שתף קטע נבחר

האדריכל הולך, הבית קורס

אתמול נקברה, כמעט סופית, הקריירה של "מיסטר צ'ארמר" של הפוליטיקה הישראלית. רמון היה עמוד התווך של קדימה ואדריכל המפץ הגדול, שהפיח רוח של תקווה. בלעדיו, תישאר קדימה עם הרבה פחות תקווה והרבה יותר רוח

את פסק הדין הקשה נגד חיים רמון ניתן להמשיל לפגז 155 מ"מ שנורה לעבר היסודות הרעועים ממילא של קדימה. רמון, מייסדי המפלגה הזאת, מהאנשים המקורבים לראש הממשלה ומעמודי התווך של רעיון שינוי שיטת הממשל בישראל, ספג מכת מחץ פוליטית וציבורית, שספק אם יוכל להתאושש ממנה.

 

קדימה, מצידה, ספגה עוד מכה באזור הרגיש ביותר שלה: אזור ניקיון הכפיים ו"הפוליטיקה האחרת" שחרתה על דגלה. גם אם יערער חיים רמון על פסק הדין של בית משפט השלום, אתמול נקברה, כמעט סופית, הקריירה של "מיסטר צ'ארמר" של הפוליטיקה הישראלית. הכתם שהוטל על רמון על-ידי בית המשפט בלתי ניתן למחיקה.

  

תהא אשר תהא החלטתו בנוגע להמשך דרכו בכנסת ובפוליטיקה, חיים רמון נחשב לברווז צולע. ולא רק צולע, אלא גם מצורע. בסוף התהליך יידחק רמון לשולי המערכת הפוליטית. אם עד כה נמנעו חבריו בכנסת מלהתייחס אל היעדרותו ארוכת החודשים מהפעילות הפרלמנטרית, מעתה ואילך המצב צפוי להשתנות.

 

האופוזיציה לא תאפשר לרמון להמשיך ולהחזיק בתואר חבר כנסת לעולמי עד. הח"כים ידרשו, וזו זכותם, להדיחו מהכנסת. אם יתעקש להישאר למרות הכל ולנהל את המאבק על שמו הטוב מהכנסת, הוא יהפוך לדמות נלעגת ולבסוף ייזרק ממדרגות הכנסת.

 

אבל לא רק רמון מתנדנד. קדימה איבדה את אחד האיברים החיוניים שלה. בין 29 חברי הכנסת של המפלגה הזו, היה חיים רמון רגל, יד, ריאה ועין אחת לפחות. רמון לא היה רק חבר כנסת ושר. הוא היה עמוד תווך, מוציא ומביא, אדריכל המפץ הגדול. הוא היה האיש שראש הממשלה, ולא רק הוא, נשען עליו בשעת צרה פוליטית. הוא היה האיש שאיתו אפשר היה "לגנוב סוסים", לסגור עסקה ולנהל עניינים. בלעדיו, זה לא יהיה אותו דבר. בלעדיו, יתבונן אהוד אולמרט לצדדים ויגלה שהמצב רע מאוד. 

 

לא רק את רמון איבד ראש הממשלה בתקופה האחרונה, אלא גם את אמינותו, ואת תמיכתו הציבורית, ואת יכולתו להעניק לציבור את התחושה שיש מנהיג בירושלים. והיום יתייצב בוועדת וינוגרד, שאולי תחרוץ את גורלו הפוליטי.


אולמרט ורמון צופים במשחק כדורגל, בימים אחרים (צילום: לע"מ)

 

קדימה תתגעגע לחיים רמון כמו אדם המתגעגע לתקווה. רמון היה בין הבודדים שעוד האמינו שקדימה יכולה להצליח, כי לא מדובר בבלוף חד-פעמי. לנוכח כשלונותיהם של מנהיגי קדימה, איבדו חברי הכנסת של המפלגה הזאת את האמון בעתידה. רמון עוד האמין בה, בכל מאודו.

 

כעת, עם התרחקותו מהזירה הפוליטית, ישארו שורות המפלגה מלאות בעיקר בנאחזים בקרנות המזבח, בפוליטיקאים מהשורה השנייה והשלישית שמחפשים כל דרך להמשיך באופן מלאכותי את הקריירה הפוליטית המקרטעת שלהם, וקורצים למפלגות יציבות יותר. מולם, היה רמון האידאולוג שהפיח רוח של תקווה. בלעדיו, תישאר קדימה עם הרבה פחות תקווה והרבה יותר רוח. 

 

כדאי לשים לב...

...כבר כמה ימים שסבב התיקים הצפוי בממשלה משגע את המערכת הפוליטית. הכרעת הדין של חיים רמון היתה רק התירוץ לדיבורים האינסופיים ולספקולציות הנוגעות לחלוקה מחדש של כמה תיקים בודדים בקואליציה. למעשה, לא מדובר בדרמה גדולה מדי. לו היה רמון מזוכה בבית משפט השלום, והיה חוזר לחיים פוליטיים שגרתיים, עניין התיקים היה דועך לאיטו. כעת, בגלל הצורך לאייש את תיק המשפטים מחדש, יהיו כמה תזוזות בממשלה. אחת המעניינות ביותר, קשורה דווקא לתיק זוטר יחסית, תיק הרווחה המדובר. את התיק הזה דורשת גם העבודה, ועל פי סיכום מוקדם בין אולמרט לעמיר פרץ, הוא אכן אמור לעבור לעבודה. 

 

ראש הממשלה אמור להיות בדילמה רצינית. אם יעביר אותו למפלגת העבודה, כפי שדורש פרץ, הרי ששר הביטחון המושמץ יוכל לרשום לעצמו ניצחון פוליטי שלישי ברציפות על אולמרט. ראשון היה מינויו של גבי אשכנזי לרמטכ"ל, אחר כך בא מינויו של ראלב מג'אדלה לשר הערבי הראשון. וכל זה, בלי לספור את מספר המתפקדים שהביא איתו פרץ למפלגת העבודה. הסוס המת של הפוליטיקה הישראלית, האיש שכולם הספידו אך לפני שבועות מספר, דוהר בימים אלה אל פריימריז סוערים שעוד עשויים להציל לו את הקריירה הפוליטית.

 

...חודשים ארוכים שציפי לבני נהנית מפופולריות יציבה בדעת הקהל. בלי לומר שום דבר קונקרטי, ומבלי לספק כל אלטרנטיבה ממשית, הצליחה לבני, בשתיקתה בעיקר, לטפס גבוה גבוה בסקרים. אלא שההצלחה הזו שלה מתחילה לעצבן את חבריה בכנסת, ולאט לאט הסכינים המושחזות היטב מתחילות לצוץ, ולא רק בקדימה.

 

גם בתקשורת מתחילים לחפש חומרים על לבני, שמעניקה את התחושה שעלתה גבוה מדי, מהר מדי ובעיקר - עם אוויר חם רב מדי. על פי ההערכות במערכת הפוליטית, צפויה לבני להפוך מיקירת הכלל, לפוליטיקאית שכולם ינסו לגרד ממנה את שכבות הטפלון, ולהוכיח שיש שם הרבה אוויר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובדן לקדימה. רמון
צילום: איי פי
בבית המשפט עם זוגתו
צילום: ניב קלדרון
צילום: תומריקו
עם ציפי לבני, בערב הניצחון בבחירות
צילום: תומריקו
צילום: ניב קלדרון
עוד הישג לעמיר פרץ?
צילום: ניב קלדרון
מומלצים