שתף קטע נבחר

רמת השרון מציגה: בית קפה לניצולי שואה

ברמת השרון החליטו לפתוח בית קפה ל-500 ניצולי השואה המתגוררים בעיר. "קפה אירופה" יעוצב בהתאם לרוח הימים ההם, עם מאכלים בהתאם. מרטי דותן, ניצולת שואה: אלך לשם עם ראש פתוח, ונראה איך זה הולך"

במנהרת הזמן: בסוף החודש ייפתח ברמת השרון "קפה אירופה", בית קפה שאמור להיות מקום מפגש לכ-500 ניצולי השואה המתגוררים בעיר. לדברי היזמים, בית הקפה יעוצב בהתאם לרוח הימים שלפני מלחמת העולם, ינוגנו בו קטעי מוזיקה הקרובים לליבם, וייערכו ריקודים מהתקופה האמורה. כמו כן, במקום יוצע תפריט בנוסח אירופה שלפני מלחמת העולם השנייה, ובין היתר יוגש קפה עם הספלים המיוחדים של אותה תקופה, עוגות ועוגיות "של פעם".

 

היוזמה להקמת בית הקפה התעוררה בעקבות פנייתם של ניצולי שואה, אשר רצו מקום מפגש. על הקמת המיזם הופקדו מנהל גיל הזהב בעיריית רמת השרון, בשיתוף אגף הרווחה בעיר ועמותת "א.ל.ה". בית הקפה ייפתח בשני מתחמים ברמת השרון, כאשר במועדון הפיס לגיל הזהב הוא ייפתח אחת לשבוע בימי ראשון אחר הצהריים. לעומת זאת, במתחם הדיור המוגן, הוא ייפתח אחת לחודש בימי רביעי.

 


ההזמנה של בית הקפה

 

בוב (82) ומרטי (77) דותן, ניצולי שואה תושבי העיר, חושבים כי מדובר ברעיון נחמד. "זה ניסיון חדש, שאני חושבת שכדאי לתת לו הזדמנות. אני הולכת לשם עם ראש פתוח, ונראה איך זה הולך", אמרה מרטי דותן.

 

היא הוסיפה כי המקום יכול לאפשר לניצולים להיות עם אנשים שלא ישפטו אותם על מה שקרה, "אנשים שלא חושבים שמשהו לא היה בסדר איתך, שהלכת כצאן לטבח". עם זאת היא גם סבורה שבבית הקפה יוכלו הניצולים לדבר לא רק על העבר, אלא גם על העתיד. "זאת הזדמנות לא רק לדבר על מה שעבר עליך, אלא לדבר על מה שקרה אחר כך על הילדים, הנכדים, איך אתה מבלה את הזמן".

 

לדברי ראש עיריית רמת השרון, איציק רוכברגר, זה המעט שיכולה העירייה לעשות למען תושביה ניצולי השואה. "הניצולים יקרים לליבנו ואנו רואים בהם חלק מהותי וחשוב מאין כמותו של הקהילה ברמת השרון. פעילויות מסוג זה, הן חלק מתהליך העצמה של בני גיל הזהב מהרקע המיוחד ממנו באו ונועדו לחזק את תחושת השתייכותם לקהילה בעיר שמחבקת אותם בחום".

 

ראש מינהל גיל הזהב בעיריית רמת השרון, לאה אורן, אמרה כי הרעיון נולד מתוך ההכרה שלניצולי השואה יש תרבות משותפת וזיכרונות ייחודיים מאירופה שלפני המלחמה. "בבית הקפה יוכלו המשתתפים להעלות זיכרונות משותפים מאותה תרבות מפוארת שנגדעה על ידי הצורר הנאצי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוב ומרטי דותן
צילום: ירון ברנר
התפריט יהיה בהתאם
ההזמנה
צילום: ירון ברנר
מומלצים