שתף קטע נבחר

רמון הודיע: אערער על הכרעת הדין

שר המשפטים לשעבר שהורשע במעשה מגונה יערער על הכרעת הדין. כך מסרו מקורביו. לדבריהם, "כבר מעיון ראשוני בהכרעת הדין עולות שאלות לא מעטות". ב-21 בפברואר יתחיל שלב הטיעונים לעונשו של חיים רמון. על-פי החוק, יוכל לערער תוך 45 יום מרגע הינתן גזר הדין. אמה של המתלוננת: "אני מרגישה מצוין"

שעות ספורות לאחר הכרעת הדין הקשה בעניינו של חיים רמון, הוא הודיע רשמית שיערער. עוד נמסר ש"הוא יגיב בצורה מסודרת לאחר שילמד את פסק הדין". בהודעה שנמסרה ממקורביו נאמר ש"כבר מעיון ראשוני בהכרעת הדין עולות שאלות לא מעטות". ב-21 בפברואר שלב הטיעונים לעונש במשפטו של רמון. בשלב זה יטען כל אחד מהצדדים לרמת הענישה שאותה הוא חושב שראוי יהיה להטיל על רמון.

 

על-פי החוק רמון יוכל לערער לבית המשפט המחוזי בתל-אביב תוך 45 יום מהינתן גזר דינו. העונש המירבי הקבוע בחוק לעבירת מעשה מגונה הוא שלוש שנות מאסר. במקרה זה, מכיוון שמדובר במקרה אחד בלבד, הנמצא ברף הנמוך של עבירות מעשה מגונה, ומכיוון שרמון אדם מבוגר ללא עבר פלילי, צפוי בית המשפט להסתפק בעונש קל הרבה יותר שעשוי להתבטא בעבודות שירות. רמון גם צפוי לשלם מחיר פוליטי כבד על ההרשעה, ויש להניח שגם עובדה זו תילקח בחשבון.

 

 

התביעה מצדה צפויה לטעון לעונש חמור יותר. הטענה תהיה שכאשר מדובר בשר המשפטים, הממונה על מערכת אכיפת החוק במדינה מוכת עבירות מין, יש להעניש בחומרה - למען יראו וייראו.  

 

התביעה תתלה את טיעוניה לעונש בהכרעת הדין החמורה, שבה קבעו השופטים בנוגע לטענתו של רמון כי לא החדיר את לשונה לפיה של המתלוננת: "פיו של אדם לא נפתח מעצמו, אלא אם רצה בכך. ללשונו של אדם אין חיים משל עצמם וזו אינה יוצאת מפיו מבלי שהתכוון לכך. שימוש בלשון תוך כדי נשיקה הינה פעולה מודעת ועם כוונה בצידה. הטענה שאינו זוכר, ואולי הלשון נגעה בשפתיים, הינה לא יותר מאשר היתממות לשמה".  

 

בית המשפט מתח ביקורת על מזכיר הממשלה, ישראל מימון, שהעיד במשפט שהמתלוננת ניהלה איתו בעבר שיחה של דקה או שתיים, שבה הציעה לו לנסוע עימה לטיול קוסטה ריקה, ואף הוסיפה ש"הם יוכלו לעשות חיים ביחד". מימון הגדיר את השיחה במהלך עדותו כ"פלירטוט בעל אפקט מיני", ולא הסתיר את דעתו שהתנהגותה כלפיו הצביעה על "קלות דעת".

  

על כך כתבו השופטים: "התקשינו להבין כיצד ומדוע מפרש אדם בוגר ואינטלגנטי, דוגמת מזכיר הממשלה, שיחת מסדרון בת דקה וחצי או שתיים עם חיילת צעירה בת 20 שנושאה 'מה דעתך לבוא איתי לקוסטה ריקה' כשיחת פלירטוט בעלת גוון מיני המובילה לקשר רומנטי, במיוחד נוכח הערכתו שהמתלוננת תיפקדה באופן מקצועי וביחסה לאנשים היתה פתוחה, לבבית ומסבירת פנים. האם אופייה המתואר אינו עולה בקנה אחד עם פנייתה אליו?! נראה שהרצון של ישראל מימון לעזור לנאשם הביא אותו לתת לאותה שיחה פרשנות מאוחרת שתתאים לתזה של רמון".

 

הרכב של שלושה שופטים הרשיע פה אחד את רמון בעבירה של מעשה מגונה על שנישק במשרד ראש הממשלה חיילת בניגוד לרצונה בחודש יולי האחרון. בית המשפט קבע כי גרסתו של רמון בלתי אמינה ומתח ביקורת חריפה על השר לשעבר. לדברי הרכב השופטים, רמון לא בחל אף בהכתמת המתלוננת. "אין מדובר בנשיקה תמימה על הלחי או על המצח מתוך רגש של חיבה אלא בנשיקה שיש בה את כל האלמנטים של עבירת מין".

 

עוד כתב בית המשפט כי הוא נותן אמון מלא בעדותה של המתלוננת וקבע כי רמון פעל מתוך מגמה להטיל בה דופי. בית המשפט הוסיף כי מדובר בנשיקה שלא בהסכמה, שהיא מעשה פולשני ומשפיל וכי רמון שיקר. "מצאנו שהנאשם לא דבק באמירת אמת, ניסה להסיט את האש ממנו והלאה, המעיט וצמצם את מעשיו ואחריותו ומנגד הגזים והפריז. באשר לחלקה של המתלוננת, עיוות וסילף את העובדות בדרך מתוחכמת ומתחכמת".

 

בהכנת הידיעה השתתפה יעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עם זוגתו, ורד שרון-ריבלין
צילום: ניב קלדרון
דוברת בתי המשפט מודיעה על ההרשעה
צילום: ניב קלדרון
מתועד עם המתלוננת
באדיבות ערוץ 2
מומלצים