שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חדש בשיבא: מחלקה פסיכיאטרית לגברים חרדים
  הבעיות הפסיכיאטריות לא פוסחות על הקהילה החרדית. מחלקה חדשה, המיועדת לגברים בלבד הוקמה במיוחד עבור אנשי קהילה זו, במסגרתה יטופלו החרדים על-ידי אנשי צוות המכירים את עולמם
  בבית החולים "שיבא" נפתחה היום מחלקה פסיכיאטרית המיועדת לאשפוז של גברים בלבד, בדגש על המגזר החרדי. המחלקה כוללת אגף פתוח ואגף סגור ובסך הכל 33 מיטות אשפוז והיא פועלת במסגרת המערך הפסיכיאטרי של שיבא, שבו גם מחלקה לנשים בלבד, המיועדת לנשים דתיות וחרדיות לצד נשים הסובלות מדיכאון חריף לאחר לידה.

   

  "המחלקה מיועדת לחולים פסיכיאטריים במצב חריף", מסביר ד"ר מרק וייזר, מנהל המחלקה החדשה. "המחלקה מיועדת גם לחולים מהקהילה החרדית, שאצלם חשוב מבחינה תרבותית העניין של לא לבוא במגע עם נשים".

   

  הצוות במחלקה, עם זאת, אינו על טהרת המין הגברי בלבד. האשפוז במחלקה, כמו חלק גדול מהאשפוזים הפסיכיאטריים, אינו ממושך ויכול לארוך רק ימים בודדים.

   

  בשיבא מתמחים בטיפול פסיכיאטרי לאוכלוסייה החרדית ובבית החולים פועלת גם מרפאה בשם "מרפאת בני-ברק", שבה ניתן טיפול לחרדים הסובלים מהפרעות נפשיות. "יש לנו קשרים טובים עם הקהילה החרדית ויש לנו שירותים שמכוונים לחרדים", אומר ד"ר וייזר. "הנושא התרבותי בפסיכיאטריה מאד חשוב, משום שככל שהשוני התרבותי בין הרופא למטופל גדול יותר הרופא עלול לחשוב שדברים שנורמטיבים באותה חברה הם ביזאריים או חולניים".

   

  כדוגמה להבדלי תרבות מביא ד"ר וייזר את נושא הניקיון לפסח. "מי שלא מכיר את את התרבות החרדית יכול לחשוב שאדם שמהבוקר חושב רק על הניקיונות מגלה ביטויים של מחלה נפשית". דוגמה הפוכה קשורה לדיני הכשרות - אחד
  הביטויים של מחלה נפשית היא הקפדה יתרה על כללי הכשרות, מסביר ד"ר וייזר. המטפלים באוכלוסייה החרדית מכירים היטב את דיני הכשרות ואמורים להבחין מתי מדובר בדקדוק במצוות ומתי בהתנהגות חריגה. "זה לא שלחרדים יש בעיות נפשיות אחרות מאשר לכלל האוכלוסייה. המטפלים צריכים להכיר את התרבות על מנת לא לטעות באבחנה", מסביר ד"ר וייזר.

   

  המרפאה והמחלקה הייעודית שמות דגש רב על דיסקרטיות ועל צנעת הפרט, זאת משום שבקהילה החרדית ישנה סטיגמה שלילית בכל הקשור למחלת נפש ומחלה של בן משפחה עלולה לפגוע בשידוך של יתר בני משפחתו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בעיות פסיכיאטריות. גם בעולם החרדי
  צילום: חיים צח
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים