שתף קטע נבחר

הכנסת: לדון בסקר היהדות של ynet

מליאת הכנסת הצביעה בעד הצעתו של ח"כ חיים אמסלם מש"ס וועדת חינוך תדון בקרוב בסקר ממנו עולה, כי רוב הציבור סבור שמדינת ישראל צריכה להיות יהודית ודמוקרטית. אמסלם: "העם השמיע את דברו. יש כאן מסר לבג"ץ ולשר המשפטים הנכנס: "להפסיק להסתער על כל מה שריח יהדות עולה ממנו"

"רבותיי! סקרים מתפרסמים חדשות לבקרים ונעלמים בלי להשאיר שום רושם. אינני מוכן שגם הפעם נעבור על כך לסדר היום ונתעלם מרצון העם. אני מבקש לקיים דיון בוועדת החינוך על נקיטת דרכי פעולה ברוח תוצאות סקר ynet-גשר", כך קרא אמש (יום ד') ח"כ הרב חיים אמסלם (ש"ס) בנאומו במליאת הכנסת.

 

ח"כ אמסלם התייחס לסקר שפורסם ביום ראשון, בהשקת ערוץ היהדות של ynet, בו אמרו רוב הנשאלים כי הם רוצים לראות את מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית. השר יעקב אדרי (קדימה) הצטרף לבקשתו של אמסלם, וברוב של שמונה ח"כים מול שני מתנגדים ונמנע אחד, הוחלט להעביר את הנושא לדיון בוועדת החינוך של הכנסת.  

 

 

מייד עם פרסום הסקר הגיש ח"כ אמסלם הצעה לסדר יומה של הכנסת. בדיון אמש אמר: "הסקר הזה מביא את דעת העם. כאן בכנסת כל החלטה נגועה באינטרסים ובשיקולים פוליטיים. הסקר הזה פנה אל העם, והעם השמיע את דברו. משמעותו הברורה של הסקר היא שעם ישראל רואה במדינת ישראל את הגשמת חזון הנביאים. עם ישראל חזר לארצו אחרי גלות ארוכה, והוא מעוניין לחזור לזהותו, בין אם הוא מגדיר זהות יהודית כמו שאני מגדיר או בכל הגדרה אחרת. הוא רוצה להפיח את גחלת המסורת ולהחיות אותה כאן בארץ ישראל".  


 

על פי אמסלם, "מהסקר עלה כי 78% מהציבור בארץ רואה במרכיב היהודי ראשון או שווה בחשיבותו. ואילו רק כ-19% חושבים שהמרכיב הדמוקרטי עולה בחשיבותו על המרכיב היהודי. 19% בלבד, למרות שלפעמים מהאזנה לתקשורת דומה כי זוהי דעתם של 90% מהציבור. התקשורת מזינה ומלעיטה את העם במה שהיא חפצה בו. היא עוזבת את תפקידה כמי שאמורה לדווח על המציאות ומנסה להשפיע על המציאות ולהטות את הכף לכיוון שהיא חפצה בו ושואפת להגיע אליו".

 

ח"כ אמסלם הוסיף כי "יש כאן מסר גדול לבג"ץ, למערכת המשפט בכלל ולכל אבירי הדמוקרטיה שמחפשים כל הזמן איך לבעוט בדת בשם הדמוקרטיה... אין עוד עתיד ותקומה לעם ישראל במולדתו אלא בחזרה לערכי היהדות והמוסר.

 

"אני קורא לשר המשפטים החדש, פרופ' דניאל פרידמן, לקחת את המסר ולפעול לפיו בתפקיד החשוב אליו הוא נכנס. לתת לו ביטוי במדיניות משרד המשפטים בכל מה שנוגע להתנגשות בין ערכי היהדות לדמוקרטיה, ולהפסיק את ההסתערות על כל מה שריח יהדות עולה ממנו".

 

השר שהשיב היה יעקב אדרי, והוא אמר: "ח"כ אמסלם אמר הרבה מאוד דברי טעם. למרות שנושא סקרים זה דבר חשוב וחיוני, הרי המדינה לא מתנהלת לפי סקרים וברור שחלק גדול מהציבור רוצה שישראל תמשיך לתפקד כמדינה יהודית ודמוקרטית". 

 

בכל שבוע יפרסם ynet יהדות, בשיתוף עם עמותת "גשר", סקר בנוגע לסוגיות יהודיות-חברתיות.


פורסם לראשונה 07/02/2007 21:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון נוריאל
אמסלם. "העם השמיע את דברו"
צילום: אלון נוריאל
צילום: עופר עמרם
אדרי. דברים של טעם
צילום: עופר עמרם
מומלצים