שתף קטע נבחר

זימבבווה: העם רעב והרודן חוגג יום הולדת

במדינה האפריקנית סובלים התושבים מרעב ומאבטלה, אבל זה לא מנע משליט המדינה, רוברט מוגבה, לגבות מסים מהתושבים למימון חגיגות יום ההולדת שלו, שחל השבוע. הכסף שנגבה, שווה ערך ל-240 אלף ש"ח, יכול היה לממן תרופות ל-300 חולי איידס - במדינה שבה רק עשירית מהנשאים יכולים להרשות לעצמם "מותרות" שכאלה

שליט זימבבווה, רוברט מוגבה, חגג היום (ד') את יום הולדתו ה-83 בעיר גוורו שבמרכז המדינה. מוגבה הוא המנהיג הוותיק והמבוגר ביותר באפריקה, שעומד בראש מדינה או ממשלה. לטענת מקורות במפלגתו הוא עדיין צלול ופעיל לחלוטין, אך בתקופה האחרונה הוא ניצב בפני לחץ ציבורי חסר תקדים.

 

עיתון "הטיימס" הלונדוני דיווח היום כי לשם מימון חגיגות יום ההולדת האקסטרווגנטיות, ניכתה מפלגתו כספים ממשכורותיהם של עובדי מדינה, וכפתה על עסקים על סף פשיטת רגל לתרום כספים. כך הצליחה לגייס את 300 מיליון הדולרים המקומיים (כ-240 אלף ש"ח) למימון החגיגות הגדולות, שייערכו ביום שישי.

 

מאות מידידיו הקרובים צפויים לזכות אז לשמוע נאום ארוך מצד המנהיג, המכנה את עצמו "המנהיג המהפכני האותנטי והעקבי ביותר בעולם". לשם השוואה, בכספי עלות המסיבה ניתן היה לממן תרופות למשך שנה לכ-300 חולי איידס, במדינה שבה רק ל-50 אלף נשאים מתוך כ-500 אלף נשאי איידס יש גישה לתרופות הללו.

 

"גם אם היו שולחים מכונית לאסוף אותי ואומרים לי 'בואי והצטרפי אלינו', לעולם לא אלך", אמרה אביגייל זוויקומו, מוכרת בדוכן ירקות ברחובות הבירה הרארה. "למרות שאני גוועת מרעב, לא הייתי משתתפת במסיבה. אני שונאת אותו".

 

אינפלציה של מאות אחוזים

רק אתמול עלה מחיר הלחם בזימבבווה ב-136 אחוזים, דיווח "הטיימס". ארבע כיכרות לחם עולות שם 15 אלף דולר מקומי - משכורת חודשית של עובד בחקלאות. המחירים במדינה ממשיכים להרקיע שחקים, עם אינפלציה שעומדת על 1,600 אחוזים. במדינה שבה האבטלה מגיעה לכ-80 אחוזים, מעטים יכולים להרשות לעצמם שלוש ארוחות ביום.

 

בבתי החולים שובתים 450 הרופאים הצעירים מזה שמונה שבועות בשל שחיקת שכרם. כרבע מ-100 אלף המורים במדינה שובתים אף הם. אך מוגבה אינו מעוניין לאפשר להם אפילו להפגין ולצעוק ברחובות את אשר על ליבם.

 

היום אסרה משטרת זיממבבווה על קיום עצרות והפגנות בחלקים נרחבים בבירה הנחשבים למעוז האופוזיציה, התנועה לשינוי דמוקרטי. עיתון מקומי דיווח, כי האיסור הוטל לאחר שבמהלך סוף השבוע, השחיתו מפגינים רכוש ועסקו בביזה. כזכור, בשבת פיזרה המשטרה באלימות עצרת שתיכנן לקיים בבירה מנהיג האופוזיציה, מורגן צוונגיראי, למרות שבית משפט אישר את קיומה. דובר התנועה לשינוי דמוקרטי, מפלגתו של צוונגיראי, מסר כי 122 מתומכי המפלגה נעצרו ורבים אחרים נפצעו.

 

צוונגיראי תיכנן לנצל את העצרת להשקת הקמפיין שלו לנשיאות המדינה, שבדרום אפריקה. הבחירות הבאות לנשיאות מתוכננות להתקיים ב-2008, אך הנשיא מוגאבה פועל לדחייתם ל-2010, כדי שייערכו במקביל לבחירות לפרלמנט. מפלגת השלטון, האיחוד הלאומי האפריקני-החזית הפטריוטית, כבר נתנה אור ירוק למהלך, אך הוא תלוי עדיין באישור הפרלמנט.

 

בראיון לטלוויזיה שערך אמש לקראת יום הולדתו, הבהיר מוגאבה כי אינו מתכוון לפרוש. "אני מעוניין להאריך את כהונתי, אני יכול לעמוד בשנה הבאה. אני יכול לעמוד בה ואז גם בעוד שש שנים נוספות, ומה התנועה לשינוי דמוקרטי תעשה?", אמר הנשיא.

 

התנועה לשינוי דמוקרטי הבטיחה להתנגד לדחיית הבחירות. לדבריהם, נוכח האינפלציה האדירה והמחסור במזון ברחבי המדינה, האזרחים אינם יכולים לעמוד עוד בהמשך שלטונו של מוגאבה. מוגאבה, השולט בזימבבווה מאז שהשיגה את עצמאותה מבריטניה ב-1980, דחה את הטענות לאחריותו למשבר הכלכלי במדינה ואמר כי יריביו מבית ומחוץ הם שמחבלים בכלכלה במסגרת ניסיונם להביא להדחתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוגבה, רעייתו והעוגות. גבה כסף למימון החגיגות
צילום: איי פי
הפגנת אופוזיציה שפוזרה, השבוע
צילום: איי פי
שטר מקומי. הכסף מאבד מערכו
צילום: איי אף פי
מומלצים