שתף קטע נבחר

כך נפסיד גם את המלחמה הבאה

החגור והקפל"ד ממבצע קדש, התרגולות מזכירות סצינה מגבעת חלפון, ומנוחה בתנאים ראויים היא בגדר המלצה בלבד. כדי להבין שלא למדנו שום דבר אין צורך להמתין לדו"ח וינוגרד, מספיק להיקלע לתרגיל גיוס. עודד שלו "הוקפץ" לתרגיל כזה השבוע והוא מגיש לכם את היומן המלא. בצה"ל טוענים ש"התנאים בתרגיל הלמו את התנאים הצפויים במלחמה"

מה באמת עושים בתרגילי המילואים? יום שני, 17:10. הסלולרי שלי מצלצל ומעברו השני של הקו מודיעה בחורה בקול ענייני: "מדברים מהיחידה, הופעל תרגיל גיוס. יש לך שמונה שעות להגיע לבסיס". בהתחלה חשבתי שמדובר במתיחה לרגל שושן פורים, אבל כששמעתי ברקע את הצעקות של קצינת הקישור, שאת הקול שלה חבריי ואני מזהים גם מתוך שינה, הבנתי שמדובר בעסק רציני.

 

רגע אחרי, מתחיל סבב טלפוני בין החברים שמסתכם בשתי מילים: "שמעת? הוקפצנו". אף אחד לא חשב לרגע להבריז. כולנו יודעים מה החשיבות של תרגילי גיוס, על רקע מלחמת לבנון השנייה ולקראת עימות אפשרי בקיץ הקרוב. אבל כבר כאן התחיל הבלאגן: לי ולעוד שמונים אחוז מהחיילים ביחידה אמרו ש"אתם רק באים לחתום וללכת". ליתר בני המזל אמרו להביא תיק כי זה יכול להימשך 24 שעות.

 

בשמונה וחצי בערב יצאנו לדרך. אני ועוד שני חברים נסענו יחד צפונה, למפקדת היחידה. בדרך העלינו סיפורי נוסטלגיה, בדיחות של מילואים ומורשת קרב, שעולה וצפה מחדש בכל מפגש.

 

כשהגענו לבסיס ראינו שהבלאגן כבר בעיצומו. לאף אחד מהקודקודים לא היה ממש איכפת שכולם ערים משעות הבוקר המוקדמות, עייפים מיום עבודה ולקראת יום עבודה נוסף. בין החיילים יש הרבה עצמאים, גם לשכירים יש פגישות עבודה וכל זאת - מבלי שהזכרנו את המשפחות שנותרו בבית לבד. זמן רב עמדנו ולא עשינו שום דבר. אחרי שעתיים, הפארסה האמיתית רק יצאה לדרך.

 

האם זה ציוד ממבצע קדש?

"תחתמו על קיטבג ונשק", אמרו לנו, "זה הציוד שלכם בזמן חירום, תבדקו שיש לכם הכל בפנים". אז בדקנו ולא תאמינו מה מצאנו בפנים: 'צה"ל מודל 2007' מספק ללוחמי הגדוד חגור וקפל"ד, כאלה ששימשו את צה"ל עוד במבצע קדש, אולי אפילו בפלמ"ח. בשיחה שהתקיימה מאוחר יותר עם המג"ד נאמר לנו: "זאת הפעם האחרונה שאתם רואים את הציוד המיושן הזה, בפעם הבאה יהיה ציוד חדש". מיותר לציין שאת אותו משפט בדיוק שמעתי מהמג"ד שכיהן בזמנו ביחידה, כשגויסנו בצו 8 בשלהי 1998. תשע שנים עברו, והציוד מהימ"חים לא השתנה.

 

התרגולות היו משעשעות, אם לא לוקחים בחשבון שיהיה צורך ליישם אותן בזמן אמת. סירנות ותרגול של ארטילריה נשמעו בחלל האוויר אבל אף אחד לא טרח לעשות קודם תדריך ורק לאחר מכן תרגולות. אחר כך הגיע צוות הביקורת של התרגיל ותמה מדוע החיילים לא יודעים לאן הם צריכים ללכת. מה היה בתרגול, אתם שואלים? הלכנו להתחבא מאחורי 'ריו', הרכב הצבאי המהולל שהיה כאן לפני שנולדנו, וכנראה שיהיה כאן גם הרבה אחרי שנמות.

 

התרגולות נגמרו, השעות נקפו, לא עשינו שום דבר חוץ מלקפוא מקור ולחכות להתפתחויות, ובשתיים וחצי לפנות בוקר הגיע המג"ד שרצה לדבר איתנו. הוא כמובן היה מאוד מיליטנטי ומפחיד, דיבר על תרחישי אימה וציין עד כמה הוא מרוצה מאחוזי ההתייצבות המרשימים, למרות שלא ניתנה כל התראה מוקדמת לתרגיל.

 

רק דבר אחד הוא - ומי שהגה את התרגיל הזה - שכחו: אולי כדאי שיהיה לחיילים היכן לשבת, לנוח, או לישון רחמנא-ליצלן, במקום לעמוד בחוץ ולקפוא מקור, כדי שלא יתהפכו בבוקר לתעלה בכביש החוף כשהם נרדמים על ההגה, אחרי לילה ללא שינה. "מצטער, אתה צודק" הוא אמר. אחרי שעה, בשלוש וחצי לפנות בוקר, הגיעו המיטות. בחמש וחצי בבוקר חזרנו לתרגולות ולאחר מכן הגיע מפקד כוחות הנ"מ והצטער גם הוא על העברת האינפורמציה המוטעית בהליך הגיוס הטלפוני.

 

אם התרגיל הזה אמור לשמש אינדיקציה למה שיקרה בשדה הקרב, אם חלילה תפרוץ מלחמה נוספת, המצב רע מאוד. לציוד המיושן התרגלנו. גם לבעיית התקשורת בין החיילים המגייסים למגוייסים. עם דבר אחד אי אפשר להשלים: הזלזול המוחלט בחייל המילואים, זלזול שגובל ממש בהפקרות. בדיוק כמו שהיה במלחמה האחרונה. בדיוק, למרבה הצער, כמו שיהיה גם במלחמה הקרובה. ראו הוזהרתם.

 

צה"ל: "רק חלק מהציוד מיושן"

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לרשמים מהתרגיל: "במהלך השבוע האחרון בוצע תרגיל גיוס פתע לתרחיש של לחימה בכוחות הנ"מ. בתרגיל השתתפו מאות חיילים בסדיר ובמילואים והוא נמשך פחות מ24 שעות. מחסני החירום שנבחנו, נמצאו מאורגנים ומצוידים כנדרש ולחיילים סופק ציוד אישי וציוד קרב מלא. חלק מהציוד אכן מיושן, אך נמצא בתהליכי חידוש ורענון".

 

עוד מדגישים בצה"ל כי "התנאים הסביבתיים בתרגיל, הלמו את התנאים הצפויים במלחמה, יחד עם זאת, התקיימו הפוגות למנוחה ושינה וסופקו אמצעים מתאימים. המטרות אשר הוגדרו לתרגיל הושגו בהצלחה. התייחסויות ולקחים כבר הועלו על ידי מפקדים וחיילים ויישמו בנהלים ויתורגלו באימונים המתוכננים להמשך השנה.

 

מפקדי כוחות הנ"מ, תא"ל דני מילוא, אשר ביצע תחקיר ראשוני לתרגיל הביע הערכתו לחיילי ומפקדי המילואים ועמד מקרוב על ביצוע התרגיל קרוב ככל האפשר למציאות הצפויה. יצוין כי הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי, הדגיש בפני מפקד צה"ל כי הוא רואה בשירות המילואים חשיבות עליונה והנחה לוודא שהמשימות אליהן מזומנים אנשי המילואים יהיו ראויות, תוך ניצול אופטימאלי של משך שירות המילואים", לשון דובר צה"ל.

 

מילואימניקים - בואו לדבר על זה בפורום "צו קריאה"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך למלחמה. הבלאגן כבר כאן
צילום: דובר צה"ל
גיוס מילואים. בלי שאלות קיטבג
צילום: אמיר כהן
מומלצים