שתף קטע נבחר

אובאמה הודיע שיתמודד: אחזיר את החיילים

הסנאטור השחור, שנחשב אולי להבטחה הגדולה של הפוליטיקה האמריקנית, הודיע שיתמודד על נשיאות ארצות הברית. הוא מתמודד ראש בראש עם הילארי קלינטון ומבטיח: "הגיע הזמן להחזיר את החיילים שלנו הביתה. נחזיר את חיילינו עד מרס 2008"

באותו המקום שבו הכריז אברהם לינקולן חסר הניסיון על ריצה לנשיאות ארה"ב, על מדרגות בניין הסנאט בעיר ספרינגפילד בירת מדינת אילינוי, הכריז הערב (שבת) הסנאטור בארק אובאמה, שהוא מצטרף למרוץ לנשיאות. "אני עומד לפניכם כדי להכריז על מועמדותי לנשיאות ארצות הברית של אמריקה", הודיע לצהלות האלפים שהתקבצו בקור של מינוס 12 מעלות. האתגר של היום לדבריו הוא לסיים את המלחמה בעיראק ואת "התלות בנפט שמאיים על העצמאות שלנו".

 

הוא ניסה לשחזר את מסעו של לינקולן. "בגלל מיליונים שנענו לאברהם לינקולן, אין היום עבדות ולא צפון מול דרום". לינקולן הפך בסופו של דבר ממועמד שולי לאחד הנשיאים הגדולים בהיסטוריה האמריקנית שהביא לשחרור השחורים מהעבדות. אובאמה הוא השחור הראשון שנחשב לבעל סיכויים אמיתים במירוץ לנשיאות.

 

המירוץ נפתח:

 

אובאמה, המכהן כסנאטור מטעם אילינוי מאז 1997, קרא "לפתוח דף חדש, כאן ועכשיו", וחזר על מחוייבותו להפסיק את המלחמה בעיראק. "כולם יודעים שהתנגדתי למלחמה בעיראק מיומה הראשון. הגיע הזמן להחזיר את החיילים שלנו הביתה. הגיע הזמן להודות שאף מספר של חיילים אמריקנים לא יפתור את הבעיות הפוליטיות העומדות בבסיסה של מלחמת אזרחים של מישהו אחר. אנחנו נחזיר את חיילינו עד מרס 2008".  


אובאמה מתמודד (צילום: איי.פי)

 

הוא דיבר רבות על חינוך, על הצורך בביטוח רפואי לכולם, על ההסתמכות המוגזמת על נפט, על ההתחממות הגלובלית וגם על הגנת אמריקה מפני איומי הטרור. "בכל תקופה קם דור חדש ועשה מה שצריך לעשות. קוראים לנו, והגיע הזמן שהדור שלנו ייענה לקריאה. כולנו יודעים מהם האתגרים הניצבים בפנינו".  

 

אובאמה הוא אולי ההבטחה הגדולה של הפוליטיקה האמריקנית ומתמודד ראש בראש עם הילארי קלינטון. בגיל 45 הוא מביא למגרש הפוליטי את הרעננות של ביל קלינטון ב-1992 יחד עם הופעה של כוכב. הוא כריזמטי, מבריק, אבל חסר ניסיון לחלוטין. באמתחתו רק שנתיים של כהונה בסנאט של ארה"ב. הוא "ירוק" לחלוטין - והוא גם שחור.

 

קלינטון פתחה במסע בניו המפשייר 

התחנה הראשונה עוד היום - שלוש ערים במדינת איווה השכנה, שבה ייפתחו הבחירות המוקדמות של הדמוקרטים במתכונת של אסיפות בחירות סגורות (שבהן יחליטו הדמוקרטים באייווה מי יהיה המועמד המוסכם שלהם). לעומתו פתחה יריבתו הגדולה, הסנאטורית הילארי קלינטון, בשעת בוקר מוקדמת במסע במדינת ניו המפשייר שבה יהיו הפריימריז הראשונים, במתכונת של הצבעה בקלפי שבה יכול להשתתף כל תושב המדינה גם אם אינו דמוקרטי רשום.

 

למרות היותו שחור, שחורים רבים אינם רואים באובאמה "אחד משלהם". הוא בן לאשה לבנה מקנזס ולשחור מקניה, והוא אינו צאצא של עבדים. לעומת זאת, לבנים רבים רואים בו מועמד ראוי שהם מוכנים לתמוך בו. אובאמה מצליח לאסוף כספים רבים מתורמים בתעשיית הקולנוע בהוליווד ומאנשי העסקים בוול סטריט.

 

ההחלטה שלו לרוץ עכשיו לנשיאות מקורה בסלידה הגוברת של הציבור האמריקני מהמלחמה בעיראק, שהוא התנגד לה מיומה הראשון. בהקשר הזה, כשמתייחסים לחוסר הניסיון שלו, הוא שואל איפה היו כל הדמוקרטים המנוסים בקונגרס שהצביעו בעד יציאה למלחמה בעיראק - ומשתיק את רובם. אבל את המציאות אין לשנות, וחוסר הניסיון שלו עלול להיות בעוכריו משום שככל הנראה בבחירות הקרובות יהיו עיני האמריקנים נשואות בפעם הראשונה לנושאי חוץ. זה עלול להיות תחילת הסוף שלו - לפחות עד הפעם הבאה.

 

לפני כמה ימים הודיע אובאמה על החלטתו להפסיק לעשן, לא רק בגלל הלחץ שמופעל על דמויות ציבוריות לשמש דוגמה, אלא מכיוון שאשתו דורשת זאת. אזרחי ארצות הברית לא בחרו לנשיאות אדם שנוהג לעשן בפומבי מאז פרנקלין רוזוולט, למרות שהיו נשיאים שנהגו לעשן מדי פעם, כמו לינדון ג'ונסון. הלחץ הציבורי שמופעל כיום על דמויות ציבוריות לשמש דוגמה לנוער אף גרם לגברת הראשונה, לורה בוש, להיגמל מעישון.

 

על פי סקר שפירסמה רשת CNN לפני שלושה חודשים, קלינטון זוכה לתמיכה של 33 אחוז מהמצביעים הדמוקרטים כמועמדת לנשיאות, ומובילה בביטחה רשימה של עשרה מועמדים דמוקרטים. אובאמה שהגיע למקום השני גרף 15 אחוז מקולות הנשאלים.


פורסם לראשונה 10/02/2007 14:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אובאמה. יתמודד לנשיאות
צילום: איי פי
קלינטון. היריב העיקרי
צילום: איי פי
מומלצים