שתף קטע נבחר

הבנק כיבד צ'ק של לקוח שלא כדין - ותבע אותו

כן גם זה קורה. הבנק הבינלאומי כיבד צ'ק של לקוח שלא לפי הנהלים, יצר בכך יתרת חובה בחשבון הלקוח ולבסוף תבע אותו. בית משפט השלום בתל אביב דחה בשבוע שעבר את התביעה וציין כי "הצ'ק כובד על ידי הבנק שלא כדין"

בית המשפט דחה את תביעת הבנק הבינלאומי לגביית יתרת חובה של לקוח, כיוון שנוצרה בעת שביתה בבנק ובעקבותיה כיבד הבנק צ'ק שלא כדין.

 

טענות הלקוח, חברת ורטיגו אקטיב יזמות, שיוצג על ידי עו"ד שגיא דותן ממשרד דותן-ארבלי, בגינן נדחתה תביעת הבנק, היו כי "יתרת החובה בחשבון נוצרה עקב כיבוד שלא כדין של צ'ק אשר לגביו ניתנה לסגנית מנהל הסניף הוראת ביטול בעל פה, כי מדובר בחשבון ללא מסגרת אשראי שאסור היה לו להימצא ביתרת חובה".

 

בנוסף, טען הלקוח כי "הצ'ק נשא שתי חתימות בלבד, בניגוד להחלטת הנהלת החברה שהובאה לידיעת הבנק שדרשה כי חיובים בסכומים שמעל 10 אלף שקל ישאו שלוש חתימות".

 

מנגד, הבנק טען על ידי סגנית מנהל הסניף, כי הצ'ק כובד מאחר ולא ניתנה הוראת ביטול ומתוך טעות בעת שהיתה שביתה בבנק ומנהלי הסניף ומורשי החתימה נעדרו מהעבודה, ואישרה בעדותה כי "אין ספק כי הצ'ק לא היה מכובד" באם הבנק לא היה בשביתה.

 

השופטת אושרי פרוסט-פרנקל קיבלה את טענות הלקוח, וקבעה כי: "אין חולק כי הצ'ק כובד על ידי הבנק תוך רשלנות הבנק. אמנם עדת התביעה העידה כי מדובר בטעות הבנק, ביום שבו שבתו עובדיו הבכירים, אך אין מדובר בצידוק לכיבוד צ'ק בטעות, כאשר הנתבעים הודיעו מפורשות לעדת הבנק שלא יוזרמו כספים לחשבון, שהעסקה שלשמה נפתח החשבון לא יצאה אל הפועל, העסק לא יקום ואין לכבד שיקים שנמשכו על ידי הנתבעת".

 

"כל יתר הצ'קים שמשכה הנתבעת סורבו על ידי הבנק מהסיבה שלא היה כיסוי מספיק, אך אין בכך כדי לגרוע מרשלנות הבנק, כאשר יצר מצג לפיו הצ'קים לא מכובדים וניתנה הוראה בעל פה לעדת הבנק על ידי הנתבעים, לביטול הצ'קים. הבנק, כחלק מחובת הזהירות כלפי הנתבעת כלקוח, היה חייב לבדוק אם השיק נושא את החתימות הנדרשות לסכומו, בהתאם להחלטת הנהלת הנתבעת ומשלא עשה כן, אין לו להלין אלא על עצמו".

 

בנוסף, קבעה השופטת כי על הבנק (התובע) לשלם לנתבעים הוצאות שכר טרחה בסך 2,000 שקל בצירוף מע"מ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר הכהן
יתרת החובה בחשבון נוצרה עקב כיבוד שלא כדין של שיק
צילום: עומר הכהן
מומלצים