שתף קטע נבחר

מצעו של הלאומן הצרפתי לה פן: נגד הגירה ונאט"ו

למרות שלפי שעה עדיין לא הצליח להשיג את 500 החתימות הדרושות לו כדי להצטרף באופן רשמי וסופי למירוץ לנשיאות צרפת, חשף היום הלאומן הצרפתי ז'אן-מארי לה פן את מצעה של מפלגתו בכינוס בעיר ליל. כצפוי, המצע קורא להגבלת ההגירה לצרפת, מעלה תוכניות למשלוח מהגרים בחזרה לארצות מוצאם, ומציע לעגן בחוקה אפלייה מתקנת של צרפתים-אתניים

אלפים מתומכי מפלגת הימין הצרפתית "החזית הלאומית" בראשותו של הלאומן ז'אן-מארי לה פן, השתתפו היום (א') בעצרת בחירות, שבה הביעו את תמיכתם במועמד לנשיאות הקשיש ובעקרונותיה של המפלגה - הפסקת ההגירה לצרפת, פרישתה של צרפת מברית נאט"ו, וקיצוץ במסים.

 

בנאום שנשא לה פן, התחייב להגן על "פועליה הצנועים" של צרפת מפני המהגרים והזרים - שאשמים לטענתו בקשיים שבהם נתונה הכלכלה הצרפתית. "צרפת למען הצרפתים", אמר לה פן בנאום שהיה לוחמני, אם כי פחות מהרגיל. הקהל הריע לדבריו.

 

על פי המצע של מפלגתו של לה פן, ייאסר על בני משפחה של מהגרים להתאחד איתם, יוקמו תוכניות שיטפלו במשלוח מהגרים בחזרה למדינות מוצאם, לא יוענקו תשלומי אבטלה וקצבאות למהגרים, ואפלייתם של צרפתים-אתניים על פני מהגרים תעוגן בחוקה.

 

בענייני מדיניות חוץ, מציע לה פן להוציא את צרפת מברית נאט"ו, לצמצם את פעילותה הצבאית מחוץ לגבולות המדינה, ולהגדיל את הצבא בכ-70 אלף חיילים. בתחום החוק והסדר, מציע לה פן להחזיר את עונש המוות לצרפת, להגדיל את בתי הכלא, ולנקוט יד קשה נגד נוער עבריין - החל מעבריינים בני 10 שנים בלבד.

 

עדיין לא השיג את 500 החתימות

פחות מחודשיים לפני הסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות צרפת, הצפוי להיערך ב-22 באפריל, השאלה העיקרית שעל סדר היום היא מהם סיכויו של לה פן להיבחר. בבחירות הקודמות לנשיאות צרפת ב-2002, הדהים לה פן כאשר הצליח להעפיל לסיבוב השני בבחירות מול שיראק, לאחר שהביס את מועמד הסוציאליסטים ליונל ז'וספן. עם זאת, השנה לא ברור אם לה פן יצליח להיכנס למירוץ: הוא מתקשה להשיג את 500 החתימות הנדרשות של פקידי ממשל כדי שיספיק להירשם לבחירות עד 16 במרס. אם יעלה הדבר בידו, תהיה זו הפעם השישית שלה פן בן ה-78 מתמודד על התפקיד.


לה פן בוועידת מפלגתו. תקף את יריביו הפוליטיים (צילום: רויטרס)

 

בכנס מפלגתו שהתקיים בסוף השבוע בעיר ליל שבצפון צרפת, גינה לה פן את ה"מתקפה" שמנהלים יריביו נגדו, שלטענתו מנסים לשדל ראשי ערים שלא לתמוך בו. לה פן אף טען כי תומכיו ייצאו לרחובות להפגין אם שמו לא יתנוסס על פתקי ההצבעה.

 

לבתו של לה פן, מארין, תפקיד משמעותי במסע הבחירות שלו. בנאום שנשאה בפני ועידת המפלגה, הבטיחה מארין "פתרונות יעילים וישימים" לבעיות הבוערות על סדר יומה של צרפת. בין "פתרונות" אלה: קיצוץ של 36 מיליארד אירו במסים. מלבד הנושא הכלכלי, נתנה מארין לה פן גם ביטוי לקו הלאומני של המפלגה, וקראה להפסקת ההגירה לצרפת.

 

רביעי בסקרים

לפי שעה, מנבאים הסקרים האחרונים ללה פן את המקום הרביעי - אחרי מועמד מפלגת השלטון ושר הפנים ניקולא סרקוזי, מועמדת הסוציאליסטים סגולן רויאל, ואיש המרכז ההולך ומתחזק, פרנסואה ביירו. עם זאת, לה פן הזכיר כי גם ב-2002, נכשלו הסוקרים ולא הצליחו לחזות את הצלחתו המפתיעה.

 

ללה פן יש היסטוריה של אמירות גזעניות ואנטישמיות, שעליהן נשפט ואף הורשע. מאוחר יותר השנה הוא צפוי לעמוד לדין בגין הצדקת פשעי מלחמה ואי-גינוי פשעים נגד האנושות, על כך שטען שהכיבוש הנאצי בצרפת "לא היה בלתי אנושי במיוחד". למבקריו, הטוענים נגדו כי הוא שונא זרים, גזען ואנטישמי - השיב לה פן לא פעם כי הוא משקף את עמדותיו של "הרוב הדומם" בצרפת.

 

בתוך כך, סקר שנערך בעבור העיתון הצרפתי "ז'ורנל דו דימאנש" ניבא כי בסיבוב הראשון של הבחירות יהיה קרב צמוד מאוד בין מועמד מפלגת השלטון סרקוזי לבין מועמדת הסוציאליסטים רויאל. הסקר חזה לשניים 28 אחוזי תמיכה, וכן ניבא 17 אחוזי תמיכה לביירו ו-11.5 אחוזי תמיכה בלבד ללה פן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לה פן בוועידת המפלגה, היום בליל
צילום: איי אף פי
מומלצים