שתף קטע נבחר

הערכה: מינוי גנות יגרור גל התפטרויות במשטרה

במשטרה צופים גל התפטרויות של קצינים בכירים בעקבות מינויו של ניצב יעקב גנות לתפקיד המפכ"ל. בין הפורשים הצפויים - ניצב דוד צור וניצב חסין פארס, שראו עצמם מיועדים לתפקידי המפכ"ל ומפקד שב"ס. מקורות במשטרה ציינו את הקשרים החמים בין ניצב מיקי לוי, המיועד לסגן המפכ"ל, לבין אהוד אולמרט

מינויו של ניצב יעקב גנות לתפקיד מפכ"ל המשטרה יגרום ככל הנראה לכמה קצינים במשטרה להתפטר. למרות שהשר לביטחון הפנים, אבי דיכטר, הודיע אמש (יום א') כי אינו מתכנן להדיח ניצבים במשטרה, השינויים בצמרת המשטרה צפויים לגרור שורה של התפטרויות.

 

ההערכה בקרב מקורות במשטרה היא כי מפקד מחוז תל-אביב, ניצב דוד צור, יפרוש מתפקידו ולא ימשיך לשרת במשטרה. צור היה אחד המועמדים לתפקיד המפכ"ל. נראה כי גם מפקד משמר הגבול, ניצב חסין ארס, יפרוש מהמשטרה, משום שביקש להיות מפקד שירות בתי הסוהר. ההצעה ניתנה לסגן המפכ"ל, ניצב בני קניאק, שהועבר מתפקידו כסגן המפכ"ל.

 

גם ראש אגף משאבי אנוש במשטרה, ניצב גבי גל, יסיים ככל הנראה את תפקידו. מפקד מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, עדיין לא החליט אם יישאר במשטרה או יפרוש, ואם יפרוש - האם זה יקרה במועד המתוכנן, אוגוסט 2007, או קודם לכן.

 

כבר לפני כמה חודשים הודיע מפקד המחוז הצפוני, ניצב דן רונן, כי הוא מעוניין לפרוש מהמשטרה. המפכ"ל המתפטר, רב ניצב משה קראדי, והשר לביטחון הפנים החליטו כי מפקד המחוז הבא יהיה ניצב שחר איילון (מי שמכהן כיום כראש אגף התנועה במשטרה).

 

ההערכה היא שמפקד מחוז הדרום, ניצב אורי בר-לב - שראה עצמו מועמד לתפקיד המפכ"ל - יבקש להתמנות לתפקיד מפקד מחוז ירושלים או מפקד מחוז תל-אביב. גם מי שמכהן היום כראש אגף המבצעים במשטרה, ניצב ברטי אוחיון, יבקש לקבל לידיו פיקוד על מחוז. ואולם מקורות במשטרה הצביעו על מתיחות ששוררת בין אוחיון לגנות.

 

אף על פי שקצינים בכירים יבקשו לפרוש על רקע מינויו של גנות, יש מי שאמרו אמש כי המפכ"ל המיועד הוא האיש שיכול להצעיד את המשטרה קדימה מהמקום שבו היא נמצאת. לדברי המקורות, "גנות עשה מהפכה ענקית בשירות בתי הסוהר, וזו המהפכה וניקוי האורוות שהוא צריך לעשות במשטרה".

 

לגבי סגן המפכ"ל המיועד, ניצב מיקי לוי, אמרו מקורות שונים כי הוא ראוי לתפקיד. לוי היה מועמד לתפקיד המפכ"ל בסבב הקודם, אך בסופו של דבר נבחר קראדי. כבר אז היו מי שיעצו ללוי שלא לפרוש לגמרי מהמשטרה, אלא לקבל את תפקיד נספח המשטרה בוושינגטון.

 

לוי ידוע בקשריו הטובים עם ראש הממשלה אהוד אולמרט. השניים פעלו יחד - אולמרט כראש עיריית ירושלים ולוי כמפקד מחוז ירושלים - בתקופה הקשה ביותר בירושלים, תקופת הפיגועים הקשים והירי המתמשך לעבר שכונת גילה. בין השניים נוצרו קשרים טובים, קשרים שהצליחו לשמר גם מאז מונה לוי כנספח בוושינגטון ואולמרט נבחר לראש הממשלה.


פורסם לראשונה 18/02/2007 22:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
גנות. ציפייה למהפיכה
צילום: גיל יוחנן
צילום: עמית שאבי
לוי. קשרים טובים עם ראש הממשלה
צילום: עמית שאבי
מומלצים