שתף קטע נבחר

תיעוד נוסף: מתנחלי חברון מתעמרים בפלסטינים

לאחר שתועדה המתנחלת המקללת יפעת אלקובי נרגעו הרוחות בחברון רק במעט. חגיגות פורים העלו את רף ההתנכלויות של מתנחלי היישוב היהודי וחבריהם. "צעקתי לחיילים ולשוטרים שעמדו 20 מטר משם. אבל הם עשו את עצמם לא רואים", סיפר מוחמד אבו עיישה, שהדגיש: "אנחנו יכולים לחיות וחיינו טוב עם יהודים, הבעיה היא עם הקבוצה הזאת שבאה לגרש אותנו"

"המתנחלים ממשיכים לקלל אותנו ולזרוק אבנים לעברנו, ובכלל זה גם המקללת יפעת אלקובי. רק שהפעם היא עושה את זה חכם יותר. היא מביאה חברים וחברות שמתגוררים מחוץ לאיזור, כדי שלא נזהה אותם וכך לא נוכל להתלונן נגדם". כך סיפר אמש (יום ד') מוחמד אבו עיישה, בן 70 מחברון, לאחר עוד מסע התעללות והשפלה שעבר מצד שכניו המתנחלים.

 

לדבריו, לאחר ששודר הסרט בו תועדההמתנחלת יפעת אלקובי מקללת ויורקת בפרצופה של פלסטינית תושבת העיר, נרגעו הרוחות וההתנכלויות למספר ימים, אך מאז אבל הכל חזר לקדמותו.

 

אבו עיישה סיפר כי רק שלשום היכה שכן את נכדו. "הוא התחיל להרביץ למוחמד הנכד שלי, ואני עמדתי וצעקתי לחיילים ולשוטרים, שעמדו 20 מטר משם: 'תתערבו, תתערבו'. אבל הם עשו את עצמם לא רואים. התקשרתי למשטרה, אמרתי להם שהרביצו לנו ושהתקרית צולמה, אמרו: תביא את הסרט ותבוא להתלונן, אבל היום בחרנו להעביר את הסרט ל'בצלם'".

 

ארגון "בצלם" העביר את הקלטת למשטרת חברון, ובה תיעוד האלימות של המתנחלים בתל רומיידה, למול עיניהם של אנשי כוחות הביטחון. בקלטת נראות בבירור ילדות מן ההתנחלות בחברון, כשהן מיידות ביצים על פלסטינים בנוכחות חייל צה"ל ושוטר מג"ב, בלא שהשניים יעשו דבר לעצור בעדן. בעקבות הפצת הסרטון הקודם התעורר ויכוח מהן סמכויות הפעולה של חיילים העדים לדבר עבירה. האגודה לזכויות האזרח הוכיחה כי על פי חוק החיילים מחוייבים לפעול נגדם.

 

ההתנתקות הסלימה את המצב

אבו עיישה סיפר כי הוא אולי הפלסטיני היחיד שאינו מרוצה מההתנקות בעזה. "ההתנתקות הזו רק הביאה לנו עוד בעיות. יש מתנחלים מעזה שעברו לגור פה והשתלבו מהר באלימות שמופעלת נגדנו, אז איך אני יכול להיות מרוצה מההתנתקות? היא הביאה עלינו יותר אבנים, יותר קללות, יותר ביצים וכמו תמיד החיילים והשוטרים לא עושים כלום. מסתכלים ולא עושים שום דבר. מה שבטוח זה שהם רואים הכל".

 

גם התנצלויותיהם של ראש הממשלה ושר הביטחון לאחר התקרית המצולמת הקודמת לא הועילו, ודבר לא השתנה מבחינת הפלסטינים תושבי העיר. "איך ישתנה המצב אם המתנחלים תקפו את סגן שר הביטחון שהגיע לפה אחרי התקרית הקודמת, ואף אחד לא טרח להעמיד אותם לדין"? תהה אבו עיישה.

 

בפורים נרשמה מבחינתם עליית מדרגה ונרשמו אפילו יותר התנכלויות, קללות, יריקות וזריקות ביצים ואבנים. "בעבר חייתי עם יהודים בחברון, ועד היום יש לי חברים בתל אביב שגרו פה בשנים ההן. כשהמתנחלים הגיעו לפה והחלו להתנכל לנו, החברים שלי התערבו וסידרו לי פגישה עם ד"ר יוסף בורג, שהיה שר פנים. הוא פנה למתנחלים ואלה נרגעו קצת. אבל אחרי זה חזרו לאותה אלימות שמופעלת נגדנו מאז ועד היום, רק שהיום אין לנו את ד"ר בורג לפנות אליו".

 

לפיכך חשוב לו להדגיש שהבעיה היא לא עם היהודים כולם. "אנחנו יכולים לחיות וחיינו טוב עם יהודים, הבעיה היא עם הקבוצה הזאת שלא באה לחיות אלא באה לגרש אותנו. ולראיה שאף אחד מהאנשים פה לא עובד. רק להתעלל בנו - זה מה שהם עושים, זאת העבודה שלהם".

 

מפאת גילו נחסכת מאבו עיישה האלימות הפיזית, אבל לא הקללות. "הם מקללים אותי דרך קבע אבל אני יודע איך להתייחס אליהם. בכל פעם שהם מקללים אני מחייך והם מתעצבנים עוד יותר. לפחות ככה אני מצליח להרגיז אותם ולהשיב להם על מה שהם עושים לנו".

 

גורמים בצה"ל מסרו בתגובה כי בסרטו נראה כי החיילים במקום הרחיקו את הילדים. ואילו ביישוב היהודי בחברון בחרו שלא להגיב לידיעה.


פורסם לראשונה 07/03/2007 23:22

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פידאא אבו-עיישה, באדיבות: וידיאו בצלם
ילדים בחברון. חגגו את פורים על חשבון הערבים
צילום: פידאא אבו-עיישה, באדיבות: וידיאו בצלם
יפעת אלקובי, "כוכבת" הסרטון הקודם
מומלצים