שתף קטע נבחר

הוועדה לביקורת המדינה: להגן על חושפי שחיתות

ועדת הביקורת דנה היום בהצעת החוק שיאפשר הגנה על חושפי שחיתויות. אחד המשתתפים בדיון טען: חשפתי שחיתות בחברה ממשלתית, קבלתי הגנה אך מתנכלים לי והיום אני שומר על עמוד חשמל מבודד. ח"כ יחימוביץ': "חושפי השחיתויות עדיין חשופים לסכנות רבות"

היום דנה הוועדה לביקורת המדינה בנושא הגנה על חושפי שחיתיות ובהצעת חוק יישום צווי הגנה על עובדים חושפי שחיתויות. בדיון נכחו מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ומספר חושפי שחיתויות אשר סיפרו על חוסר האונים בו הם נמצאים לאחר החשיפה.

 

מבקר המדינה בירך על הדיון החשוב: "משרד מבקר המדינה עוסק בימים אלה בנושא גילוי שחיתויות למיניהן ובניסיון לעקירתן מהשורש. על חושפי השחיתויות אני יכול לומר שהם אמיצים הפועלים ללא משוא פנים וזכאים לקבל הגנה ראויה. אני חושב שבתקופה האחרונה גם במשרדי וגם במשרד נציב תלונות הציבור הגישה היא פתוחה יותר מבעבר".  


דיוני הוועדה לביקורת המדינה, היום (צילום: חיים צח)

 

חבר הכנסת שלי יחימוביץ', אחת ממגישות הצעת החוק ואחת מיוזמות הדיון, הסבירה כי לחושפי השחיתויות שהגיעו לדיון יש סיפור דומה. "יש משהו מעורר מחשבה בדימיון של אנשים אלו שהגיעו לכאן. תהליכים שדפוסם כמעט זהה, אנשים אלה הם אנשים מבודדים אשר על אף שהם מקבלים הגנה ממשרד מבקר המדינה ומהנציבות, הם עדיין חשופים לסכנות רבות".

 

בין חושפי השחיתויות שהגיעו לדיון היו עודד רובין וגלית צור. רובין, שעובד בחברה הממשלתית לתשתיות נפט ואנרגיה, עבד שמונה שנים כסייר בחברה. כאשר נבחר להיות נציג העובדים בדירקטוריון החברה, החל לעבור מסכת התנכלויות ממנהלו. "לאחר שנבחרתי התקשר אליי המנכ"ל ואמר לי שהחל מהיום אני הופך להיות עושה דברו ומשסירבתי - חיי השתנו ללא היכר". רובין סיפר כי גורמים בחברה שברו אותו כלכלית, הגישו נגדו תלונה במשטרה ותביעה אזרחית. "המנכ"ל אמר שיפטר אותי ללא פיצויים ועשה לי רצח אופי. אני חש היום מופקר בשטח על אף שהיום הייתי עושה את אותו דבר. קיבלתי צו הגנה זמני מהמבקר. נכון שאי אפשר לפטר אותי, אך כעת אני שומר על עמוד חשמל מבודד כבר חצי שנה".

 

גלית צור עבדה במשרד הפנים, בתחום התכנון והבנייה במחוז תל אביב. לדבריה - לאחר שסירבה לחתום על אישור בנייה, אמר לה מנהל המחוז שאם לא תאשר את התוכנית מיידית - "אין לך מה לבוא לעבודה מחר". צור מספרת על אותה התנהלות של התעללות והתנכלות שעברה על ידי המנהלים האחראים עליה.

 

יו"ר הוועדה זבולון אורלב סיכם את הדיון ואמר כי הכלים המשפטיים הציבוריים להגנה על חושפי שחיתויות לא מביאים את התוצאה הרצויה והם רק מינימום הכרחי. אורלב הוסיף כי "הוועדה מבקשת ממבקר המדינה להכין חוות דעת בנושא האמצעים הנדרשים להגנה על עובדים שחשפו שחיתויות במקום עבודתם. הוועדה תשתמש בסמכותה ותציע לכנסת חוקים לקריאה ראשונה שיעברו בהליך מזורז בעניין זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיכה לינדנשטראוס
צילום: חיים צח
מומלצים