חטפנו את כל מי שזוהה כחמאס", אומר ל-ynet בכיר מאל אקצה שציין כי חבר עירייה מטעם החמאס נחטף. כמו כן נחטף מנהל משרד הפנים משכם יחד עם מלוויו. בניין המשרד הועלה באש. כמו כן נחטפו מספר פעילים נוספים. גדודי חללי אל אקצה אמרו כי "לא יישבו בחיבוק ידיים לנוכח פעילות חמאס ברצועה".

  

בפתח המשיכו גם היום לקרוא להדחתו של שר הפנים, סעיד סיאם, שאותו האשימה התנועה באחריות ישירה לאירועים בהיותו האחראי הישיר לכוח הביטחוני של חמאס. לעומתם, בחמאס דחו את הטענות והאשימו את "מתכנני הפוטש" נגד הממשלה ובראשם מוחמד דחלאן בכך שהם עומדים מאחורי האירועים האחרונים. הזרוע הצבאית של החמאס, גדודי עז-א-דין אל קסאם, איימה בתגובה קשה נגד פעילי הפתח שפגעו בחבריה. הודעת הארגון באה בתגובה להודעה דומה של הזרוע הצבאית של הפתח.

פורסם לראשונה 28/01/2007 17:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנשי גדודי חללי אל-אקצה חוטפים בכיר חמאס בשכם
צילום: איי אף פי
קרובת אחד ההרוגים
צילום: איי פי
הפסיקו את האלימות. איסמעיל הנייה
צילום: איי אף פי
מומלצים