שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רועי בן השנתיים וחצי הוטס להשתלת לב בגרמניה

  אחרי שהושתל בגופו, בהליך ראשון מסוגו בישראל, לב מלאכותי, הוטס היום רועי דונץ בן השנתיים וחצי במבצע לוגיסטי מורכב לגרמניה, שם ימתין עם הוריו לתרומת לב אמיתי

  רועי דונץ, פעוט בן שנתיים וחצי בסך הכל, הולך להילחם על חייו בפעם השלישית: היום הוא טס לגרמניה כדי לעבור שם השתלת לב. רועי עשה היסטוריה בישראל כשהיה הילד הראשון שבגופו הושתל לב מלאכותי זמני המשמש כ"גשר עד להשתלה".

   

  רועי גם היה הילד ה-22 בעולם שבגופו הושתל לב מלאכותי. לאחר ההשתלה סבל מדלקת ריאות, מצבו הידרדר והיתה סכנה לחייו. כעת, לאחר

  שהתאושש הוא צפוי לעבור השתלת לב, לאחריה יוכל לחזור לחיים כמעט רגילים.

   

  רועי, הסובל ממחלת לב סופנית מולדת, טס היום (ב') לגרמניה יחד עם אמו לייקו, אביו ואחיו התינוק, משום ששם יש סיכוי רב יותר מאשר בארץ לקבל תרומת לב מילד שנפטר. הרופאים בגרמניה העריכו שתרומה כזו תתקבל תוך פרק זמן של חודשיים. בארץ בשלושת החודשים האחרונים לא התקבלה אפילו תרומת לב אחת של ילד.

   

  אמו לייקו אמרה היום ל-ynet: "אני רק מצפה שכל הבלגן הזה כבר יהיה מאחורינו. במהלך חודש וחצי שבהם היה מאושפז בטיפול נמרץ הוא סבל מזיהום בריאות ועבר שלושה ניתוחים שלא ציפינו להם. הנסיעה הזו נדחתה כבר פעמיים".

   

  ד"ר יעקב (ג'יי) לביא, מנהל היחידה להשתלות לב ב"שיבא", שניתח את רועי סיפר "יומיים לאחר שהושתל בגופו הלב המלאכותי מצבו היה טוב, הוא ישב במיטה וחייך. אבל שלושה שבועות לאחר מכן הוא נכנס למצוקה נשימתית בעקבות דלקת ריאות והדבר הצריך הנשמה אינטנסיבית".


  רועי עם מנתח הלב הגרמני שמלווה אותו, באמבולנס, רגע לפני העברתו למטוס (צילום: עופר מאיר, Media Link)

   

  רק לאחר שרועי חזר לנשום בכוחות עצמו, ללא המכונה, ניתן היה להטיסו לצורך ההשתלה. "עברנו שבועות וימים שבהם חששנו שהוא לא יצא מהסיבוכים האלה. היו לנו הרבה רגעים של פירפורי בטן. לאור המצב המדורדר שבו הוא היה לא האמנו שהגוף הקטן הזה ימצא בתוכו כאלו כוחות. הילד הזה כנראה עשוי מחומרים מיוחדים", אמר ד"ר לביא.


  הפעוט רועי דונץ ב"שיבא". על איזור האגן שלו: הלב המלאכותי (צילום: עופר מאיר, Media Link)

   

  השתלת לב בחולה שמחובר ללב מלאכותי היא מורכבת יותר מבחינה טכנית ובני המשפחה והרופאים מחזיקים אצבעות שהניתוח יעבור בשלום.

   

  הבוקר נפרד מרועי בדמעות צוות היחידה לטיפול נמרץ. אחיות המחלקה, שנקשרו לפעוט, אף רכשו עבורו מתנות.

   

  רועי ייצא מ"שיבא" לשדה התעופה בצהריים באמבולנס-טיפול נמרץ מיוחד, כשהוא מלווה בצוות טיפול נמרץ מגרמניה. מכבי שירותי בריאות תממן את הטסתו באמבולנס מוטס, את השהות בבית החולים בגרמניה ואת הניתוח, בעלות המוערכת בכ-120 אלף יורו. בנוסף, תשתתף מכבי בהוצאות השהייה של משפחת דונץ בברלין.

   

  חברי הקהילה היהודית בברלין ונציגי חוג הידידים של "שיא" בגרמניה ילוו את המשפחה במהלך שהותה בבית החולים.

   

  עקב מחלתו הקשה של רועי נאלצו הוריו לעזוב את עבודתם ולהתמקד בטיפול בבנם. ההורים, להם שלושה ילדים נוספים מלבד רועי, זקוקים לעזרה כלכלית. תרומות ניתן להפנות ל: "נותנים תקווה", הקרן למען הצלת רועי דונץ, בנק הפועלים, סניף 655 חשבון מס' 561749. לפרטים נוספים בדבר התרומה: 03-6167911

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניב קלדרון
  "מצפה שכל הבלגן יהיה מאחורינו". האם לייקו דונץ
  צילום: ניב קלדרון
  האחיות נפרדו ממנו במתנות. רועי דונץ
  צילום: עידו שניר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים