שתף קטע נבחר

האלוף ידלין העיד בוינוגרד על המודיעין במלחמה

ראש אמ"ן העיד במשך כשלוש שעות בפני חברי ועדת וינוגרד. בין השאר, נשאל על הערכות המודיעין שהיו בידיו לפני ובמהלך המלחמה. האלוף הפורש אודי אדם העיד במשך שעתיים וחצי, ובין היתר נדרש גם להשתלשלות המבצעית של הלחימה

ראש אגף המודיעין בצה"ל, האלוף עמוס ידלין, ואלוף פיקוד הצפון בזמן המלחמה, אודי אדם, העידו היום (ג') בפני חברי ועדת וינוגרד, החוקרת את כשלי מלחמת לבנון השנייה.

 

עדותו של האלוף ידלין נמשכה שלוש שעות, ובמהלכה הוא סקר את הערכות אמ"ן בשנים שקדמו למערכה, וכמו כן פירט בנוגע לתפקידו של כ"מעריך לאומי". האלוף הציג בפני הוועדה את תמונת המודיעין שהוצגה לדרג המדיני והצבאי וכן פירט בנוגע לאינפורמציה מודיעינית שהועמדה לרשות הדרג המדיני והצבאי כבסיס להחלטות שהתקבלו על ידם בפתיחת המלחמה והמשך ניהולה. האלוף נשאל גם בנוגע לתחקירים וללקחים שהופקו באמ"ן בנוגע לירי חיזבאללה ונדרש גם לסוגיית החיילים החטופים.


האלוף ידלין עם השופט וינוגרד, היום (צילום: ניב קלדרון)

 

האלוף אדם העיד במשך כשעתיים וחצי, וסקר את מהלך העניינים המבצעיים בפיקוד הצפון לפני המלחמה, ואת ההיערכות לאפשרות של אירוע חטיפה. בנוסף, הוא סקר את אופן קבלת ההחלטות הקשורות בניהול המלחמה וכן את אופן ביצועם על ידי הפיקוד.

 

במהלך עדותו הביע האלוף אדם את עמדתו בנוגע לחילוקי הדעות שהיו לו עם הרמטכ"ל בנוגע להצבתו של האלוף קפלינסקי בתפקיד מקביל אליו בימיה האחרונים של המלחמה. כמו כן סיפר על הסיבות שהובילו אותו לפרוש מצה"ל.

 

האלוף אדם גם נשאל על תפקידיו הקודמים, ועל נושא העברת אחריות מאגף תכנון לוגיסטי למפקדת זרועות היבשה. מחר יופיעו בפני הוועדה סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, האלוף גדי שמני, וסגן שר הביטחון, אפרים סנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף ידלין. "המעריך הלאומי"
צילום: ניב קלדרון
האלוף אדם. סיפר על הסיבות לפרישה
צילום: ניב קלדרון
מומלצים