שתף קטע נבחר

שבעה פליטים סודנים נזרקו לרחוב

משפחה בת שבע נפשות מסודן חצתה את הגבול ושוכנה בבסיס צבאי. טיפול רפואי לילד הוביל את המשפחה לבית החולים "סורוקה", משם היו בדרך לרחוב. ברגע האחרון נמצא פתרון זמני במעון לנשים מוכות

התופעה העצובה הזאת לא נפסקת. פליטים סודנים בורחים מארצם, עוברים דרך סיני ומסתננים לארץ מגבול מצרים. הצבא עוצר אותם ושומע את דרישתם למקלט מדיני. אלא שבצה"ל אין מי שיטפל בפליטים, ולאחר שהשלטונות לא גיבשו דרך לטיפול מסודרת במסתננים, היחס אליהם הופך למחפיר ומביך. הרשויות מגלגלות את האחריות מאחת לשנייה, ובעיקר מגלגלות עיניים.

 

בסוף השבוע זה קרה שוב. משפחה בת שבע נפשות נזרקה לרחוב בבאר שבע. הורים וחמישה ילדים סודנים, בני שנתיים עד תשע, חצו את הגבול לישראל. הם יצאו למסעם המפרך לפני ארבע שנים.

 

ראש המשפחה נעצר והועבר לידי שירות בתי הסוהר בכלא קציעות. האישה והילדים שוכנו בינתיים בבסיס צבאי סמוך לבאר שבע. במקביל, הצבא ניסה להעביר את הטיפול במשפחה, לרשות מוסמכות. פנו שם למינהלת ההגירה, למשטרה, למשרדי ממשלה שונים ובאופן לא רשמי גם לכמה אזרחים שעשויים לעזור.  


אין טיפול. המשפחה בבית החולים סורוקה (צילום: הרצל יוסף)

  

אתמול (שבת) אחרי סוף שבוע בחסות צה"ל, הילד הצעיר של המשפחה, חש ברע ואמבולנס צבאי הוביל אותו לטיפול רפואי בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע. האם ושאר הילדים הצטרפו לנסיעה ברכב הצבאי. הילד קיבל בבית החולים טיפול רפואי, אך מאחר שלא נדרש לאשפוז, הוא שוחרר. למעשה, המשפחה כולה מצאה את עצמה ללא השגחה, פיקוח או עזרה וגם ללא כתובת, בבאר שבע.  

 

עד שעות הערב המאוחרות שהו האם והילדים בבית החולים ונהנו שם מחסדיהם של אנשי הצוות הרפואי. אלא שגם שם, היה ברור, שהם שוהים כאורחים. בבית החולים יצרו קשר עם המשטרה והצבא ודרשו להעביר את המשפחה לטיפול מתאים. האם, חששה כי לבסוף תיאלץ לחזור לארצה, "ושם יעקרו לי את הגרון".

 

מנהל בית החולים סורוקה, ד"ר איתן חי-עם, אמר ל-ynet: "נראה שהמדינה ירדה מהפסים. דיברתי עם אישיות בכירה ביותר בצבא, שאמרה לי שהצבא מטפל במחבלים, המשטרה בעבריינים ובית החולים בפצועים. הסודנים לא עונים לשום קטגוריה ולכן הטיפול בהם נופל בין הכסאות". חי-עם ביקר את המשפחה ואף קנה לילדים הצמאים פחיות שתייה.

 

העובדת הסוציאלית בבית החולים הצליחה למצוא עבורם פתרון לינה זמני, להלילה. בשיתוף עם מחלקת הרווחה של עיריית באר שבע, המשפחה תלון במקלט לנשים מוכות בעיר. ממשטרת מרחב הנגב נמסר כי הטיפול בפליטים סודנים הוא באחריות צה"ל. 

 

אבל גם בצה"ל לא יודעים מה לעשות. גורם בכיר בצה"ל אמר ל-ynet כי על-פי חוק צה"ל לא יכול להחזיק אזרחים ובטח שלא פליטים בתוך הבסיס. המדינה צריכה לטפל בפליטים, אך בפועל אנו יוצרים קשר גם עם גורמים וולונטריים שהם בדרך כלל נותנים את הסיוע ודואגים לפליטים. השאלה היא כמובן מה יקרה בבוקר, כשימצאו את עצמם שוב ברחוב בבאר שבע".

 

פנינו למינהלת ההגירה, אך משם לא התקבלה תגובה עד לפרסום הידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית במעון לנשים מוכות. המשפחה הסודנית
צילום: הרצל יוסף
מנהל בית החולים קונה משקאות לילדים
צילום: הרצל יוסף
מומלצים