שתף קטע נבחר

איראן חטפה 15 חיילים בריטים בגבול עיראק

משרד ההגנה בלונדון והפנטגון האמריקני מדווחים כי חיל הים האיראני חטף 15 חיילים בריטים שהיו בפעילות שגרתית בגבול איראן-עיראק. בריטניה דורשת לשחרר מיד את החיילים שלה, והאירוע התפתח לתקרית בינלאומית

תקרית בינלאומית בצפון המפרץ הפרסי: כוחות של צבא איראן חטפו הבוקר (יום ו') 15 חיילים של הצי הבריטי. כך דווח בצהריים. חיילי חיל הים האיראני הגיעו במספר ספינות ולקחו בשבי את החיילים הבריטים. ממשרד ההגנה בלונדון נמסר כי החיילים היו בפעילות שגרתית על אוניות סוחר במים הטריטוריאליים בעיראק. בריטניה דורשת לשחרר מיד את החיילים שלה, והאירוע מתפתח לתקרית בינלאומית.

 

גם מהפנטגון נמסר כי החיילים הבריטים היו במשימה שגרתית. חיילים של כוחות הקואליציה מפטרלים באזור הגבול שבין עיראק לאיראן, וגם בנתיבים הימיים, כדי למנוע הברחות של נשק ומחבלים לתוך עיראק. המודיעין האמריקני מודע למעורבות של האיראנים בפעילות טרור בתוך עיראק ולכן כוחות הקואליציה מנסים לסכל הברחות של אמצעי חבלה ושל טרוריסטים.

 

החיילים הבריטים מהפריגטה קורנוול השלימו בדיוק את בדיקתה של ספינת סוחר ששטה במים הטריטוריאליים בעיראק, כאשר הגיעו החיילים האיראניים במספר ספינות: "אנחנו ממשיכים לעסוק בנושא הזה באופן דחוף עם שלטונות איראן ברמה הגבוהה ביותר", נאמר בהודעת משרד ההגנה בלונדון. שגריר איראן בלונדון זומן מיד לבירור בנושא הזה. בהודעה נאמר כי "ממשלת בריטניה דורשת להחזיר מיד ובשלום את אנשיה ואת ציודם".  

 

כתב רשת ה-BBC, איאן פאנל, הנמצא על האונייה קורנוול, שממנה נחטפו החיילים, סיפר שהם טיפלו במטען בשעה שנלקחו בשבי. "הם היו על הסיפון, כמה סירות איראניות התקרבו לאזור הספינה. חיל הים של הוד מלכותה מתעקש כי האונייה פעלה במים טריטוריאלים עיראקים ולא של איראן. הצוות שנחטף הוא כוח משולב של נחתים ומלחים בריטים".

 

מהצי האמריקני נמסר כי לא היו חילופי אש במקום ושאף אחד מהחיילים הבריטים לא מפגע. מפקד בצי האמריקני אמר שהחוטפים היו מצי משמרות המהפכה, שפועל באופן עצמאי ומנותק מחיל הים האיראני ה"רגיל".

 

ביוני 2004 נחטפו שישה נחתים בריטים ושני מלחים על-ידי כוחות איראנים בנהר השאט אל-ערב בגבול איראן-עיראק. הם שוחררו כעבור שלושה ימים ללא פגע - לא לפני שהודו בטלוויזיה האיראנית כי נכנסו ללא אישור למים טריטוריאליים של איראן.

 

האירוע הדרמטי הזה מתרחש יממה בלבד לפני נאומו המתוכנן של נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, בפני מועצת הביטחון של האו"ם, בטרם זו תצביע על הצעת החלטה חדשה להטלת סנקציות נוספות על ארצו בשל סירובה להשעות את תוכנית הגרעין שלה. בין הסעיפים שעומדים על הפרק: איסור על ייצוא אמצעי לחימה והקפאת נכסים בחו"ל של אישים וגופים שונים.

 

הבית הלבן אישר ויזה לאחמדי-נג'אד ולפמלייתו, בניגוד לדיווחים מאיראן על כך שהוויזה לא אושרה. דובר המועצה לביטחון לאומי, גורדון ג'ונדרו, אמר כי "ההודעה האיראנית שקרית. כפי שמחלקת המדינה הודיעה מוקדם יותר השבוע - האשרות הונפקו". בערב יתכנסו נציגי מועצת הביטחון לפני ההצבעה על סנקציות נוספות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בעין הסערה. אחמדי-נג'אד
צילום: איי פי
חייל קומנדו בריטי
צילום: איי אף פי
מומלצים