שתף קטע נבחר

חודורקובסקי: האישום החדש - תכסיס של פוטין

מכלאו שבמזרח סיביר, פרסם היום איל הנפט מיכאיל חודורקובסקי, שהורשע בעבירות של מרמה והעלמות מס ומרצה עונש מאסר, את תגובתו לכתב האישום החדש שהוגש נגדו השבוע בגין עבירות הלבנת הון. "אותם אנשים שהמציאו את 'תיק חודורקובסקי' פוחדים לראות אותי שוב מתהלך חופשי, ורוצים לבטח את עצמם מפני שחרורי המוקדם", טען

המיליונר הרוסי הכלוא, מיכאיל חודורקובסקי, אמר היום (ד') כי האישומים החדשים שהועלו נגדו הם חלק מתחבולה של הקרמלין למנוע ממנו שחרור מוקדם, ולסכל את שאיפותיו הפוליטיות.

 

חודורקובסקי, מייסד חברת "יוקוס" ומי שהיה פעם האיש הכי עשיר ברוסיה, מרצה עונש מאסר לאחר שהורשע בעבירות של מרמה ושל העלמת מס. על חודורקובסקי ועל עמיתו ליוקוס, פלטון לבדב, נגזרו ב-2005 שמונה שנות מאסר בפועל -  במשפט שנתפס בעיני רבים כניסיון של הקרמלין להעניש את המיליונר על שאיפותיו הפוליטיות.

 

ביום שני השבוע, הגישה התביעה ברוסיה כתב אישום חדש נגד איל הנפט - הפעם בשל עבירות של הלבנת הון הנוגעות ליותר מ-20 מיליארדי דולרים. אם ירשיע בית המשפט את חודורקובסקי גם באישומים החדשים, יעלו בתוהו תקוותיו לזכות בשחרור מוקדם קודם לבחירות לנשיאות ב-2008, אז ייקבע מי יחליף את ולדימיר פוטין בתור נשיא רוסיה. זאת ועוד - אישים שהורשעו בהלבנת הון אינם יכולים גם לתרום את כספם למפלגות, מאחר שהונם נתפס כ"מוכתם". אילו יורשע חודורקובסקי, לא יוכל אם כן לחזק את האופוזיציה הדמוקרטית למשטרו של פוטין.

 

"ברור לחלוטין מה ייקרה עכשיו: ראיות כוזבות, עדויות שנגבו מעדים מפוחדים, והרשעה מהירה", נכתב בהודעה שפרסם חודורקובסקי מכלאו במזרח סיביר. "ברור לחלוטין מדוע זה נעשה: אותם אנשים שהמציאו את 'תיק חודורקובסקי' פוחדים לראות אותי שוב מתהלך חופשי, ורוצים לבטח את עצמם מפני שחרורי המוקדם", נכתב בהודעה, שפורסמה באתר האינטרנט של המיליונר.

 

גורמים רשמיים ברוסיה דוחים כל מעורבות בתביעה נגד חודורקובסקי, וטוענים כי הוא מנסה באופן ציני להציג את עצמו כמתנגד פוליטי לממשל - כדי לכסות על הפעילות הפלילית שבה היה מעורב, שהכניסה לכיסו מיליארדי דולרים. עם זאת, דובר מחלקת המדינה האמריקנית, שון מקורמק, טען השבוע עם היוודע האישומים החדשים נגד חודורקובסקי, כי כתב האישום החדש "מעלה שאלות בנוגע לשלטון החוק ברוסיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חודורקובסקי. פוחדים שאתהלך חופשי
צילום: איי אף פי
מומלצים