שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אושר בקריאה טרומית: חינוך חובה עד כיתה י"ב
  על-פי הצעת החוק - חוק חינוך חובה יחל מגיל שלוש ויימשך עד כיתה י"ב. מגישי ההצעה הסבירו כי אין די בעשר שנות לימוד על מנת להשתלב בשוק העבודה. בנוסף הם אמרו כי ההצעה תמנע ממנהלי בתי ספר לגרום לנשירת תלמידים חלשים

  שינוי בחוק חינוך חובה? הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית את הצעת החוק, לפיה יורחב חוק חינוך חובה עד לכיתה י"ב. כיום, החוק מחייב בני נוער ללמוד עד גיל 16 בלבד.

   

  הצעת החוק הוגשה על-ידי יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ מיכאל מלכיאור (עבודה-מימד), וחברי הכנסת רונית תירוש (קדימה) וזבולון אורלב (האיחוד הלאומי-מפד"ל). ההצעה קובעת כי חוק חינוך חובה יחל מגיל שלוש ויימשך עד כיתב י"ב. מדובר בתיקון לחוק לימוד חובה משנת 1949.

   

  בהצעת החוק נכתב, שעברה בקריאה טרומית ברוב של 43 תומכים מול שני מתנגדים, נטען כי כיום אין די בעשר שנות לימוד על מנת להשתלב בשוק העבודה או בתחומים אחרים הקשורים לעולמם של מבוגרים.

   

  בנוסף נטען כי אחת ממטרות החוק היא לבלום את תופעת "הנשרת התלמידים" החלשים על ידי מוסדות חינוך, על מנת להעלות את ממוצע הציונים של בתי הספר. כיום, טוענים מגישי הצעת החוק, כי ידם של המנהלים "קלה על ההדק, מאחר וכאשר מדובר בתלמיד בכיתה י"א או י"ב, אין אותו מוסד חינוכי, הרשות המקומית או המדינה מחויבים למצוא מסגרת חינוכית חלופית עבורו, מאחר וחוק לימוד חובה אינו חל לגביו". שלושת חברי הכנסת הביאו דוגמה לפיה בשנה החולפת נשרו 23,797 תלמידים ממערכת החינוך.

   

  מנתונים של משרד החינוך עולה כי בחטיבות העליונות שיעור הנשירה במגזר הערבי כפול משיעור הנשירה במגזר היהודי. למרות העלייה בשיעור הלומדים בכיתות  י"ב בכל המגזרים, יש פער של למעלה מ-10% בין שיעור הלומדים בי"ב במגזר היהודי לשיעורם במגזרים האחרים. הנשירה ממערכת החינוך הרגילה של חרדים גבוהה פי כמה משיעורם בסוגי הפיקוח האחרים. שיעור הזכאות לבגרות של חרדים הוא פחות מ-10%.

   

  לדברי ח"כ מלכיאור "מדובר בהצעה מהפכנית, שמציבה את ישראל בתחום זה בשורת המדינות המתוקנות. החוק מבטא את מחוייבות המדינה כלפי עשרות אלפי הילדים שבמצב היום, באין חינוך חובה, נפלטים מהמערכת, על כל ההשלכות השליליות החברתיות והכלכליות הכרוכות בכך. ההצעה משמעותית במיוחד עבור השכבות החלשות, תושבי הפריפריה, העולים החדשים והערבים בישראל".

   

  מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, מברך על הצעת החוק. "מדינת ישראל מעבירה סוף סוף מסר נורמטיבי שהילדים היום במדינה צריכים 12 שנות לימוד. במדינה מתוקנת צריך שלילד לכל הפחות תהיה השכלה תיכונית". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילומים: ויז'ואל/פוטוס, אורן אגמון
  לימודים עד כיתה י"ב. אילוסטרציה
  צילומים: ויז'ואל/פוטוס, אורן אגמון
  ח"כ מלכיאור. הצעה מהפכנית
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים