שתף קטע נבחר

האבנים המתגלגלות

סנדי, כלבת הגולדן ריטריוור של משפחת טאובר מחשמונאים, החלה לאחרונה לבקש טיולים ארוכים, סבלה מבריחת שתן תכופה ולאחריה - עצירת שתן ארוכה וכואבת. בדיקה גילתה כי הכלבה סובלת מאבנים בדרכי השתן, במשקל כולל של כמעט חצי קילו. בזכות עירנותם של בני המשפחה ולאחר ניתוח ארוך ומסובך, הכלבה התאוששה וזכתה לחיים חדשים

סנדי, כלבת הגולדן ריטריוור של משפחת טאובר מהישוב חשמונאים, סחבה במשך תקופה ארוכה מטען לא קטן בגופה. הכלבה בת ה-7 לא סבלה עד כה מבעיות בריאותית ולדברי בני המשפחה, היא יצאה לעשות את צרכיה בזמן הטיול היומי המשותף ורק לאחרונה תדירות בקשותיה לטיולים החלו לעלות בצורה ניכרת. 

 

"בין הטיולים היה בורח לה מעט שתן בבית וחשבנו שאולי מדובר בתופעה רגשית, כי היא נוטה לעשות פיפי כשכועסים עליה או כשהיא שמחה מאוד לראות מישהו", מספרת ל-ynet דינה טאובר, אם המשפחה. "רק כשהחלו להופיע פנצ'רים רטובים בלי קשר למצב הרגשי, צבע השתן לא נראה תקין והיה מלווה בריח לא נעים, הבנו שהגיע הזמן לבדוק אותה". במקביל לתופעות בריחת השתן, נראה כי סנדי סבלה מעייפות גדולה יותר, גילתה חוסר סבלנות ולעיתים התנהגה באגרסיביות, דבר שהינו מחזה נדיר בקרב בני ביתה. 

 


"אי אפשר היה לגעת בה מרוב היללות החזקות". סנדי וד"ר קריינר

 

"כלבים וחתולים מתלוננים פחות מבני האדם בכל הקשור למחלות והם מסתירים זאת בקלות רבה יותר. בביקור תקופתי יתכן והיינו מאבחנים את האבנים בכליות בשלב מוקדם יותר, מאחר והן נוצרו במשך מספר חודשים", אומר הווטרינר ד"ר איתן קריינר מבית הרופאים הווטרינרי במכבים וממליץ לבעלי חיות המחמד להגיע לבדיקה שגרתית פעמיים בשנה אצל הרופא המטפל. "פעמים רבות בעלי חיות המחמד לא מודעים כלל לעובדה שהכלב או החתול לא מרגישים טוב. בדרך כלל זה נובע מחוסר ידע ולא מהזנחה מכוונת. חיית המחמד שאוכלת פחות כבר צריכה להדליק נורה אדומה בקרב בעליה. תמיד אפשר להתייעץ טלפונית עם הווטרינר כדי לקבל הדרכה בנוגע להמשך הדרך" 

 

לפני כשבועיים, לאחר שסנדי לא היתה מסוגלת לעשות את צרכיה במשך שלושה ימים, היא הובאה לבדיקה במרפאתו של ד"ר קריינר. "סנדי הגיעה אלינו תשושה מרוב כאבים ולא יכלה לזוז, ממש כמו לפני המלטה. לאחר סדרת בדיקות גילינו שק כבד וקשה באיזור האגן. אי אפשר היה לגעת בה מרוב היללות החזקות", מגלה ד"ר קריינר.

 

גולדן ריטריוור - רגישים במיוחד

לדבריו, דלקות ואבנים בדרכי השתן הן נפוצות בקרב בעלי חיים ועלולות להיגרם כתוצאה משילוב של גנטיקה, תזונה, נטייה של הכלב למחלות וגורמים סביבתיים אחרים. כיום משערים כי אחד מתוך 1000 כלבי גולדן ריטריוור יסבול מאבנים בדרכי השתן ורק אחד מתוך 5,000 כלבים מהגזע המדובר עלול למות במידה ולא יזכה לטיפול נאות בזמן.

 

כשנתקלו הרופאים בשק אבנים חריג בגודלו, היה ברור כי סנדי זקוקה לניתוח דחוף. "בבדיקות ההדמייה גילינו שק מלא אבנים שחלקו נתקע בשלפוחית השתן ובצינור המוביל שתן.

 

האבנים היו בגודל שמונה ס"מ ומעלה. במצב כזה של סתימה מלאה נתקלים במרפאות אחת לשנתיים-שלוש", אומר ד"ר קריינר ומבהיר כי דרושה פעולה עדינה ומיומנת בכדי להסיר כל גרגיר קטן, על מנת שלא ישמש מצע לגדילה מחדש של האבנים.

 

"מדובר בסבל בלתי רגיל וסנדי היתה בסכנה מיידית ומתמשכת. לא רק שעלול להיגרם נזק ראשוני עד כדי בלתי הפיך לכליות, במידה והוא לא מטופל במהירות, האשלגן שיצטבר בתוך דרכי השתן עלול להתנקז לדם ולגרום לפגיעה בלב ובמוח. לאחר בדיקות דם, הכנסת קטטר, הצלחנו להקל עליה במתן השתן והחלטנו לנתחה".

 

עבודת הנמלים של הצוות הרפואי הסתכמה בניתוח שארך כשבע שעות ובמהלכו הוצאו כל האבנים מגופה של סנדי.  משפחתה של סנדי המתינה במתח רב לתוצאות הניתוח. "באנו לבקר אותה גם ביום הניתוח, אבל רק כשחזרנו הביתה, פתאום גילינו עד כמה נוכחותה משמעותית. היום הראשון היה הקשה ביותר, לא היה מי שיקבל אותנו בליקוקים שמחים, הילדים התגעגעו ודיברו עליה המון. כולנו דאגנו לגורלה וכיצד היא תתפקד לאחר הניתוח", אומרת טאובר. "פתאום דברים פשוטים בלטו מאוד - לא היה מי שביקש אוכל מתחת לשולחן בזמן ארוחת הערב, פתאום לא רבים בבית מי יצא לטייל איתה בחוץ ולא היה עם מי להתכרבל על הספה בסלון".

 

בתום ההליך הרפואי המתיש נותרו הרופאים עם אבנים במשקל של 450 גרם בקירוב. "מדובר בכמות חריגה מאוד. בדרך כלל אנו נתקלים באבנים במשקל נורמלי של 150 עד 180 גרם וככל הידוע לי, מדובר במשקל דומה גם בקרב בני אדם. לא רק ששק האבנים הגדול הפריע לה במתן השתן, הוא גם היווה נטל לא קטן ביום יום. אם היא לא היתה מגיעה לניתוח, סביר להניח שהיתה מתה תוך מספר ימים".

 


"אנחנו מתקשים לדמיין את גודל האבנים שהיו בתוכה. זה פשוט בלתי נתפס"

 

בזמן שסנדי התאוששה במחלקת טיפול נמרץ, האבנים שהוצאו לא הושלכו לפח, אלא בקרוב יעשו דרכן למעבדה מיוחדת במינסוטה, בארה"ב, שם יתאפשר למומחים לבדוק את מהות האבן ולהתאים את הטיפול המיוחד לסנדי. ד"ר קריינר מעריך כי לאחר קבלת תוצאות הבדיקה מחו"ל, הדבר יחייב שינוי בתזונה של סנדי ומתן תרופות מיוחדות שימנעו היווצרות תא האבן מחדש. לאחר שבוע התאוששות במהלכו זכתה סנדי לזריקות ותרופות מיוחדות שנועדו לנקות את גופה מרעלים, מצבה השתפר בהדרגתיות. בדרך כלל כלבים מתאוששים אחרי 48 שעות ונשלחים לביתם, אך מאחר ומצבה של סנדי היה כה חמור, הצריך התערבות מהירה ובמקביל גם התאוששות ארוכה יותר.

 

ביום שלישי האחרון הגיעה משפחת טאובר הנרגשת למרפאה בכדי לאסוף את סנדי בחזרה לביתה החמים ונראה כי זכו לכלבה חדשה לחלוטין. "פתאום יש לה אנרגיה בכמויות אדירות, היא שמחה, רצה, משתוללת ומאושרת", אומרת טאובר. "רואים שהיא מרגישה יותר טוב. פרק הזמן בו היא נעדרה ממש גרם לה לצמא רגשי גדול וגם הילדים מחייכים שוב. סנדי לא מפסיקה לכשכש בזנב ונראית צעירה בשלוש שנים. הרגע שבו הגענו איתה הביתה גרם לאושר לכל המשפחה. אנחנו עדיין מתקשים לדמיין את גודל האבנים שהיו בתוכה. זה פשוט בלתי נתפס".  

 

צילום: בית הרופאים הווטרינרי
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סנדי מתאוששת בביתה
צילום: דינה טאובר
מומלצים