שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ב"סטנפורד" חקרו: מהי הדיאטה היעילה ביותר?

  אמנם דיאטת אטקינס המושמצת, שמאפשרת לזלול חלבונים ושומנים אבל מקפידה על מינון נמוך של פחמימות, נמצאה היעילה ביותר, אבל גם החוקרים מודים - לא מצאנו פתרון חד-משמעי

  דיאטת אטקינס, אשר מטיפה למזון דל בפחמימות ועשיר בשומן, נמצאה כיעילה ביותר מבין ארבע דיאטות שנבחנו במחקר ארוך ומקיף אשר נערך באוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה. 

   

  בנוסף, לחץ הדם ורמת הכולסטרול היו טובים יותר מאלה שניסו שלוש דיאטות נוספות: דיאטה דלת פחמימות ודלת קלוריות (Zone diet); דיאטת אורניש הדלה בשומן ועשירה בפחמימות; ודיאטה אותה פיתח ועליה המליץ הממשל האמריקני, גם כן דלה בשומן ועשירה בפחמימות. עם קשר או בלי, הנשים שניסו את דיאטת אטקינס היו המתמידות והמחויבות ביותר לדיאטה שלהן לכל אורך הניסוי.

   

  ועדיין, לפני שמתנפלים על סטייק טוב ושוכחים מהעולם, שלא יהיה ספק - התוצאות הראו בעיקר עד כמה קשה לרדת במשקל ולשמור עליו.


  בשר אדום. אטקינס מרשה לטרוף                              (צילום: סי. די בנק)

   

  "קל יותר להתמיד בדיאטה שמתירה לאכול בייקון וביצים מאשר דיאטה שממליצה לאכול פירות וירקות", ניסה ד"ר דין אורניש להגן על כבודה של הדיאטה אשר נקראת על שמו. לטענתו, המחקר לא ענה על השאלה הגדולה ביותר שאופפת את דיאטת אטקינס: האם לאורך זמן אין הדיאטה הזו, שמרשה אכילת בשר אדום, ביצים ועוד מיני מרעין בישין שנחשבים משמינים, גורמת נזק לגוף בטווח ארוך.

   

  ואלו תוצאות המחקר: הנשים של דיאטת אטקינס ירדו בממוצע 4.5 ק"ג ב-12 חודשים, לעומת 1.5 ק"ג בממוצע לאלו שהתנסו בדיאטת ה-zone. הנשים שניסו את דיאטת אורניש ירדו כ-2.25 ק"ג בממוצע, ואלו שניסו את הדיאטה של הממשל איבדו כ-2.7 ק"ג בממוצע, מה שהציב את התכנית האמורה בטווח סטיית התקן מדיאטת אטקינס והיקשה לקבוע חד-משמעית כי אטקינס הטובה מכולן. 


  פחמימות. הפייבוריט של אורניש                            (צילום: שלומי ברנטל)

   

  כל הנשים ירדו יפה בחודשים הראשונים של הדיאטה, ולאחר חצי שנה החלו לעלות במשקל. הנשים של דיאטת אטקינס ירדו בתחילה כמעט כפול מאלו בקבוצה הקרובה אליהן (5.85 ק"ג בממוצע), ולאחר מכן גם עלו בהתאם.

   

  המשקל הממוצע של הנשים בתחילת הניסוי היה 85 ק"ג, כך שירידה של פחות מ-6 ק"ג לא מעידה כי נמצא פתרון לבעיית המשקל העודף, שבשנים האחרונות מטרידה את הרפואה באמריקה יותר ויותר. "דיאטת אטקינס אינה פתרון חד-משמעי לבעיית השמנה", אמר כריסטופר גרדנר, מיוזמי הניסוי שהישווה בין דיאטות "לפי הספר". הניסוי בחר בין ארבע דיאטות ידועות ומקובלות, ו-311 נשים בנות כ-40 נתבקשו לבחור באקראי אחד מארבעת הספרים ולנהל את הדיאטה בה בחרו במשך שנה.

   

  כאמור, מעבר לקילוגרמים, בקרב הנשים שניסו את דיאטת אטקינס נמצאה רמה גבוהה יותר של כולסטרול HDL (כולסטרול "טוב"), ולחץ דם מעט נמוך יותר מבאחרות.

   

  ג'אקי אברסטיין, אחות שכתבה ספר על דיאטת אטקינס, לא הופתעה מהתוצאות: "חלבון עוזר להפחית את תחושת הרעב ושומן גורם תחושת מלאות, כך שהירידה במשקל קלה יותר".

   

  ויולה מאגנס השתתפה בניסוי ובחרה באטקינס. לדבריה, היא למדה מהדיאטה לבחור נכון יותר את המזון שהיא אוכלת, כמו להעדיף ירקות מאודים על פני פירה: "גיליתי שיש מאיפה לשאוב עידוד", אמרה מאגנס בת ה-41, שירדה 10.3 ק"ג בניסוי.

   

  והחוקר קלי ברונל מאוניברסיטת ייל טוען כי "המחקר הראה ששום תכנית אינה עובדת טוב ממש. עבורי התוצאות רק מראות עד כמה קשה להיאבק בהשמנה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  ועדיין אין כמו ירקות ופירות
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מומלצים