שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פ"ת: נפגע מבנה המיועד לשימור
  מגלגולו הראשון של קיבוץ גבעת השלושה נותר רק חדר האוכל. למרות ההבטחות לשמר את המבנה, לאחרונה נהרס חלק ממנו ורק בהתערבות שוחרי השימור בעיר נעצרו העבודות

  עוד מבנה היסטורי נפגע: חלק ממבנה חדר האוכל של קיבוץ גבעת השלושה הישן, הממוקם כיום ממול מתחם יד לבנים בפתח תקווה, לא הרחק מבית החולים בילינסון, נהרס לאחרונה ללא היתר על ידי עמותה פרטית. רק בזכות עירנות של פעילת סביבה והתערבות מיידית ותקיפה של יו"ר הוועדה לשימור אתרים בעיריית פתח תקווה, שלום קוטלר, נעצרו העבודות. המבנה הוא חלק ממתחם המיועד לשימור, כולל סביבתו הנופית.

   

  המבנה תוכנן על ידי האדריכל אריה שרון ונבנה בסגנון הבאוהאוס בשנות השלושים של המאה הקודמת. הוא שימש כחדר האוכל של הקיבוץ הישן (ב-1952 התפצל גבעת השלושה המקורי לשני קיבוצים - עינת וגבעת השלושה, אשר עברו למקומותיהם הנוכחיים ליד ראש העין) וכמרכז תרבות בו נערכו אספות וכינוסים רבים. 

   

  במשך עשרות שנים שרד המבנה החשוב בשלמותו ובשנים האחרונות יועד לשימור, עד אשר החליטה העירייה להקצותו לרשת החינוך החרדית לאומית "דרכי נועם", שהחלה בעבודות הריסה עוד בטרם אושרה ההקצאה באופן סופי על ידי משרד הפנים, ולפני שאושרו תכנית השימור והיתר בנייה כחוק.

   

  פעילה סביבתית ומתנדבת בעמותת "פתח תקוה זה אני", אשר עברה במקרה במקום והייתה עדה למתרחש, התייצבה מול הבולדוזרים, מנעה את המשך הריסת המבנה ובמקביל - הזעיקה את יו"ר הוועדה לשימור אתרים בעירייה, אשר הצליח בסופו של דבר לעצור את ההרס, אולם רק לאחר שהאגף הצפוני של המבנה נפגע באופן קשה.

   

  פעילי הסביבה והשימור בפתח תקווה זועמים על מעשה ההרס, ודורשים לבנות מחדש את האגף שנהרס, על פי התכניות המקוריות שקיימות בארכיון ההיסטורי לתולדות פתח תקווה.

   

  באפריל 2004 פורסם ב-ynet כי כמה מילדי הקיבוץ לשעבר נאבקים לשימור חדר האוכל. הריסת חלק ממנו מוכיחה כי למרות הבטחות העירייה כי תפעל לשימורו של המבנה, לא נעשה דבר.

   

  מעיריית פתח תקוה לא נמסרה תגובה עד לפרסום הכתבה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חדר האוכל בגבעת השלושה
  צילום: יהונתן טל, המועצה לשימור אתרים
  מומלצים